اورشلیم جنایت؛ بیت‌المقدس مقاومت

gettyimages-958322944_custom-1473435b7b936ea7e2ddac0632ead04c7f1a0c51-s1000-c85

نمایش‌های رییس‌جمهور نامیمون آمریکا این بار وسعتی جنایت‌آمیز داشت. بیت‌المقدس بنا بر قطعنامه سازمان ملل باید پایتخت کشور مستقل فلسطین باشد، کشوری که با رویکردهای مصالحه‌گرایانه اعراب به اصطلاح میانه‌رو هم مجالی برای تحقق و پایان دادن به مناقشه ۷۰ ساله فلسطین اشغالی نداشته است و همچنان تشکیل آن به‌واسطه اعمال زور از سوی اسرائیل با کارشکنی و سنگ‌اندازی و عدم شناسایی روبه‌روست.
رویه ثابت حقوقی همه کشورها در طلول همه سال‌هایی که از جنگ‌های اعراب و اسرائیل می‌گذرد، احترام به قطعنامه سازمان ملل و عدم شناسایی بیت‌المقدس (اورشلیم) برای پایتختی اسرائیل بوده است. رویه‌ای که به نوعی چوب مدیریت غرب برای مجاب کردن صهیونیست‌ها برای همراهی با خواسته‌های‌شان هم بوده است. اما دونالد ترامپ از آنجا که تحقق وعده‌های ناسنجیده انتخاباتی را بر سنجش مجدد آنها در میدان عمل ترجیح می‌دهد، شناسایی بیت‌المقدس به پایتختی اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر را در دستور کار خود قرار داد تا در نهایت اجرایی شدن این دستور را با شهادت ۶۰ فلسطینی جشن بگیرد!
درحالی که کنسولگری ایالات متحده سال‌ها در بیت‌المقدس وجود داشت، تصمیم ترامپ بیشتر شبیه به نمایشی پر سروصدا بود تا با عوض کردن عنوان و تبدیل کنسولگری به سفارت، بر تنش‌ها و پیچیدگی‌های موجود در موضوع اشغال فلسطین بیفزاید. آن هم در شرایطی که سایر قدرت‌های بزرگ عضو شورای امنیت از شناسایی اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل خودداری کرده‌اند.
جای حسرت و تاسف اینکه کشورهای عرب باوجود حضور در شورای امنیت و تقاضای کویت برای ورود شورای امنیت به موضوع، نتوانستند کاری از پیش ببرند درحالی که همین کشورها کاربست دیپلماسی خود را بر تقابل با ایران تعریف کرده‌اند.
انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف اما حکایت از آن دارد که آخرین هفته از ماه مبارک رمضان و روز قدس در عموم کشورهای اسلامی، روی خاص و متفاوت را رقم خواهد زد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *