مروری بر بازار هنرهای تجسمی در جهان

christies_live_900x508

براساس یافته‌های گزارش TEFAF، بنیاد اروپایی هنرهای زیبا ارزش بازار جهانی هنر در مجموع در سال ۲۰۱۵ به رقم ۶۳.۸میلیارد دلار رسید و در قیاس با سال قبل، هفت‌درصد کاهش نشان داد. بعد از سال ۲۰۱۱، این نخستین سالی بود که این بازار میزانی از رکود را شاهد بود. اما باید افزود گرچه پیمودن روندی منفی در سال ۲۰۱۵ می‌تواند نشان‌دهنده‌ رکود در بازار جهانی این هنر باشد، اما به‌ویژه در بخش‌های خاص، کاسته‌شدن از روند رشد اجتناب‌ناپذیر می‌نماید. در واقع، میزان فروش در ۱۰سال گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است و همین رشد فزاینده، حفظ فرآیند رشد مستمر در بازار هنر را محدود کرده است. در کنار ارزش کلی بازار، تعداد معاملات نیز به میزان ۲درصد کاهش یافته و به ۳۸.۱میلیون رسید.
درحالی‌که بازار ایالات متحده رشد چشم‌گیر خود را ادامه می‌دهد، بازار دیگر مناطق پیش‌رو سیری نزولی می‌یابد. میزان فروش در بازار ایالات متحده بهترین وضعیت را در سراسر جهان داشته و در سال ۲۰۱۵ با ۴درصد افزایش به بالاترین میزان خود، یعنی ۲۷.۳میلیارد دلار می‌رسد. در همین حال، ارزش بازار چین با کاهش ۲۳درصدی، به ۱۱.۸میلیارد دلار می‌رسد. در انگلستان، فروش ۹درصد کاهش یافته و به رقم ۱۳.۵میلیارد دلار
رسیده است.
گرچه نسبت فروش در حراج به فروش خصوصی چندان تغییری نکرده است، اما فروش حاصل از دلالی‌ها و بخش خصوصی، ۵۳درصد از ارزش بازار را تشکیل می‌دهد؛ درحالی‌که فروش در حراج ۴۷درصد ارزش دارد و در قیاس با سال ۲۰۱۴، یک‌درصد کاهش نشان می‌دهد.
این گزارش دربردارنده‌ اطلاعات مربوط به فروش آنلاین، بخشی با رشد فزاینده در بازار هنر، نیز هست. در میان یافته‌های کلیدی، اشاره می‌شود در سال ۲۰۱۵، فروش آنلاین آثار هنری به ۴.۷میلیارد دلار رسیده است و هفت‌درصد از ارزش کل فروش جهانی آثار هنری و عتیقه را به خود اختصاص می‌دهد. درحالی‌که آثار هنری معاصر و پساجنگ، بزرگ‌ترین بخش بازار حراج هنری با ارزش ۴۶درصد بودند، اما پس از تجربه‌ نرخ رشد دورقمی در دو سال، با کاهشی ۱۴درصدی، در رقم ۶۸میلیارد دلار متوقف شدند. شمار معاملات انجام‌شده در این حوزه نیز گویای کاهشی ۲۰درصدی است.
هنر مدرن که ۳۰درصد از ارزش فروش بازار هنرهای زیبا را به خود اختصاص می‌دهد، دومین بخش بزرگ این بازار باقی می‌ماند؛ بخشی که با افت یک‎درصدی، ۴.۵میلیارد دلار از سهم فروش بازار را به خود اختصاص می‌دهد.
گرچه در سال ۲۰۱۵، ۹۰درصد از مزایده‌های هنرهای زیبا برای قیمتی کم‌تر از ۵۰هزار دلار انجام شده‌اند؛ اما این میزان تنها ۱۲درصد از ارزش کل فروش در بازار را شامل می‌شود.
مزایده‌های بیش از یک‌میلیون دلار سهمی ۵۷درصدی از ارزش فروش دارند. هم‌چنین مطابق یافته‌های این گزارش، شمار میلیونرهای سراسر جهان در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳۴میلیون نفر است که در قیاس با سال ۲۰۱۴، سه‌درصد کاهش نشان
می‌دهد.

Untitled-2
هم‌چنین گفته شده است که ارزش کل فروش آثار هنری در سال ۲۰۱۶، ۴۵میلیارد دلار بوده است و افزایشی ۱.۷درصدی در قیاس با سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد؛ آن‌چه ترسیم‌گر سیمای انعطاف‌پذیر و پایدار بازاری است که رشدی مثبت را تجربه می‌کند. براساس نتایج گزارش TEFAF، رفته‌رفته فروش از حراج‌هاوس‌های عمومی به بخش خصوصی این بازار منتقل می‌شود. در سال ۲۰۱۶، فروش جهانی حراج‌های عمومی آثار هنری، جواهرات و اشیای قیمتی و اشیای دکوراتیو به میزان ۱۶.۹میلیارد دلار رسیده است؛ درحالی‌که این رقم در سال ۲۰۱۵، ۲۰.۸‌میلیارد دلار بوده است.
با وجود افت ۱۸.۸درصدی ارزش دلار در طول سال، ارزش حراج هنر و عتیقه در مجموع کاهشی بیش از ۸.۶درصد نداشته است. قیمت آثار نقاشی فروخته‌شده در حراج اروپا و هم‌چنین هنرهای معاصر در ایالات متحده در این سال کاهش یافته است. درحالی‌که در چین قیمت حراج برای هنرهای معاصر ۴درصد و برای نقاشی ۱۳درصد بیش‌تر بوده است.

5
در حال حاضر آسیا ۴۰.۵درصد از سهم فروش جهانی در حراج را به خود اختصاص داده که ۹.۵درصد بیش از سال ۲۰۱۵ است؛ بازاری که چین سهمی ۹۰درصدی در آن دارد. حراج اروپا و آمریکا تکاپویی نزدیک و نسبتا هم‌وزن دارند؛ حراج اروپا ۳۱درصد از فروش را جذب کرده است و آمریکا، ۲۷.۵درصد از آن را که پایین‌تر از میزان فروش ۳۷.۵درصدی در سال ۲۰۱۵ است. آفریقا و اقیانوسیه نیز با هم فقط یک درصد از فروش حراج را نمایند‌گی می‌کنند.
با درنظرداشت خرده‌فروشی دلالان هنر و عتیقه در اروپا که بیش از نیمی از دلالان هنری جهان را در خود جای داده است، این قاره بزرگ‌ترین قاره‌ جهان برای فروش آثار هنری و آنتیک از منظر حجم فروش در سال ۲۰۱۶ است. هم‌چنین با احتساب بازار دلالان، ایالات متحده‌ آمریکا در جایگاه بزرگ‌ترین کشور در بازار هنر جهان با ۲۹.۵درصد از سهم بازار باقی خواهد ماند. در پی آمریکا، بریتانیا با ۲۴درصد و چین با ۱۸درصد از سهم بازار به‌ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار
می‌گیرند.

*زهرا رودشتی

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *