امضاي تندروها بر طومار خودتحریمی

G-8-(2)

حضور ترامپ در کاخ سفید و متعاقب آن خروج آمریکا از برجام برای تندروهای داخلی به مثابه هدیه‌ای بود بس گران و خوش رنگ و لعاب. هدیه‌ای که مستمسک قرار دادن آن، مصداق هزینه‌تراشی در پیشبرد منافع ملی و سیاست خارجی شده است.
تصویب لایحه پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف یکی از مهمترین موضوعاتی است که در خردادماه گذشته با حاشیه‌سازی فراوان تندروهای داخلی و نمایندگان آنها در مجلس مواجه شد. لایحه پیوستن ایران به اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پولشویی، بنا بر اظهارات سخنگوی وزارت خارجه موضوعی است بی ارتباط با برجام که از قبل از مذاکرات مطرح بوده است با این حال تندروها اصرار دارند تا آن را بخشی از برجام و از الزامات آن بشمارند.
لایحه اف‌ای‌تی‌اف اگرچه مدت‌هاست از سوی دولت به مجلس ارائه شده اما طرح آن هربار با مقاومت تندروها و جنجال‌های بسیار مواجه شد و هربار ایران مجبور شد به این اتحادیه اعلام کند که دیرتر از موعد مقرر به این اتحادیه خواهد پیوست. این درحالی است که گروه مالی، ایران را از فهرست سیاه خود خارج کرده ولی تاخیر در تصویب این لایحه می‌تواند منجر به قرار گرفتن مجدد نام ایران در فهرست سیاه این اتحادیه گردد که در نتیجه آن تحریم‌هایی بر مناسبات مالی کشور به‌طور خودکار اعمال خواهد شد.
در هفته‌های میانی خرداد بود که رسانه‌های خبری از ملاقات ريیس مجلس با اعضای جامعه مدرسین خبر دادند و متعاقب آن بنا بر روایت برخی اعضای جامعه، به‌رغم اینکه موضوع دعوت از ريیس مجلس اعلام مخالفت و استدلال جامعه مدرسین علیه اف‌ای‌تی‌اف بوده اما ريیس مجلس حاضر به پذیرش این استدلال‌ها نشده و بر لزوم حفاظت از منافع کشور و پیوستن به این اتحادیه حمایت کرده است. با این حال تندروها در روز بررسی لایحه از پای ننشستند و با طومارچرخانی در صحن مجلس و به هم زدن نظم پارلمان در مقام تحمیل نظر خود به اکثریت برآمدند؛ اقدامی که از سوی علی لاریجانی با تقبیحی غلیظ و شدید مواجه شد اما در نهایت به خروج دوماهه لایحه از دستور کار مجلس انجامید. تاخیر دو ماهه‌ای که از نظر زمانی با فرجه زمانی گروه مالی هماهنگ نیست و شاید به درج نام ایران در فهرست سیاه آن بینجامد.
خروج اف‌ای‌تی‌اف اما پایان کار نبود. ارسال پیامک‌هایی تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس از یک سو و از سوی دیگر هشدارهای تند برخی ائمه جمعه از جمله امام جمعه مشهد، آخرین نمونه حاشه‌هایی است که بر ماجرای تصویب این لایحه عارض شده است. حجت‌الاسلام علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در خطبه‌های عید فطر این شهر گفته بود: «شما که در مجلس شورای اسلامی هستید حواس‌تان جمع باشد که در تاریخ اسمتان دنبال مملکت‌فروشان نیاید و نگویند شما هم با تصویب FATF جزو مملکت‌فروشان بودید و شما هم با تصویب لایحه پولشویی کنوانسیون خارجی، دشمن را بر تراکنش بانکی این مملکت مسلط کردید. حواستان باشد که شما به آن لیست اضافه نشوید.»
چنین اظهاراتی البته با واکنش علی مطهری، نایب ريیس مجلس مواجه شد که در پاسخ به اظهارات امام جمعه مشهد و همینطور با اشاره به متن تهدید‌آمیز برخی پیامک‌ها به نمایندگان مجلس گفته است: «اگر بنا بود نمایندگان مجلس تشخیص‌های آقای علم‌الهدی را ملاک تصمیم‌های خود قرار دهند امروز اثری از جمهوری اسلامی نبود و انقلاب اسلامی را دو دستی تقدیم آمریکا و اسرائیل کرده بودیم؛ چرا که همیشه انقلاب‌ها بیشترین ضربه را از ناحیه دوستان ناآگاه خود دریافت می‌کنند.»پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *