برند جدید تکنوکرات‌ها

19885_987

کمتر کسی انتظار داشت که معاون اول رییس‌جمهور جزو نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باشد. البته پیش از این چهره‌هایی چون شمخانی، وزیردفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دولت اصلاحات همزمان با حضور رییس‌جمهور مستقر در انتخابات ریاست جمهوری حاضر شده بود، اما این برای نخستین بار بود که معاون اول رییس‌جمهور نیز به‌عنوان یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری همزمان با رییس‌جمهور وارد انتخابات می‌شد.
آنچنانکه از روایت‌های متعدد چهره‌های نزدیک به مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی بر می‌آید، آن است که توصیه به حضور چهره‌هایی چون اسحاق جهانگیری در انتخابات ۹۶، به توصیه رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفته بود؛ حضوری که به‌دلیل فقدان شفافیت‌های لازم در احراز صلاحیت نامزدها، انتخابی ناچار برای جریان اصلاح‌طلب و تحول خواه بود.
اسحاق جهانگیری بدون تشکیل ستادی خاص و انجام هزینه‌های تبلیغاتی وارد انتخابات شد و تردیدها برای تصمیم به حضور در انتخابات آنقدر زیاد بود که حضور در ستاد وزارت کشور به آخرین دقایق باقیمانده تا فرصت ثبت نام نامزدها، کشیده شد.
درخشش جهانگیری در مناظرات و موضع‌گیری‌هایش در قبال حملات رقبای دولت یکی از مهم‌ترین دلایل برای تحریک طبقه متوسط و دعوت از آنها برای حضور در پای صندوق‌های رأی بود. دفاع جهانگیری از عملکرد اقتصادی دولت و تبیین شرایط اقتصادی کشور و همین‌طور تشریح طرح‌ها و برنامه‌های اقتصادی پیش‌روی دولت از جمله مهم‌ترین محورهایی بودند که او در سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌هایش ابراز کرد اما شاید اصلی‌ترین دلیل او برای حضور نه طرح این موضوعات که لزوم حضور جریان اصلاح‌طلب در انتخابات با هویتی مستقل و نامزدی مشخص بود. دلیلی که در همان مناظره اول هم جهانگیری خطاب به محمدباقر قالیباف به تبیین آن پرداخته و تاکید کرده بود. مهم‌ترین ویژگی جهانگیری در انتخابات شاید حفظ ارتباط او با بدنه حامیان جریان اصلاح‌طلب و تاکید بر این هویت بود. او برخلاف برخی چهره‌های اصلاح‌طلبی که فرصت حضور در انتخابات را داشتند اما نتوانستند ارتباط خود با بدنه و حامیان اصلاح‌طلب را حفظ کنند، اتوریته خود را به‌عنوان چهره‌ای تازه طلوع کرده در جریان اصلاحات برای بدنه حامیان این جریان معرفی و حفظ کرد.
جهانگیری در سالی که گذشت به دلیل حضورش در انتخابات، هزینه‌هایی را هم داد که شاید مهم‌ترین آنها ماجرای برخی ادعاها درباره برادرش باشد؛ موضوعی که جهانگیری به‌طور مطلق درباره آن تلاش و مذاکره‌ای نکرد.
محور عموم موضع‌گیری‌های جهانگیری طی ماه‌های گذشته بعد از انتخابات بر لزوم انجام گفت و گوی ملی برای ترمیم سرمایه اجتماعی با هدف عبور از چالش‌های پیش روی کشور متمرکز بوده است. موضوعی که جهانگیری آن را در گرو تحقق گفت و گوی همه جریان‌های سیاسی با هم و حل مشکلات فی‌مابین می‌داند و تاکید دارد که دولت هم در این موضوع کوتاهی‌هایی داشته که باید در جبران آن بکوشد.
اسحاق جهانگیری حالا یکی از چهره‌های مرکزی در جریان اصلاحات است؛ وزیر صنایعی که در دوره‌اش رشد صنعتی کشور دو‌رقمی شد، دغدغه‌ای مهم‌تر از توسعه اقتصادی و تحقق وعده‌های اقتصادی دولت در حوزه اشتغال و رفع فقر مطلق ندارد. دغدغه‌ای که تحقق‌اش را در گرو همکاری همه گروه‌ها و اجماع آنها روی مسائل کلان می‌داند. او حالا بیش از گذشته در رصد تخریب تندروها قرار دارد و شاید تا پایان دولت و انتخابات ۱۴۰۰ این تخریب‌ها بیشتر از همه سال‌هایی باشد که جهانگیری در طول دوران مسوولیت‌اش تجربه کرده است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *