رقیب ناصح

n2986307-4652006

جمنا تشکیل شده بود تا سهم هر طیف و چهره‌ای از اصولگرایان در انتخاباتی که شاید خود را پیروز آن می‌دیدند، مشخص شود و گزینه‌ها بدون هماهنگی و بدون رایزنی با بدنه وارد عرصه انتخابات نشوند و در نهایت اجماعی سهم‌خواهانه در اصولگرایان برای همراهی نامزدهای اصلی شکل بگیرد.
اما همانقدر که رییسی بدون توجه به این‌که جمنایی هست یا نیست وارد انتخابات شد، جلیلی نیز به همان اندازه به ماهیت و موجودیت تشکیلات تازه متولد شده اصولگرایان بی‌محلی کرد. در حقیقت تا آن زمان که رییسی آمادگی برای حضور در انتخابات را اعلام نکرده بود، سعید جلیلی در تدارک مهیا شدن برای رقابتی جدی با رییس‌جمهور مستقر بود و تنها زمانی حاضر شد کنار بایستد که رسانه‌ها تصویری از ملاقات او و رییسی را منتشر کردند. در حقیقت دو گزینه‌ای که هیچ یک جزو نامزدهای جمنا نبودند خود را بدون اینکه وارد سازوکارها و تعهدات آن کنند، به اصولگرایان تحمیل کردند و این درست چیزی بود که احمدی‌نژاد در سال ۸۴ به جبهه نیروهای انقلاب به ریاست ناطق نوری تحمیل کرده بود.
سعید جلیلی وارد انتخابات نشد اما نام او و ستادهایش برای رییسی ماند و همین بسیج بدنه چهار میلیونی اصولگرایان رادیکال بود که تنوانست سرانجام قالیباف را مجاب به کناره‌گیری به نفع رییسی کند.
سعید جلیلی جزو چهره‌هایی است که معمولا اصول خود را در هرشرایطی رعایت می‌کند و به همین جهت قابل‌اطمینان‌تر از برخی چهره‌های اصولگراست که بنا بر اقتضای شرایط چهره و شعاری جدید را حمایت و نمایندگی می‌کنند. جلیلی همان‌طور که بعد از انتخابات ۹۲ در میدان ماند و به‌خصوص در نقد برجام در کمیسیونی که به‌همین منظور به ریاست زاکانی تشکیل شده بود کوشید، بعد از انتخابات ۹۶ نیز غافل از تحرک نمانده و گفتمان عدالت خود را با تلاش برای تشکیل دولت سایه نمایندگی کرد.
دولت سایه جلیلی البته از در نصیحت و توصیه به دولت در بخش‌های مختلف برآمده و به‌طور کارشناسانه در هر حوزه‌ای اگر نظری و نقدی و راهکاری داشته، به دولت روحانی عرضه کرده است. آن‌چنان‌که خود جلیلی تصریح داشته این نقدها و توصیه‌ها برای دولت کاربردی هم بوده است. او در میان همه چهره‌های اصولگرا تنها شخصیتی بود که از همان بدو شروع ناآرامی‌ها در مشهد و چند شهر دیگر، به‌صراحت موضع منتقدانه گرفت و از در حمایت از آشوب‌ها درنیامد و برای خرده‌گیری بر دولت رقیب از در فرصت جویی وارد نشد. جلیلی البته برخلاف سال‌های اولیه دولت یازدهم، زبان نقادانه شفاف‌تری پیدا کرده و هم در خصوص عدم حضور رییس‌جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و هم در قبال مواضع دکتر روحانی در موضوع رفراندوم، مواضع منتقدانه درشت و صریحی ابراز کرده است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *