میراث‌دار پدر

6550093_386

پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در حالی تشکیل شد که منتخبان آن با آرای بیش از یک میلیونی راهی ساختمان خیابان بهشت شدند و چهره‌هایی را در انتخابات شوراها شکست دادند و پشت سر گذاشتند که سال‌ها تجربه حضور در صحن شورا را در کارنامه مدیریت شهری خود داشتند. در صدر انتخاب مردم پایتخت اما محسن‌هاشمی رفسنجانی قرار داشت.
فرزند ارشد مرحوم آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی که سال‌های حضور او در شرکت متروی تهران یکی از بهترین سال‌های توسعه کیفی و کمی توسعه مترو در سال‌های پس از انقلاب بود و همین حضور و تجربه سال‌های متوالی در حوزه مدیریت شهری بود که باعث شد او را در قامت یکی از گزینه‌های محتمل برای مدیریت پایتخت در دوره قبلی شورای شهر ببینند؛ گزینه‌ای که البته به‌واسطه عدم وفاداری خانم راستگو به تعهداتش، رقابت را به محمدباقر قالیباف باخت و محمدباقر قالیباف را به رکورددار حضور در مدیریت بلدیه تبدیل کرد.
با این همه اما آرای محسن‌هاشمی رفسنجانی آن هم در شرایطی که چند ماهی از وفات آیت‌الله می‌گذشت، یکی از معنادارترین آرای مردم تهران بود. تهرانی‌ها او را به همراه چهره‌هایی که بعضا کمتر شناخته شده بودند، راهی ساختمان بهشت کردند تا فصلی تازه در مدیریت شهر تهران رقم بزنند.
محسن‌هاشمی اگرچه راهی بهشت شده بود، اما همچنان به‌عنوان یکی از گزینه‌های محتمل شهرداری تهران مطرح بود و شاید اگر احترام به رأی مردم تهران و لزوم حضور در شورای شهر برای جلوگیری از حضور اعضای علی‌البدل این شورا که در رأس آنها مهدی چمران بود، نبود؛ شاید محسن‌هاشمی رفسنجانی امروز شهردار پایتخت بود.
در هر حال محسن‌هاشمی در شورای شهر ماند و ردای ریاست آن را بعد از سال‌ها از تن مهدی چمران به درآورد. حضور ‌هاشمی در ریاست شورای شهر و سبک مواضع او بیش ازهر کس دیگری شبیه به مرحوم آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی است. جانب اعتدال را فرونمی‌گذارد و در حالی که شاید بخشی از اعضای شورا مصر بر طرح برخی مواضع و مدعاها درباره دروه مدیریت قبلی شهرداری تهران هستند، او یک‌تنه جانب انصاف را فرو نگذاشته است.
اگرچه ریاست شورای شهر دایره‌ای برای حضور در امور اجرایی ندارد، اما‌ هاشمی رفسنجانی به‌طور مثال در اوج گرفتاری‌های مدیریتی شهر زیر بارش سنگین برف، در میدان همراهی با خدمات شهری حاضر بود.
واقعیت آن است که محسن‌هاشمی رفسنجانی، درحالی وارد ۵۷ سالگی می‌شود که راه بلندی پیش رو دارد. او از یک سو به‌خوبی توانسته فضای خاندان و خانواده‌ هاشمی رفسنجانی را پس از رحلت آیت‌الله مدیریت کند و از سوی دیگر توانسته برند کارآمدی و مدیریت این خانواده را تثبیت کند. از مردم تهران در نخستین حضور خود در انتخابات رأی بالایی گرفته و در مدیریت صحن شورا از توان و عملکردی خوب، منصفانه و اعتدالگرایانه‌ای رونمایی کرده است.
سال‌های پیش‌رو برای محسن‌ هاشمی رفسنجانی سال‌های درخشانی خواهد بود و او اگرچه میراث‌دار نام پدر خود است، اما زیر سایه آیت‌الله نمانده و در حال ساختن نام و نشان خود است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *