کاسبکاری نظامی به حساب گاو شیرده

DYvs10xW4AAzkRp

حملات موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به مراکزی در سوریه آن هم در روز بعثت پیامبر اعظم را می‌توان لکه حقارت دیگری برای کشورهای عربی دانست که هزینه و زمینه این حملات را تامین و فراهم کردند. الدیار لبنان نوشته: «تصمیم ترامپ برای حمله به سوریه پس از سفر ۱۹ روزه ولیعهد سعودی به آمریکا اتخاذ شد. در این سفر بن سلمان متعهد شد در صورتی که آمریکا به حضور ایران در سوریه پایان دهد، ۱۵۰ میلیارد دلار به ارتش آمریکا بپردازد.»
حمله آمریکا و دو کشور غربی به سوریه خارج از چارچوب سازمان ملل و شورای امنیت انجام شده و این شاید یکی از مهمترین اتفاقات در رابطه با تزلزل در نهادهای همکاری بین‌المللی باشد. پیش از این حملاتی از این دست همواره با استناد به منشور ملل متحد و در چارچوب قطع‌نامه‌های شورای امنیت صورت می‌گرفت اما اینبار حمله آمریکا به خاک سوریه به بهانه مدعای اثبات نشده استفاده از سلاح شیمیایی توسط نیروهای دولتی سوریه انجام گرفته است. ادعایی که هیچ دلیل قابل اعتنایی برای انتساب آن به نیروهای دولتی وجود نداشته و بیش از همه این نیروهای معارض سوری هستند که در معرض اتهام استفاده از این سلاح‌ها قرار دارند.
حمله به اهدافی در سوریه درست چندروزی پس از حمله اسرائیل به یکی از پایگاه‌های نظامی سوری که تنی چند از مستشاران ایرانی در آن حضور داشته‌اند صورت گرفته است. حمله‌ای که باعث هشدار جدی ایران و آماده‌باش ارتش اسرائیل در قبال عملیات تلافی‌جویانه محتمل
شده است.
با همه اینها برآورد کلی درباره حملات آمریکا، انگلیس و فرانسه به اهدافی در سوریه آن است که این حملات تنها حملاتی محدود و به اصطلاح تنبیهی بوده و قرار نیست به حملاتی دامنه‌دار و جنگی کلاسیک منجر شود هرچند نیروهایی از ایالات متحده نیز در خاک سوریه مستقر شده باشند.
فوری‌ترین اثر این حملات ایجاد تنفس برای گروه‌های معارض سوری است که طی ماه‌های اخیر شاهد پیشروی نیروهای دولتی و ارتش سوریه بوده و مواضع خود را از دست داده‌اند. با این حال گزارش‌هایی که رسانه‌های روسی و برخی رسانه‌های غربی منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که حملات انجام شده با اطلاع قبلی بوده است. به این معنی که پایگاه‌های روسی به‌طور مطلق در مسیر عبور موشک‌های کشورهای مهاجم نبوده‌اند و علاوه بر آن برخی از پایگاه‌هایی که مورد هدف قرار گرفته‌اند، پیش از انجام حملات تخلیه شده بودند. در کنار اینها گزارش رسانه‌های سوری حکایت از آن داشت که سامانه‌های پدافندی این کشور از برخورد موشک‌های کروز شلیک شده به اهداف، جلوگیری کرده و برخی از آنها را منهدم کرده‌اند.
واکنش ایران به این حملات با محکومیت شدید و هشدار‌آمیز همراه بود. رهبر معظم انقلاب درست در همان روزی که ائتلاف سه کشور، اهدافی را در خاک سوریه مورد تهاجم قرار داد، از سران این سه کشور به عنوان جنایتکار یاد کردند و تاکید فرمودند: «رییس‌جمهور آمریکا چندی پیش اعلام کرد که در منطقه غرب آسیا، هفت تریلیون دلار هزینه کرده‌اند و چیزی عاید آنها نشده است. این سخن، صحیح است و از این پس هم آمریکا هر قدر تلاش و هزینه کند، چیزی عاید آن در منطقه نخواهد شد.»
درحالی که تحولات منطقه بعد از حضور ولیعهد عربستان در آمریکا، تنش‌آلودتر شده، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی مهم خود تاکید کردند: «برای یک کشور اسلامی همچون سعودی افتخار نیست که رییس‌جمهور کنونی آمریکا در تبلیغات انتخاباتی‌اش علنا در مورد آنها بگوید «گاو شیرده». ذلت از این بالاتر نمی‌شود که پول یک کشور را بگیرند و با چنین تعبیری آن را خطاب کنند.»پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *