فیلسوف مجلس‌دار

علی+لاریجانی00

علی لاریجانی در میان پنج فرزند آیت‌الله‌هاشم‌زاده آملی بی‌هیچ اغراقی نام‌آشناتر و با هر منطقی معتدل‌ترین است. علی لاریجانی حالا سه دوره است که ریاست مجلس را برعهده دارد و با پایان یافتن مجلس دهم رکورد آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی در تداوم ریاست بر مجلس را خواهد شکست و شاید این بار هم شبیه به‌هاشمی قصد دارد که از بهارستان راهی پاستور شود. در سالی که به انتخابات ریاست جمهوری گذشت نام و نشان علی لاریجانی کم‌نشان‌تر از نامزدهای انتخابات نبود. او درست در زمانی که برخی نامزدها چوب حراج به سرمایه‌ها و انباشته‌های کشور زده بودند و از یارانه ۲۵۰ هزار تومانی تا اشتغال چند میلیونی در سال را در تریبون‌های تبلیغاتی فریاد می‌زدند، از پشت تریبون مجلس به این دست وعده‌های ناشدنی که منجر به زیان دیدن سرمایه‌های کشور می‌شود هشداری جدی داد تا سبک احمدی‌نژادی برای کسب رأی و نظر مردم سکه رایج انتخاباتی که با رد‌صلاحیت رییس‌جمهور سابق شروع شده بود، نباشد.
علی لاریجانی رابطه خوبی را با رییس‌جمهور برقرار کرده و یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های آن هم شاید آرایی باشد که وزرای دولت دوازدهم از مجلس تحت ریاست لاریجانی کسب کرده‌اند. واقعیت آن است که علی لاریجانی با مدیریت صحن مجلس و ارکان آن توازن‌دهنده خوبی در فضای سیاسی کشور است. لاریجانی از اصولگرایی برخاسته اما اصول‌گرایی به دامن تندروها افتاد وحالا اصولگرایان یا باید با همراهی معتدلانه لاریجانی به‌سوی روایتی معتدل از اصولگرایی و پیوندهای جدید با طبقه متوسط باشند یا آنکه به تعریف جدیدی از اصولگرا برسند. هرچه باشد، نه اصولگرایی با لاریجانی شبیه به اصولگرایی امروز خواهد بود و نه لاریجانی را می‌توان دیگر با معیارهای موردنظر تندروها جزو اصولگرایان به حساب آورد.
علی لاریجانی نقش میانه‌ای برای خود تعریف کرده و البته نشان داده ظرفیت لازم برای ایستادن در میانه جریان‌ها را هم دارد. چه اینکه در سالی که گذشت وقتی تصویرش در کنار رییس دولت اصلاحات منتشر شد و در پی آن هجمه وسیعی از متنفذترین چهره‌ها و رسانه‌های اصولگرا، این همنشینی را تقبیح کردند، او از در انکار یا عذرخواستن برنیامد. برخلاف علی عسگری چندمین رییس سازمان صدا و سیما پس از لاریجانی که سعی کرد با توضیحاتی دل رسانه‌های متنفذ تندرو را به دست آورد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *