سرمایه اجتماعی

همایش

انسجام و وحدت در داخل كشور و حفاظت از سرمايه اجتماعي، اولويت امروز كشور است و همه ما مسوولان و نخبگان بايد طوري عمل كنيم كه اعتماد عمومي مردم دچار فرسايش نشود. در این شرایط اگر مديران با قدرت در صحنه حضور داشته باشند و در همه سطوح محكم پاي كار بايستند از جنگ اقتصادي پيش رو سربلند بيرون خواهيم آمد.
معتقدم با برنامه‌ریزی و تدبیر می‌توان تهدیدات شکل گرفته علیه جمهوری اسلامی ایران را به فرصت تبدیل کرد و استانداران در شرایط حساس کنونی نقش مهمی در رصد و پیش‌بینی موضوعات چالشی و بحران‌زا و حل مشکلات پیش روی کشور دارند.
دولت آمريكا در مقطع كنوني تمام تلاش خود را براي ناامن كردن اقتصاد ايران به‌كار بسته و به تعبير رهبر معظم انقلاب وزارت خزانه‌داري آمريكا تبديل به اتاق جنگ عليه ايران شده است. ما در مقابله با تحريم‌ها، كوله‌باري از تجربه در اختيار داريم و همان‌طور كه از ابتداي انقلاب تاكنون توانسته‌ايم از تحريم‌هاي اعمال شده عليه كشورمان عبور كنيم اين بار نيز مي‌توانيم با تكيه بر انسجام و وحدت ملي و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي مهم مديريتي كشور از مشكلات عبور كنيم.
باور دارم بزرگ‌ترين سرمايه جمهوري اسلامي ايران پس از انقلاب اسلامي، سرمايه اجتماعي است. تا زماني كه اين سرمايه و حمايت مردمي از كشور، نظام و دولت پابرجا باشد قادر هستيم از همه مسائل عبور كنيم. اگر اعتماد مردم به مسوولان و كارآمدي نظام از بين برود، اوضاع متفاوت خواهد شد البته به فضل الهي همواره از اين سرمايه اجتماعي حفاظت شده و در آينده نيز از آن صيانت خواهد شد.
شاهدیم که در برهه كنوني ائتلافي شومی ميان سعودي‌ها و صهيونيست‌ها براي حمايت از سياست‌هاي آمريكا در جهت آسيب زدن به منافع جمهوري اسلامي ايران شكل گرفته است. آنها علاوه بر هدف قرار دادن اقتصاد كشور در سطح منطقه‌اي نيز مي‌خواهند به هم‌پيمانان كشور و عقبه استراتژيك و عمق راهبردي ايران آسيب بزنند و ما بايد به خوبي متوجه اين شرايط باشيم.
امروز در شرایطی هستیم که سرنوشت ايران، نظام و دولت به يكديگر گره خورده است اما متاسفانه عملكرد و مواضع برخي افراد در جهت خواست دشمنان است. برخي به اشتباه تصور مي‌كنند مي‌توان به دولت در برهه كنوني آسيب رساند اما نظام آسيب نبيند و يا برخي فكر مي‌كنند مي‌توان نظام را دچار مشكل كرد اما به ايران ضربه وارد نيايد اما بايد همه متوجه باشيم كه آمريكايي‌ها و هم پيمانانش، ايران مقتدر و قوي را در منطقه حساس خاورميانه نمي‌توانند تحمل كنند و هدف نخست‌شان ضربه زدن به ايران است.
تلاش آنها در جهت سياه نشان دادن آينده و نااميد كردن مردم نسبت به افق پيش‌رو است در حالی که افق و آينده ايران را خود ما خواهيم ساخت و من مطمئنم ملت ايران با آن سابقه بزرگ تمدني و تاريخي تهديدها را به فرصت مبدل خواهند كرد.
در حال حاضر يكي از فرصت‌هاي بزرگ كشور، ظرفيت ديپلماسي ماست. ديپلمات‌هاي ما در مذاكرات با شش قدرت برتر دنيا توافقي را به سرانجام رساندند كه ریيس‌جمهور آمريكا مجبور شد براي خارج شدن از آن، مقررات بين‌المللي را يكجانبه برهم بزند. امروز براساس همين تلاش‌ها، آمريكا به همراه تعداد محدودي از دولت‌هاي منطقه كه با برجام مخالف بودند در سطح جهاني منزوي شده و حتي اتحاديه اروپا، چين و روسيه در دفاع از برجام
ايستاده‌اند.
آقاي ترامپ در سال گذشته به دنبال اين بود كه فضاي اقتصادي كشور را ناامن و ريسك فعاليت را در ايران افزايش دهد تا شركت‌هاي خارجي از ترس تحريم‌هاي آمريكا در ايران سرمايه‌گذاري نكنند. البته خيلي‌ها هم تصور مي‌كردند كه تصميم ترامپ تلاطم و اختلال شديدي در اقتصاد و بازار ارز كشور به‌وجود خواهد آورد اما با تصميمات مدبرانه توانستيم اين سياست‌ها را كم اثر كنيم.
در نهایت اینکه نبايد وقت ما صرف مسائل حاشيه‌اي شود. ما بايد مردانه براي حل مشكلات اقتصادي كشور اقدام كنيم و در سالي كه به نام حمايت از كالاي توليد داخل نامگذاري شده چرخ اقتصاد كشور را به‌حركت درآوريم.
* سخنرانی در همايش استانداران سراسر كشورپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *