آماده‌باش در شرایط خطیر کشور

irna

براي عبور از شرايط جديد پيش روي كشور بايد بر ظرفيت‌هاي داخلي كشور تكيه كرد. مهم‌ترين نقطه اتكا در شرايط خطير پيش رو، بازسازي و ترميم سرمايه‌هاي اجتماعي و اعتماد عمومي كشور است. امروز افكار عمومي به شدت تحت تأثير رسانه‌هاست. امروز وقتي موضوعي نزد افكار عمومي اهميت پيدا مي‌كند به موضوع اولويت‌دار همه مسوولان كشور تبديل مي‌شود كه اين امر نشان‌دهنده اهميت و تأثير رسانه بر افكار عمومي و جامعه است.
ملت ایران مراحل سخت و دشوار را پس از انقلاب اسلامي پشت سر گذاشته بنابراين برای ما شرایط كنوني بحرانی نیست اما خطیر است. شرايط خطير پيش رو به معناي به بن‌بست رسيدن نيست، زيرا به جهت برخورداري كشور از ظرفيت‌هاي فراوان مادي و معنوي به هيچ وجه در شرايط بحراني قرار نگرفته‌ايم. ايران به لحاظ منابع طبيعي، نيروي انساني و ظرفيت‌هاي مديريتي و نيز سابقه تمدني و فرهنگي شرايط كم نظيري دارد كه مي‌تواند پشتوانه يك ملت در دوران سخت باشد.
نماد شرایط خطیر امروز در یک جنگ اقتصادی شکل گرفته است كه باید با تدبیر از این دوران عبور کنیم. مهم‌ترین نقطه اتكايي که می‌تواند به ما در عبور موفقيت آميز از این شرایط كمك كند بازسازی سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی است.
آمریکایی‌ها قبل از جنگ اقتصادی، جنگ رسانه‌ای و سیاسی علیه ايران را آغاز کردند. در این جنگ رسانه‌ای و سیاسی آنها به دنبال تحت تاثير قرار دادن افکار عمومی ملت ایران هستند و سعی مي‌كنند مردم را نسبت به آینده کشور بدبین كرده و اين تصوير نادرست كه جمهوري اسلامي ايران آینده و چشم‌اندازي نخواهد داشت را به جامعه القا كنند.
وظيفه اصلي نخبگان، صاحب‌نظران، دولت، مجلس و کار همه ارکان حکومت، جلوگيري از فرسايش اجتماعي است. امروز همه بايد جای مسائل حاشیه‌ای تلاش كنند تا سرمایه اجتماعی و اعتماد ملت دوباره بازسازی شده و ملت به آینده خود مطمئن شود. همه نیروهایی که در چارچوب جمهوری اسلامی تعریف می‌شوند و دلسوز ايران هستند بايد زیر یک چتر براي اتحاد و انسجام و تفاهم ملي تلاش كنند زيرا امروز زماني نيست که بخواهيم مجموعه‌های بزرگی را از پیکره جمهوری اسلامی جدا کرده و بگوییم هیچ اتفاقی نیفتاده است. به‌عنوان کسی که مسئولیت اجرایی مهمی دركشور بر دوش دارد، از مشكلات زندگی مردم و فشارهاي اقتصادي به خانواده‌ها آگاه هستم و وضعيت واحدهاي توليدي را با توجه به سیاست‌هاي جدید ارزی و نيز مساله اشتغال و تحولات ديگر را درك مي‌كنم اما در عين حال مطمئن هستم كه راه عبور از این گردنه‌ها همبستگي،‌ اتحاد و گفت و گوي ملي در برابر بحران‌هاي خارجي و مسايل داخلي است. در چنین شرایطی نبايد گذاشت كه مرجعيت رسانه‌اي کشور در اختيار رسانه‌های معاند قرار گیرد. نباید کاری كرد كه مردم احساس کنند براي دريافت خبر درست و صحیح بايد به سراغ رسانه‌هایی بروند که با پول دشمنان این کشور و برای آسيب زدن به این ملت راه‌اندازی شده‌اند. بايد رسانه‌هاي اصلي كشور نظير ايرنا خبر واقعي و درست را به موقع در اختيار مردم قرار دهند و مانع از خبررساني جعلي و دروغين از سوي رسانه‌هايي شوند كه تنها هدفشان نااميد كردن مردم است.
امروز فساد به يك دغدغه بزرگ در كشور تبديل شده است. مهم‌ترين راه پيشگيري و مبارزه با فساد برخورد بدون تبعيض با متخلفين است. بايد بدون توجه به اين كه متخلفين به چه فرد، طبقه و جناحي وابسته هستند، با آنها برخورد شود. اگر به موقع و در زمان لازم با فساد برخورد مي‌شد امروز معضل فساد به يك دغدغه عمومي در كشور مبدل نمي‌شد. بسياري از كساني كه امروز مدعي و طلبكار شده‌اند، بيشترين تخلفات و فسادها در دوره مسوولان خودشان رخ داده است.
امروز نيز بايد بدون در نظر گرفتن هيچ خط قرمز و تبعيضي با فساد در قواي سه گانه، ساير نهادها و دستگاه‌ها برخورد شود. به دليل نقش پررنگ دولت در اداره كشور، هر سياستي كه اتخاذ مي‌شود ممكن است با رانت همراه باشد. ولي بايد سياست‌هاي ما طوري تدوين و اصلاح شود كه اگر منافعي وجود داشت در جهت رفاه مردم توزيع شود و اين‍گونه نباشد كه رانت و منافع از يك گروه به گروه‌هاي ديگر انتقال پيدا كند.
در دولت يازدهم و دوازدهم مبنا مبارزه بدون خط قرمز و قانونمند با فساد بوده است و تلاش كرده‌ايم تا با اتخاذ راهكارهاي اصولي بسترهاي فساد را از ميان برده و يا به حداقل برسانيم.
يكي از مهم‌ترين رانت‌ها، رانت اطلاعاتي است. چراکه هر كس اطلاعات خاصي در اختيار داشته باشد مي‌تواند از آن به عنوان فرصت استفاده كند. يكي از برنامه‌هاي دولت تدبير و اميد تدوين لايحه شفافيت بود كه اين لايحه مراحل آخر خود را طي مي‌كند و هدف دولت از اين لايحه قرار دادن اطلاعات شفاف درباره تمام مسايل عمومي كشور در اختيار مردم است.
لايحه ديگري كه دولت در حال تدوين آن است لايحه تعارض منافع است تا مديري كه در مسئوليت قرار دارد اگر منافع شخصي خود را با منافع عمومي در تعارض ديد، نتواند منافع شخصي را به منافع عمومي ترجيح دهد.
تكميل و راه‌اندازي دولت الكترونيك و اتصال سامانه‌هاي اطلاعاتي از ديگر برنامه‌هاي در دست اجراي دولت براي مقابله با فساد است. تا پيش از راه‌اندازي سامانه ارزي، اگر كسي به عنوان واردات، كالا از بانك مركزي ارز دولتي دريافت مي‌كرد، به دليل آن كه سامانه‌هاي اطلاعاتي بانك مركزي و گمرك منقطع بودند مشخص نمي‌شد كه آيا واقعا كالا وارد كشور كرده است يا نه؟ اما امروز اين سامانه‌ها به يكديگر متصل هستند و عملكرد افراد از لحظه دريافت ارز تا واردات كالا قابل رصد و پيگيري است.
*سخنرانی در حاشیه بازديد از بخش‌هاي مختلف خبرگزاري جمهوري اسلاميپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *