شهر فرهنگ‌مدار و شهردار فرهنگی

قالب

پنجاه و هشتمین شهردار تهران درحالی به‌جای محمدباقر قالیباف عهده‌دار مدیریت شهری پایتخت شد که ابرشهر تهران بیش از هر زمان دیگری به مدیری اقتصادی با درک درست از فرهنگ نیاز داشت.
محمدعلی نجفی اگرچه به دلیل کسالت حاضر نشده بود تا مدیریت میراث فرهنگی را در دولت اول روحانی بر دوش بکشد اما در هر مقطعی پس از آن استعفا که رییس‌جمهور ماموریتی بر عهده‌اش گذاشت، او کسی نبود که از میدان رو برگرداند. شاید بهترین حجت برای این مساله اعلام تحقیقات درباره بورسیه‌ها در دوره سرپرستی او بر وزارت علوم دولت اول دکتر روحانی بود؛ عملی که اگرچه برای کسی که جزو گزینه‌های معرفی برای وزارت بود، شاید متهورانه جلوه کرده باشد اما از جسارت و مسوولیت‌پذیری محمدعلی نجفی برای انجام کارهای سخت حکایت دارد.
نجفی درحالی عهده‌دار شهرداری تهران شد که شهر از کمبود منابع مالی، معضلات مهمی چون آلودگی هوا و گسیختگی هویت شهری رنج می‌برد؛ رنجی که شاید تنها راه علاج آن مدیریت شهر بر مدار فرهنگ و اقتصاد فرهنگ باشد. یکی از مهم‌ترین کارهای نجفی و تعهدی که نسبت به برنامه محوری نشان داده شاید آن باشد که باوجود انتقادات جدی که به برنامه مصوب شهردار قبلی در دوره پیشین شورا داشت اما حاضر به‌عدم اجرای آن نشد. نجفی تا زمان ارائه بودجه و برنامه جدید خود به شورای شهر جدید از اجرای کامل و بدون کم و کاست بودجه و برنامه مدیریت قبلی شهر حمایت کرد تا سنتی حسنه در تاریخ مدیران جمهوری اسلامی به‌جای بگذارد. او حتی در بودجه جدیدی که به شورا ارائه کرده تعهدهای قبلی مدیریت شهری را هم فراموش نکرده تا اعتبار امضای شهرداری پایتخت خدشه‌دار نشود.
بودجه ارائه شده به شورای شهر جدید توسط نجفی خصوصیت مهم دیگری داشت و آن اینکه نشانی از انبساط بودجه و افزایش آن نبود بلکه برای نخستین بار در تاریخ مدیریت شهری تهران، حجم بودجه کاهش یافته بود تا منابع پایدار براساس ابتکارات جدیدی که بیشتر بر مدار پرهیز از تراکم فروشی پیش‌بینی شده‌اند فرصت تثبیت پیدا کنند. بر همین اساس از برنامه‌های مهم نجفی برای سال آتی اجرای طرح ترافیک جدید شهری است که قرار است سهم مهمی در کاهش آلودگی هوای تهران داشته باشد؛ طرحی که البته منتقدان کمی ندارد و به‌نظر می‌رسد در کنار جسارت برای اجرای آن باید دقت کارشناسانه کافی هم برای بالا بردن درصد موفقیت طرح لحاظ کرد.
ارائه گزارش‌های مرتبط با تخلفات مدیریت قبلی شهرداری تهران اما شاید یکی از جسورانه‌ترین اقدامات نجفی بود؛ اقدامی که تاثیر خود را در آغاز هجمه‌های رسانه‌ای و افشاگری‌های اتهام محور علیه نجفی نشان داد اما او در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کسی نیست که با این اتهامات عقب بکشد.
مهم‌ترین وظیفه نجفی که شاید در آخرین سال‌های پذیرش مسوولیت‌های بزرگ قرار دارد آن است که تهران را بر مدار شهری که از فرهنگ کسب درآمد پایدار دارد و آینده و آتیه شهر را به سود تامین منابع عمرانی نمی‌فروشد، اداره کند. سنگ بنای مهمی که باتوجه به سابقه نجفی در ریاست برنامه و بودجه و همین‌طور دست داشتن او در حوزه فرهنگ و تثبیت منابع پایدار در وزارت آموزش و پرورش برای فرهنگیان، امری دور از دسترس نیست و اگر نجفی فرصت و مجال تحقق آن را طی این چهار سال داشته باشد، همین مقدار خدمت به توسعه اصیل شهر تهران می‌تواند نام او را بالاتر شهردارانی قرار دهد که رکورددار توسعه عمودی شهر تهران هستند!پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *