راهبرد مقاومت هوشمند اقتصادي

1397042610144355614771424

مبناي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در دولت دكتر روحاني،‌ تعامل سازنده با جهان و حل مسائل مختلف چه در منطقه حساس خاورميانه و چه در سطح بين‌المللي از طريق گفت‌وگو و راهكارهاي سياسي است. برمبناي همين خط مشي براي كاهش بسياري از مسائل از جمله مساله هسته‌اي وارد گفت‌وگوي بسيار عميق،‌ پيچيده و طولاني با كشورهاي ۱+۵ و اتحاديه اروپا شديم و نهايتا به برجام رسيديم.
جمهوري اسلامي ايران نشان داد در گفت‌وگو صادق است و براساس اعلام سازمان‌هاي بين‌المللي و خصوصا‌ آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به تمام تعهدات خود براساس توافقنامه بين‌المللي برجام عمل كرده است. ما براساس آموزه‌هاي ديني وقتي با كسي به توافق مي‌رسيم و عهد و پيماني را امضا مي‌كنيم، تا زماني كه طرف مقابل نقض عهد نكرده باشد ما بر عهد خود پايبند هستيم. هر حركتي در جهت برهم زدن و نقض پيمان‌ها و توافقات بين‌المللي قطعا‌ اقدام عليه دستاوردهاي انسانيت و بشريت براي كاستن از منازعه‌هاي بين‌المللي بوده و در جهت تهديد صلح و امنيت جهاني است.
در عین حال، اقدام رييس جمهور آمريكا مبني بر خروج از برجام، هشداري جدي و خطرناك براي جامعه بين‌المللي است و جامعه بين‌المللي نبايد به سادگي از كنار اين موضوع عبور كند.‌ خروج غيرقانوني آمريكا از برجام و اعلام تحريم‌هاي گسترده عليه ملت ايران آن هم پس از آنكه ايران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل كرده است، همزمان با خروج آمريكا از پيمان‌هاي بين‌المللي مختلف ديگر، مي‌تواند آغازي خطرناك باشد.
استراتژي آمريكايي‌ها آنطور كه اعلام كرده‌اند جنگ اقتصادي عليه ملت ايران است البته آنها جنگ‌هاي تجاري عليه برخي كشورهاي ديگر را نيز شروع كرده‌اند و اين اقدامات بيانگر آن است كه اقتصاد جهاني مي‌تواند با اقداماتي كه از سوي آمريكايي‌ها آغاز شده به بي ثباتي كشيده شود و حداقل در بخشي از دنيا شاهد بي ثباتي اقتصادي باشيم.
ما مي‌دانيم كه شرايط خطيري پيش روي كشور ما قرار دارد و از اين نكته نيز آگاه هستيم كه اين شرايط خطير به معناي بن‌بست و وجود بحران نيست بلكه شرايطي است كه عوامل جديدي وارد آن شده كه براي عبور از شرايط جديد، نيازمند به‌كارگيري راهكارها و ابتكارات جديدي به كمك دوستان خود هستيم. نمي‌خواهيم از واقعيت‌ها فرار كنيم. واقعيت‌ها به ما مي‌گويند كه دشواري‌هاي زيادي پيش‌روي ماست اما همين واقعيت‌ها مي‌گويند كه فرصت‌هاي كم‌نظيري نيز در اختيار ما قرار دارد و ظرفيت‌هاي بزرگي در ايران و در سطح منطقه وجود دارد كه ما مي‌توانيم با اتكا به اين ظرفيت‌ها و فرصت‌ها،‌ راهكارهاي جديدي طراحي كنيم و بتوانيم اين ظرفيت‌ها را به فعليت درآوريم.
جمهوري اسلامي ايران در طول تاريخ و بخصوص در دهه‌هاي اخير با دشواري‌هاي بزرگ و كوچك روبه‌رو بوده است. در جنگ هشت ساله ايران و عراق كه همه قدرت‌ها از رژيم بعث عراق حمايت مي‌كردند و حتي قطعات مورد نياز تسليحات دفاعي را در اختيار ايران قرار نمي‌دادند همه مشكلات را پشت سر گذاشتيم و ما مي‌دانيم و مي‌توانيم كه از تنگناها و دشواري‌هاي پيش‌رو چگونه بايد عبور كنيم. ملت ايران نشان داده که در فشارها و تهديدات خارجي منسجم و يكپارچه است. در آينده نزديك شما شاهد مانورهاي مختلف از تفاهم جريان‌ها و گروه‌هاي سياسي با اختلاف‌نظرهاي جدي در داخل ايران براي اينكه ايران بتواند در شرايط تحريم موفق شود، خواهيد بود.
ما نيازمند همكاري دولت و بخش خصوصي در اين مقطع حساس هستيم تا بتوانيم اقتصاد كشور را با روش صحيح مديريت كنيم. همه بايد تلاش كنيم به اقتصاد كشور و زندگي مردم آسيب نرسد و براي اين منظور لازم است به صورت «در كنار هم باشيم و ملت ايران هم متحد در اين صحنه حضور داشته باشد.
در برابر راهبرد آمريكا كه هدف آن فروپاشي اقتصادي ايران است، ما راهبرد مقاومت هوشمند اقتصادي را انتخاب كرده‌ايم تا بتوانيم مسائل اقتصادي را «حل و فصل» كنيم.
اگر طرف‌هاي برجام به همه تعهدات خود همان‌گونه كه ملت ايران عمل كرده است عمل كرده بودند امروز شرايط اقتصادي در ايران شرايط بسيار مطلوبي بود و بسياري از موانع را پشت سر گذاشته بوديم. البته ملت ايران به خوبي درك مي‌كند و آگاه است كه از چه مركز و محلي تلاش مي‌شود كه زندگي و كشور آنها عقب نگه داشته شود.
آمريكا اعلام كرده كه از ماه نوامبر صادرات نفت ايران قطع خواهد شد كه اين يك خيال واهي است. آنها تصور مي‌كنند كه قادر هستند فروش نفت ايران را متوقف كنند اما‌ هم دنيا به نفت ايران نيا‌زمند است و هم ايران قادر است روش‌هايي را در پيش بگيرد كه نفت خود را صادر كند.
دولت سازوكارهاي لازم را ايجاد كرده و با در نظر گرفتن بدترين شرايط،‌ سناريوهاي مختلف را پيش‌بيني كرده است. ما نمي‌توانيم نسبت به سرنوشت ملت و كشورمان بي‌تفاوت و بدون برنامه باشيم و براساس سناريوهاي مختلف برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام داده‌ايم.
از فعالان اقتصادي و بخش خصوصي می‌خواهم در دوره پيش رو به‌صورت جدي به صحنه بيايند و با دولت يكپارچه و يگانه باشند تا بتوانيم قدم هايي در جهت حل مسائل برداريم و كشور را به نحو مطلوب اداره كنيم.
* در نشست هم‌انديشي سفرا و نمايندگان كشورهاي خارجي مقيم ايران و فعالان تجاريپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *