نقش‌آفرینان نقشه دشمن

n3642553-6571477

رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دیدار با هزاران نفر از قشرهای مردم از استان‌های مختلف، یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌های ایشان در ماه‌های اخیر بود. فرمایشاتی که در آن علاوه بر تبیین صریح موضع نظام اسلامی در قبال مواضع رییس‌جمهور آمریکا، حاوی پیام‌هایی برای فعالان سیاست داخلی بود.
در حالی که وزیرخارجه آمریکا ۱۲ شرط را به عنوان شروط مذاکره با ایران مطرح و به نوعی هدف مذاکره را نیز تحقق و تثبیت این خواسته‌ها عنوان کرده بود، دونالد ترامپ درست بعد از آنکه با شدیدترین لحن علیه مواضع دکتر روحانی موضع گرفته و توئیت کرده بود، گامی به عقب گذاشت و اعلام کرد که بدون هرگونه پیش شرطی آماده است با جمهوری اسلامی مذاکره کند، موضعی که بسیاری از آن به عنوان عقب‌نشینی ترامپ در قبال ایران و پالس مثبت وی برای مذاکرات یاد کردند.
مواضع ترامپ باعث درگرفتن تحلیل‌های مختلفی در رابطه با احتمال مذاکره ایران و آمریکا شد؛ موضوعی که اهمیت آن در سیاست داخلی و خارجی ایران قابل چشم‌پوشی نیست. اهمیت این موضوع در حوزه سیاست داخلی و نیز لزوم تبیین راهبردهای نظام در سیاست خارجی بود که رهبر معظم انقلاب را بر آن داشت یکی از مهمترین سخنرانی‌ها در موضوع رابطه با آمریکا را ایراد فرمایند: «آمریکایی‌ها در مذاکرات با الفاظ ظاهرا اطمینان‌بخش فقط وعده می‌دهند اما از طرف مقابل امتیازات نقد می‌خواهند و وعده نمی‌پذیرند. این واقعیت را ما در برجام تجربه کردیم همچنانکه در مذاکره با کره‌شمالی هم آمریکایی‌ها همین روش را در پیش گرفته‌اند. هر جای مذاکره اگر طرف مقابل از دادن امتیاز نقد امتناع کند، آمریکایی‌ها آنچنان هیاهوی تبلیغاتی و رسانه‌ای در جهان راه می‌اندازند که معمولا طرف مقابل کم می‌آورد و دچار انفعال می‌شود. آنها پس از مذاکرات نیز به راحتی زیر وعده‌ها می‌زنند و به آنها عمل نمی‌کنند. به کدام دلیل باید با رژیم زورگوی متقلبی که اینگونه مذاکره می‌کند، پشت میز گفت‌وگو نشست؟… ما فقط وقتی می‌توانیم وارد بازی خطرناک مذاکره با آمریکا شویم که از لحاظ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی به اقتدار مورد نظرمان برسیم و فشارها و هوچی‌گری‌های او نتواند در ما تاثیر بگذارد اما در حال حاضر مذاکره قطعا به ضرر ما تمام می‌شود و ممنوع است. امام راحل عظیم‌الشأن هم مذاکره با آمریکا را تا وقتی این رژیم آدم نشود ممنوع کرده بود ما هم بر همین نکته تاکید می‌کنیم. حتی اگر به فرض محال قرار بود با آمریکایی‌ها مذاکره‌ای کنیم قطعا با دولت فعلی هرگز مذاکره نمی‌کردیم.»
رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تبیین موضوعی منطقی در قبال مذاکره با آمریکا به‌طور کلی و درباره دولت ترامپ به‌طور خاص است. واقعیت این است که ممنوعیت مذاکره با دولت ترامپ به‌طور خاص به دلیل عدم پایبندی به تعهدات حاکمیت ایالات متحده در قبال برجام، چیزی نیست که بشود آن را نادیده گرفت. دولت ترامپ حقوق بین‌الملل و ضمانت‌های مرتبط با حفظ صلح بین‌المللی را نادیده گرفته و منطقا نمی‌تواند برای مذاکره طرف مقبول و متعهدی باشد.
اما شاید مهم‌ترین بخش از فرمایشات رهبر معظم انقلاب به مسائل داخلی و به‌طور خاص برخی اظهارات علیه دولت اشاره داشت که در ماه‌های اخیر کلیه وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور را بر گرده دولت انداخته و خواهان استعفای رییس‌جمهور شده بودند.
رهبر معظم انقلاب در این رابطه تاکید کردند: «برخی به اسم اینکه طرفدار ضعفا هستیم و می‌خواهیم اوضاع را درست کنیم، خودشان ملتفت نیستند اما عملا در چارچوب نقشه دشمن حرف می‌زنند و اقدام می‌کنند. آنها که می‌گویند دولت باید برکنار شود در نقشه دشمن نقش‌آفرین هستند. دولت باید سرکار بماند و با قدرت، وظایف خود را در حل مشکلات انجام دهد.»
اگرچه در مردادماه گذشته رییس‌جمهور سابق، خواستار استعفای دولت و رییس‌جمهور شده بود اما نمی‌توان مصداق سخنان رهبری را منحصر به او دید، چه اینکه بخش عمده‌ای از تندروهای اصولگرا نیز خواسته‌ای مشابه را مطرح کرده و عموم مشکلات کنونی را متوجه عملکرد دولت می‌دانستند. از جمله دانشجویان دانشگاه امام صادق که در سال گذشته درخواستی مشابه رییس دولت سابق داشتند و یا برخی اعضای جبهه پایداری که در موضع‌گیری‌های خود به صراحت یا کنایت خواهان کناره‌گیری رییس دولت اعتدال بودند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *