همه چیز از مشهد شروع شد

143617_754

اعتراضات خیابانی که در دی ماه سال ۹۶ از مشهد شروع شد و آهسته آهسته به برخی دیگر از مناطق کشور از جمله تهران رسید را باید جزو حوادث و اتفاقات سیاسی مهم سالی که گذشت به حساب آورد.
در آستانه بزرگداشت ۹ دی توسط تندروهای اصولگرا و درست در زمانی که معاون اول رییس‌جمهور برای بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی به مشهد سفر کرده بود، این شهر شاهد تجمعی اعتراضی به بهانه مطالبات مردم از موسسات مالی بود؛ موسساتی که ریشه تشکیل قارچ‌گونه آنها در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به همین شهر بازمی‌گشت؛ شهری که پیش از این عموم شهروندانش درگیر تخلفات ناشی از عملکرد شرکت پدیده شاندیز بودند و زیان‌های مالی آنها توسط دولت و با ورود قوه قضائیه درحال جبران بود.
نه به گرانی و اعتراض به موسسات مالی غیر‌مجاز دعوتی بود که سایت‌ها و کانال‌های خبری نزدیک به جریان تندرو اصولگرا در مشهد انجام داده بودند تا در آستانه ۹ دی اعترضات مردم را با خواسته‌های سیاسی اصولگرایان تندرو پیوند دهند و درنهایت بدنه سیاسی خود را نماینده پیگیری مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم معرفی کنند. غافل از این‌که آن‌چنان‌که اسحاق جهانگیری در همان ابتدای شروع اعتراضات در مشهد پیش‌بینی کرده بود سوء‌استفاده از مطالبات و خواسته‌ای اقتصادی مردم و آغاز تدارک و پشتیبانی از حرکت‌های خیابانی چیزی نبود که مخالفان دولت بتوانند آن را مدیریت کنند و آهسته‌آهسته سمت و سوی شعارها به سوی دیگری خواهد رفت.
این‌گونه هم شد و تجمعی که در ابتدا با حمایت رسانه‌ای اصولگرایان راه‌اندازی شده بود سمت و سوی ضدیت با نظام و جمهوری اسلامی یافت و فرمانی که در ابتدا در دست تندروهای اصولگرا بود تقدیم به رسانه‌های معاند و ضد انقلاب شد.
در میان چهره‌های اصولگرا اما این امام جمعه مشهد بود که نامش بیش از سایر اصولگرایان شنیده می‌شد. امام جمعه مشهد در همان روزهای نخست با تاکید بر بحق بودن اعتراضات گفته بود: «مردم حق دارند حل شدن مشکلات معیشتی خود را مطالبه کنند و باید مسوولان نیز برای حل مشکلات آنها از قبیل مسکن و گرانی کار کنند. نباید شرایط به‌گونه‌ای باشد که کارد به استخوان مردم برسد و برای گفتن مشکلات خود وسط خیابان بیایند. متاسفانه امروز برخی مدیران و مسوولان در دستگاه‌های اجرایی حضور دارند که به فکر مشکلات مردم نیستند… من با مردمی که دیروز به خیابان آمدند حرف دارم. مطالبات شما کاملا برحق بود و اینکه بر علیه گرانی شعار می‌دادید کار بر حقی بود اما بدانیم که دشمن می‌خواهد به ما ضربه بزند و نباید اجازه بدهیم از این مطالبات سوءاستفاده کنند.»
فارغ از اینکه سهم هرجریان سیاسی از اتفاقات دی ماه چه بوده نکته مهم در این اعتراضات آن بود که دولت مصرانه بر فرماندهی نیروی انتظامی برای مدیریت فضا ایستاد و هم در اعتراضات دی‌ماه و هم در درگیری‌های بهمن‌ماه در خیابان پاسداران تهران اجازه نداد سطح مدیریت اعتراضات و اغتشاشات به نیروها و نهادهای دیگر برسد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *