ملزم به انسجام و وحدتیم

n3633720-6479923

شاید یکی از مهمترین بخش‌های سخنرانی رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های عید فطر امسال تاکید و توصیه موکد ایشان بر پاسداشت وحدت و گلایه از برخی بددهانی‌ها در عرصه سیاسی بود. ایشان در آخرین روزهای خرداد و در برابر هزاران نمازگزار عید فطر فرمودند: «متاسفانه امروز در فضای عمومی، در فضاهای مجازی، توهین به یکدیگر، اهانت به یکدیگر، تهمت زدن به یکدیگر از سوی جمعی رایج شده است؛ البته این جمع، مسلما جمع زیادی نیستند لکن کارشان به کشور و به فضای عمومی کشور صدمه می‌زند؛ بعضی از اینها گناه کبیره است. بایستی روح وحدت و روح اهتمام [باشد]؛ پرداختن به یکدیگر را بگذارند برای یک‌وقت دیگر؛ امروز که دشمن در مقابل کشور ایستاده است، همه با هم دست به دست هم بدهند، متحد باشند، در یک جهت کار کنند برای استقلال و عظمت کشور.»
تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم وحدت و پرهیز از اتهام‌زنی را با توجه به حوادثی که در روز قدس و موضع‌گیری‌هایی که در برخی تریبون‌های رسمی اتفاق افتاده می‌توان معنادار دانست.
در روز قدس امسال و در حالی که عموم مردم روزه‌دار برای نمایش وحدت خود و حمایت از آرمان قدس به خیابان‌های سراسر ایران آمده بودند، عده‌ای معدود در تهران به طور سازمان‌یافته گرداگرد دکتر صالحی، ريیس سازمان انرژی هسته‌ای جمع شدند و شعارهای سخیف و وحدت‌شکنانه‌ای سر دادند که منجر به واکنش صالحی شد. انتشار تصاویر آن توهین‌ها و واکنش صالحی با انتقاد مسوولان ارشد کشور از توهین‌کنندگان و حمایت از وزیر خارجه سابق انجامید. علی لاریجانی و معاون اول ريیس‌جمهور و تنی چند از نمایندگان سرشناس مجلس از رفتارهایی اینچنین که متخصص‌ترین و متعهد‌ترین مسوولان نظام را در معرض اتهام خیانت قرار می‌دهند به‌شدت انتقاد کردند. سابقه چنین رفتارهایی را می‌توان در راهپیمایی ۲۲بهمن سال گذشته دید که حتی ريیس‌جمهور نیز در معرض توهین‌ها و شعارهای تفرقه‌افکنانه عده‌ای معدود قرار گرفت و البته فرآیند برخورد قضایی با آنها همچنان
ادامه دارد.
علی مطهری در مورد مشابهی که در شیراز تجربه کرد اگرچه مصرانه به تعقیب پرونده قضایی از عاملان پرداخت اما درنهایت اعلام رضایت کرد.
دامنه و سابقه چنین رفتارهایی را می‌توان تا هجمه به علی لاریجانی در مراسم ۲۲ بهمن قم و همینطور توهین به مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مراسم ۱۹ دی قم و یا حتی برهم زدن مراسم سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری در مشهد، سراغ گرفت اما وجه مشترک همه این دست تفرقه‌افکنی‌ها، تداوم این رفتارها به‌رغم هشدارهایی است که رهبر معظم انقلاب بارها مشابه آن را از موضع نظام بیان داشته‌اند.
مطابق فرمایشات رهبر معظم انقلاب، به‌خصوص در مقطع فعلی انسجام و وحدت مردم و مسوولان نظام از اهمیت فراوان برخوردار است و همه فعالان سیاسی به نوعی ملزم و محکوم به رعایت وحدتیم؛ وحدتی که از سوی عموم دلسوزان در هر طیفی مورد تاکید قرار گرفته و کمتر در میان چهره‌های شناخته شده و فعالان سیاسی هر دو جناح اصلی کشور می‌توان کسی را سراغ گرفت که رفتارها و مواضعش، نافی رواداری و از بین برنده انسجام نیروهای نظام باشد. به همین دلیل است که می‌توان به اقداماتی از آن دست که مورد اشاره قرار گرفت بدبین بود و ریشه آن را در نهانخانه‌هایی دید که در آینده ماهیت واقعی آنها بر ملت آشکار خواهد شد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *