اصرار بر نادیده گرفتن واقعیت‌ها

20

اصرار بر اعمال فیلترینگ بر شبکه‌های اجتماعی از یکسو و از سوی دیگر حضور مقامات کشوری در همان شبکه اجتماعی با استفاده از نرم‌افزارهای ضد فیلترینگ، از جمله پدیده‌هایی است که اگر کسی برای اولین بار با آن روبه‌رو شود قطعا شگفت‌زده خواهد شد.
آنچه اصرار‌کنندگان بر اعمال فیلترینگ نمی‌بینند یا نمی‌خواهند ببینند این است که خیل عظیمی از مردم در حقیقت مجرمانه زیست می‌کنند و ندیدن حریم قانون برای آنها امری طبیعی و فرآیندی جاری شده است. از ماهواره تا شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌های خبری همه و همه در حالی در دایره ممنوعه‌ها قرار گرفته‌اند که عملا بسیاری در حال استفاده از آنها هستند و اگر استفاده هم نمی‌کنند یکی از این ابزارها را برای اطلاع از محتوای دیگر ابزارها کافی دیده‌اند.
جدی نگرفتن ماجرای فیلترینگ وقتی بیشتر عیان شد که در همان روزی که دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و مشاور قضایی دادستان کل کشور و همین‌طور رییس کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ بر تداوم فیلترینگ توئیتر و غیر‌قانونی بودن درخواست وزیر ارتباطات برای رفع فیلترینگ خبر دادند، سخنگوی شورای نگهبان به توییتر پیوست و حساب کاربری خود را با این جمله افتتاح کرد: «درحال و هوای روز خبرنگار و ایام مبارک ذی‌الحجه از امروز برای اطلاع‌رسانی سریع‌تر و آگاهی بخشی بیشتر به خبرنگاران و مردم عزیز و بیان دیدگاه‌ها در اینجا کنار شما هستم.»
اصلی‌ترین کارکرد شبکه‌های اجتماعی آن است که عرصه عمومی را در دسترس بیشتر و قضاوت‌های موجود در افکار عمومی را عینی‌تر می‌سازد و گذشتن از کنار این واقعیت نادیده گرفتن خود است نه نادیده گرفتن عینیتی موجود. تجربه تلگرام پیش روی مسوولان کشور قرار دارد. این شبکه اجتماعی فیلتر شد و همه مسوولان تلگرام را ترک کردند و به شبکه‌های مشابه داخلی کوچ نمودند اما عرصه عمومی در تلگرام باقی ماند تا نتیجه آن کوچ کردن این باشد که کانال‌های اطلاع‌رسانی قدرتمندی که از مواضع نظام دفاع کرده و به تولید محتوا می‌پرداختند عرصه عمومی را در اختیار نه رقیب که رسانه‌های معاند و محتوای نفرت‌آمیز آنها قرار دهند.
توئیتر حالا فقط یک شبکه اجتماعی نیست بلکه شبکه‌ای جهانی است که مقامات همه کشورها را در خود جای داده و مقامات ایرانی حاضر در آن هم کم تعداد و کم اهمیت نیستند. توئیتر حالا یکی از ابزارهای دیپلماسی عمومی است و می‌تواند مواضع ایران را در عرصه جهانی عرضه کند در حالی که مطابق این فرضیه که رسانه‌های جهانی، در دست امپریالیزم هستند. حالا این فرصت فراهم است که موضع ایران و نظام اسلامی به گوش مردم جهان و وجدان‌های بیدار آن برسد.
توسعه ارتباطات در جهان امروز را می‌توان فرصتی مهم برای نظام اسلامی دید اگر وسعت دید مسوولان فراتر از مرزها را نشانه گرفته و عمیق‌تر از وسعت فضای مجازی باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *