عبور از قضا به سیاست

10531493260148901580

همه تصویری که پیش از حضور حجت‌الاسلام رییسی در انتخابات توسط رسانه‌های متنفذ اصولگرا برای او ساخته شده بود در نخستین حضور تلویزیونی او فرو‌ریخت تا همه تحلیل‌هایی که از چرایی حضور رییسی و با تاکید بر احتمال وجود اهدافی مهم‌تر برای این حضور تصریح داشت نیز فرو بریزد.
ابراهیم رییسی به قول میرسلیم، آمده بود تا بماند و همه می‌دانستند که حالا که او آمده و چهره‌هایی چون جلیلی به‌خاطر حضور او از حضور مجدد در انتخابات کناره گرفته‌اند، قرار نیست که به نفع کسی کنار برود. محمدباقر قالیباف شاید امروز که نتیجه انتخابات و میزان آرای رقبای رییس‌جمهور مستقر مشخص شده، خود را جزو برندگان انتخابات ۹۶ بداند، اما هزینه‌های انتخابات ۹۶ برای رییسی بیش از شکست بود.
معاون سابق قوه‌قضائیه که همه سابقه‌اش محدود به دستگاه قضا بود و بعد از وفات آیت‌الله طبسی یکی از مهم‌ترین انتصابات رهبر معظم انقلاب به نام او رقم خورده بود و تولیت آستان‌مقدس‌رضوی بر دوشش قرار گرفته بود، شاید بدون هرگونه آمادگی و بسیار فی‌البداهه وارد گود انتخابات شد. رسانه‌های اصولگرا حضور او را امری مهم و متکی بر برخی حمایت‌های خاص تعبیر کردند و رقابت با او را رقابتی سنگین شمردند اما چیزی که رییسی از خود به‌عنوان یک سیاستمدار در انتخابات عرضه کرد فاصله بسیار زیادی با چهره‌ای با اتوریته شخصیتی داشت که توانایی رهبری بدنه حامیان خود را داشته باشد.
شاید مهم‌ترین ضعف رییسی در انتخابات آن بود که انتظاراتش از عرصه سیاسی متفاوت با تجربه‌های شخصی اش بود. او سال‌ها به‌عنوان یکی از چهره‌های متنفذ دستگاه قضا شناخته می‌شد که هیچ‌گاه در معرض نقد قرار نگرفته بود و به همین دلیل انتظار آن را نداشت که در عرصه سیاسی نیز حرفش به‌مثابه کلام آخر تلقی نشود. همین انتظار نداشتن ناشی از عدم شناخت کافی از عرصه رقابت‌های دموکراتیک و وابسته به اراده مردم و افکار عمومی بود که باعث شد رییسی بازنده مناظرات سیاسی باشد.
با این همه اما به نظر می‌رسد پایان انتخابات برای رییسی پایان رقابت‌ها نبوده است. او حالا از هر تریبونی برای گلایه‌های گاهی صریح و انتقاداتی اغلب کنایه‌آمیز از عملکرد دولت استفاده می‌کند و کماکان خود را آماده حضور در صحنه رقابتی دیگر می‌بیند.
تولیت آستان قدس و داماد امام جمعه مشهد، از دوره انتخابات تاکنون بیش از آن‌که بر طرحی شفاف و گزینه‌های دقیق جایگزین تصریح کند، همچون دوره انتخابات بر موضوعاتی کلی و شعارهایی با تمرکز بر توده‌ها اشاره دارد. رییسی هرچند میدان نخستین رقابت سیاسی خود را واگذار کرد و هیبت اولیه‌ای که تلاش داشت در افکار عمومی نهادینه کند، فروریخته می‌بیند اما امیدوار به سال‌های پیش‌روست تا شاید از مسیر انتخابات، برای مسوولیت‌های بزرگ‌تر آماده شود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *