یک‌جانبه‌گرایی شکست خورده آمریکا

جهانگیری

ماه رمضان ماه آمرزش گناهان و ضيافت الهي است و ماهي است كه درهاي رحمت الهي گشوده‌تر از ساير اوقات است و اميدوارم با دعاي مردم شاهد باز شدن گره‌هاي كشور باشيم.
امروز در جهان وضعیت خاصی به وجود آمده و همین وضعیت هوشیاری بیش از پیش ما را طلب می‌کند. به‌عنوان نمونه پس از ۷۰ سال كه از اشغال سرزمين‌هاي فلسطين مي‌گذرد امروز به مقطعي رسيده‌ايم كه رييس جمهور آمريكا براي اينكه صرفا يك نمايش اجرا كند كنسولگري اين كشور را به‌عنوان سفارتخانه در قبله اول مسلمين اعلام مي‌كند و رژيم صهيونيستي با حمله به افراد بيگناه قريب به ۶۰ نفر انسان مسلمان بيگناه را به خاك و خون مي‌كشد. در ماه رمضان از خدا مي‌خواهيم كه همه امت اسلامي و مظلومين از اين شرايط رها شده و شر همه زورگويان به خودشان بازگردد.
در بعد داخلی، امروز كشور در شرايط جديدي قرار گرفته است. در دوران پس از انقلاب اسلامي ملت ايران انواع و اقسام دوران‌ها و سختي‌ها نظير تحريم آمريكا و اروپا و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل را پشت سر گذاشته است و سخت‌تر از همه اين‌ها، ۸ سال دوران دفاع مقدس بود كه تقريبا همه قدرت‌هاي دنيا همچون آمريكا، شوروي، فرانسه و ساير كشورها در مقابل ما بودند و اين در شرايطي بود كه انقلاب اسلامي به تازگي شكل گرفته بود و ما هنوز به اوضاع مسلط نبوديم اما ملت ايران از همه اين آزمايش‌ها سربلند بيرون آمد.
‌يكي از آخرين مراحل سختي كه اخيرا از آن عبور كرديم دوران تحريم‌ها بود. دولت يازدهم با شعار منطق و تعامل با دنيا به اين موضوع ورود كرد كه منجر به توافق چندجانبه برجام شد و بخشي از تحريم‌ها متوقف شد و برخي كارها به روال طبيعي با دنيا شكل گرفت.
رييس جمهور آمريكا كه كارهاي عجيب و غريبي انجام مي‌دهد پيش از آنكه بيت‌المقدس را سفارت اعلام كند، خروج از برجام را اعلام كرد و در انظار مردم دنيا اين كار نمايش نادرست و زننده‌اي تلقي شد.
همچنین رييس جمهور آمريكا به ملت بزرگ،‌ متمدن و تاريخي ايران انواع و اقسام اتهامات را وارد كرد. آمريكا از توافقي چند جانبه خارج شد و برنامه بازگشت تحريم‌ها و همچنين اضافه شدن تحريم‌هاي جديد را نيز امضا كرد كه در واقع اين اقدام از جهات مختلف براي آنها بي آبرويي است.
با خروج آمريكا از برجام راه مذاكره به‌گونه‌اي نزد افكار عمومي جهان بسته مي‌شود و اينكه بتوان نتيجه مذاكره را به آتش كشاند اين سوال را به‌وجود مي‌آورد كه اساسا به چه دليل بايد ديپلماسي ادامه پيدا كند.
رييس جمهور آمريكا با پررويي مي‌گويد ايران بايد مذاكراتي براي شكل گيري توافقات بهتر انجام دهد و اين در حالي است كه ديگر اعتمادي به اين كشور وجود ندارد.
اينكه با اروپا و ساير طرف‌هاي برجام به چه نتيجه‌اي برسيم در واقع مطابق سخنان مقام معظم رهبري و تاكيد رييس جمهور عمل خواهد شد تا ملت ايران بدانند كه مسوولان كشور تمامي مسيرها و راه‌هايي كه احتمال مي‌دهد زحمت مردم را كمتر مي‌كند در پيش گرفته‌اند اما در نهايت براي ما روشن است كه تحريم‌هاي آمريكا سه ماه يا ۶ ماه ديگر باز خواهد گشت.
از طرفی باید توجه داشته باشیم توانمندي و قدرتي كه ايران از آن برخوردار است بسيار بالاتر از شناختي است كه آمريكا نسبت به كشور ما دارد. متاسفانه در كشور عادت كرده‌ايم كه مشكلات را بزرگ‌نمايي و توانمندي‌ها را كوچك‌نمايي كنيم. عده‌اي وقتي كه توانمندي‌ها را بيان مي‌كنيم آن را ناچيز مي‌شمارند و وقتي كه مي‌گوييم مشكلات كوچك و قابل حل هستند، مشكلات را بزرگ‌نمايي مي‌كنند و در هر دو زمينه اغراق
انجام مي‌دهند.
آمريكايي‌ها فقط زحمت ما را زياد مي‌كنند، از همين مسيري كه تصميم گرفته‌اند به توسعه ايران ضربه بزنند، مديريت و ملت ايران خواهند توانست مسير توسعه را طي كنند. دانشمندان ايراني در هر نقطه از جهان وقتي كه مي‌بينند ايران در شرايط تهديد قرار گرفته، پر و بال مي‌زنند تا خود را به ايران برسانند و براي حل مشكلات قدمي بردارند. آمريكا هنوز نتوانسته عرق ايراني را درك كند و نمي‌داند كه ايراني‌ها در مقابل بيگانه چگونه عكس‌العمل نشان مي‌دهد.
در شرايط جديد كشور چند اتفاق بايد بيفتد تا آسيبي به توسعه كشور وارد نشود. يكي از نكات اين است كه آنچه دشمنان و بيگانگان را به زانو در مي‌آورد انسجام، وحدت، هماهنگي و هم‌صدايي در داخل كشور است و نبايد از برخي مشكلات استفاده جناحي شود بلكه بايد يكصدايي و همدلي را به معناي واقعي در مقابل بيگانگان به نمايش بگذاريم. ما در داخل كشور دشمني با يكديگر نداريم و فقط در برخي موارد اختلاف سليقه وجود دارد.
نخبگان و دانشمندان كشور ظرفيت انساني ايران هستند و براي كمك به ايجاد وحدت و يافتن راهكارهايي براي پشت سر گذاشتن مشكلات بايد به صحنه بيايند و وقت آن رسيده كه نخبگان يك بار ديگر براي حل مشكلات كشور خود را نشان دهند. در پایان اميدوارم همه مديران با جديت درصحنه حضور داشته باشند تا شرايط جديد را با خوبي پشت سر بگذاريم.
*سخنرانی در مراسم افتتاحیه نخستین کارخانه تولید سلول انسانی در غرب آسیاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *