خلوت گزیده‌ای در گلستان پاسداران

02

یکی از حوادث پرحاشیه سال ۹۶ اتفاقات بهمن ماه در خیابان پاسداران بود؛ جایی که نورعلی تابنده ملقب به مجذوب علیشاه، قطب ۹۶ ساله دراویش گنابادی رحل اقامت انداخته و در این سال‌های اخیر بی‌آن‌که حاشیه‌ای خاص به‌وجود بیاید، مجذوبان و فقرای خود را میزبانی می‌کند.
دراویش گنابادی که به شاه نعمت‌الله ولی ارادت دارند، برخلاف سایر فرقه‌های تصوف علاوه بر باطن، بر حفظ ظاهر و دستورات شریعت پایبندی نشان می‌دهند.
سابقه حواشی مرتبط با دراویش گنابادی به سال‌های میانی دهه ۸۰ بازمی‌گردد؛ دوره‌ای که منجر به برخی درگیری‌ها میان دراویش با معترضان به وجود حسینه معرفت در شهر قم شد؛ حسینه‌ای که محل گردآمدن دراویش بود و در نهایت تخریب شد.
از آن زمان تا انتخابات ۸۸ که قطب دراویش گنابادی از یکی از نامزدهای انتخابات آن سال اعلام حمایت کرد، دراویش چندان در مواجهه قرار نداشتند و برای همین بود که انتشار خبری در رابطه با صدور بازداشت یکی از هواداران مجذوب علیشاه و متعاقب آن حضور دراویش در اطراف خانه و محل سکونت وی باعث تعجب ناظران شد.
نورعلی تابنده اگرچه در اوایل انقلاب سابقه معاونت وزارت ارشاد را هم در کارنامه دارد و همین‌طور در وکالت و امور حقوقی دستی چیره داشته ولی از میانه دهه ۷۰ گوشه‌نشین بوده و خلوت‌گزیدگی و راهبری فقرای فرقه گنابادی و ارادتمندان شاه نعمت‌الله ولی را برعهده داشته و دنیا و سیاست را جز در انتخابات ۸۸ واگذاشته است؛ به‌همین دلیل بود که شاید انتشار چنین خبری آن هم برای کسی که بیش از ۹۰سال دارد، عجیب می‌نمود.
در هر حال تنش‌های اولیه و درگیری‌های روزهای ابتدایی بهمن ماه به‌زودی فروکش کرد اما در هفته پایانی بهمن بود که دستگیری یکی از فقرا و دراویش و اعتراضات متعاقب اهالی سلسله گنابادی، کار را به درگیری‌های سختی کشاند که درنهایت به جان باختن چندین نفر منجر شد که از جمله آنها چند تن از نیروهای انتظامی و بسیج بودند که به درجه شهادت نائل آمدند.
نورعلی تابنده اما در بیانیه‌ای از محکوم کردن اتفاقات رخ داده پرهیز نداشت. او ضمن تاکید بر اینکه به هیچ عنوان راضی به عملکرد برخی فقرا و دراویش نبوده، بر این نکته تصریح کرد که هرکس خلاف مهر و محبت عمل کرده و آسیبی به دیگران رسانده باید متناسب با جرمی که انجام داده مجازات شود و درعین حال همه را به آرامش دعوت کرد.
حالا همه چیز در خیایان پاسداران و گلستان هفتم آرام است اما هرچه باشد نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که سهمی از عدم تدبیر در مدیریت فضا هنوز بخش ناخوانده حوادث خیابان پاسداران است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *