فرجام تلگرام

7071de26a39a75beab46598b468190b8_XL-1

حالا شاید قریب به یک ماهی باشد که از اعمال فیلترینگ بر تلگرام می‌گذرد اما بنا بر آخرین اطلاعاتی که وزیر ارتباطات منتشر کرده با وجود کاهش اولیه مراجعه کاربران ایرانی به تلگرام، همزمان با رواج پردامنه فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها، مراجعه کاربران ایرانی به تلگرام و استفاده آنها از این نرم‌افزار دوباره افزایش یافته است.
اگر بدون هیچ فیلتر سیاسی و تنها از دریچه منافع ملی بخواهیم به موضوع پیام‌رسان‌هایی از قبیل تلگرام نگاه کنیم، واقعیت تلخ روزگار این است که این پیامرسان‌ها مصداقی آشکار از نقض حاکمیت کشورها به‌خصوص در کشورهای در حال توسعه هستند. آنها خواسته یا ناخواسته با دسترسی به اطلاعات کاربرانشان به بخشی از حیطه وظایف و اختیارات حاکمیت‌ها وارد شده‌اند و با انسداد دسترسی به این اطلاعات در واقع بخشی از دسترسی حکومت‌ها را مسدود کرده‌اند و این مهم‌ترین ویژگی دوران عصر ارتباطات و دنیای جدید است.
حاکمیت‌ها باوجود میل صاحبان قدرت در حال تقلیل است و دیگر تعریف حاکمیت در علم سیاست «انحصار اعمال زور و قدرت در سرزمینی مشخص» نیست. سرزمین‌ها فراخ‌تر و مرزها کم رنگ‌تر از گذشته شده و دیوار انحصار قدرت حاکمیت‌ها فرو ریخته است.
عدم موفقیت روسیه در اعمال فیلترینگ بر تلگرام و بست‌نشینی کاربران ایرانی در این نرم‌افزار و انتظار کشیدن آنها برای تحقق شایعاتی درباره عرضه نسخه غیر‌قابل فیلتر این نرم‌افزار و بلاکچین آن، نشانه‌ای از شکستن این انحصار است. آنچنانکه وقتی همین چندی پیش باوجود مخالفت زعمای دینی و مذهبی در روز شهادت حضرت زهرا (س) بازی فوتبال میان تیم‌های ایرانی و رقبای منطقه‌ای‌اش برگزار شد، مصداقی از شراکت سازمان‌های بین‌المللی در قدرت تصمیمات حاکمیت‌ها آشکار شده بود.
شاید اگر شکاف اعتماد میان نهادهای تصمیم‌گیر و مردم این میزان زیاد نبود، اما حجم لطیفه‌ها و شوخی‌هایی که برای پیامرسان‌های ایرانی در همین مدت اندک ساخته شده خود گواه از وجود مشکل و معضلی به مراتب سهمگین‌تر و هشدارآمیز‌تر از تلگرام در روابط دولت و ملت در ایران است؛ معضلی که حل آن به بازآفرینی سرمایه اجتماعی و کاربست روش‌هایی برای افزایش آن وابسته است.
علاوه بر اینها نمی‌توان انکار کرد که نه‌تنها پیامرسان‌های ایرانی نتوانسته‌اند در این مدت انتظارات کاربران را برآورده کنند، بلکه حتی پیامرسان‌های مشابه خارجی هم با وجود فیلتر شدن تلگرام نتوانسته‌اند رونق بازار چندانی پیدا کنند و ذائقه کاربر ایرانی هنوز جایگزین کاربردی و پر خدماتی مثل تلگرام را تجربه نکرده است. پروسه اعمال فیلترینگ تلگرام مراحل مختلفی را از سر گذرانده است. اول قرار بود انحصار تلگرام شکسته شود. پیامرسان‌های ایرانی تبلیغ و ترویج شدند و نهادها وسازمانهای دولتی از اطلاع‌رسانی از طریق پیامرسان‌های خارجی منع شدند، سرعت تلگرام به دلیل عدم خدمات‌دهی به سرورهایش محدود شد اما همچنان فیلتر نبود و پیامرسان‌های داخلی همچنان بر طبل فیلتر شدن آن می‌کوبیدند اما در نهایت این دستگاه قضا بود که دستور فیلترینگ را به همه شرکت‌های دیتا و خدمات شبکه کشور اعلام کرد.
دستور بازپرس شعبه ۲ دادسرای رسانه به فیلترینگ تلگرام انجامید و سطح وسیعی از مقامات را در حالی که به زعم بسیاری از حقوقدانان اعلام این تصمیم خارج از حیطه وظایف یک بازپرس بوده است، بازهم رودر روی هم قرار داد. اگرچه جمعی از وکلا و حقوقدانان اقدام به شکایت از بازپرس تحت عنوان سلب آزادی شخصی افراد ملت و محروم کردن آنها از حقوق مقرر در قانون اساسی به موجب صدور دستور کلی و خارج از صلاحیت بازپرس کرده‌اند.
آنچه بعد از اعمال فیلترینگ اتفاق افتد این است که مقامات رسمی در دولت و دستگاه قضا مقابل هم موضع گرفته‌اند و حتی توپ اعمال فیلترینگ را به زمین بازی سایر نهادها انداخته‌اند، درشرایط کنونی عدم اعتماد به نرم‌افزارهای داخلی باوجود آن است که نظام حرمت تجسس در محتوای اطلاعات کاربران را اعلام کرده است…تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل… .پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *