سهم حراج­‌های هنری در اقتصاد هنرهای تجسمی ایران

258899_916

مجید ملانوروزی، مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با مهرنیوز می­‌گوید: برخلاف رکود دامن‌گیر اغلب بخش‌های اقتصاد در سال‌های اخیر، حوزه‌ی تجسمی رشدی ۳۰۰ تا ۴۰۰درصدی را شاهد بوده است. وی گردش ملی در سال ۹۶ را ۱۰۰میلیارد تومان اظهار می‌کند که معتقد است ۴۰میلیارد از آن مختص دو حراج مدرن و معاصر تهران است.
یکی از بخش‌های مهم بازار هنرهای تجسمی که سهم بسیاری در گردش مالی آن دارد، حراج تهران است. به گزارش اقتصادوما به نقل از تابناک، در پنجمین حراج هنری تهران که هفتم خرداد سال ۱۳۹۵ برگزار شد، فروش ۷۹ اثر در مجموع به قیمت ۲۵میلیارد و ۳۶۲میلیون تومان، فروش شش اثر بالای یک میلیارد تومان و فروش ۵۴ اثر بالای ۱۰۰‌میلیون تومان، بخشی از دستاوردهای این رویداد فرهنگی-اقتصادی عنوان شده‌اند.
هشتمین حراج تهران در روز جمعه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۶در هتل پارسیان تهران برگزار شد و در مقایسه با حراج آثار هنری معاصر سال گذشته رشد قابل‌توجهی داشت. پیش از این بالاترین مبلغ فروش متعلق به حراج پنجم، در خرداد ماه ۱۳۹۵ بوده است، با ۲۷۵ میلیارد و ۸۷۰ میلیون ریال.
مجموع فروش رویداد حراج هشتم تهران به ١٤ میلیارد و ٩٥٢ میلیون تومان رسید.
در این حراج ۱۲۰ اثر ارائه شد که در این میان آثار زیادی از هنرمندان مدرن و معاصر ایرانی به چشم می‌خورد، از جمله ژازه طباطبایی، منصور قندریز، مارکو گریگوریان و حسین زنده‌رودی که در حراج هنر مدرن و کلاسیک هم حضور داشتند. از منیر فرمانفرماییان هنرمند ۹۵ ساله ایرانی، گران‌ترین اثر حراج به قیمت ۱۳‌میلیارد‌ریال به فروش رفت. او که ساکن تهران است به خلق آثاری مدرن ملهم از آیینه‌کاری سنتی ایرانی مشهور است و در سال۱۳۹۳ نمایشگاهی از آثارش در موزه گوگنهایم برپا شد. اثر سه‌لته‌ای فروش رفته در حراج تهران نیز اثری متعلق به سال ۱۳۵۵ از همان مجموعه آینه‌کاری‌هاست که گران‌ترین اثر ارائه شده در هشتمین حراج تهران بود.
اما پدیده حراج اخیر اثری از کامی وای.زد (کامران یوسف‌زاده)، هنرمند مقیم نیویورک است. او که متولد ۱۳۳۵ است با یکی از مهم‌ترین گالری‌های دنیا، گالری گروسیان کار می‌کند و آثارش از جمله گران‌ترین آثار هنرمندان ایرانی در جهان محسوب می‌شود. اثر او بعد از اثری از منیر فرمانفرماییان به قیمت ۱۰ میلیارد ریال به فروش رفت. هرچند، کارشناسان انتظار داشتند با توجه به شهرت جهانی او به قیمت بیشتری به فروش برسد.
اثری از فرهاد مشیری نیز به مبلغ مشابه یعنی ۱۰میلیارد ریال فروخته شد که با کامی وای زد، دومین مقام قیمت را کسب کردند. فرهاد مشیری که به‌واسطه خط‌نوشته‌هایی از کلمات نستعلیق با جواهرات سواروفسکی و آثاری با رویکرد کیچ نامی آشنا در حراجی‌های کریستیز و ساتبیز در دوبی است هرسال جزو پرفروش‌ترین‌های حراج محسوب می‌شود.
سمیع‌آذر، مدیر حراج تهران و پژوهشگر تاریخ هنر، در گفت‌وگو با ایلنا، به شیوه‌ تقسیم درآمد حاصل از فروش آثار بین صاحبان آثار و حراج اشاره کرده و می‌گوید حراج تهران درصدی از فروش را به منزله‌ درآمد خود برمی‌دارد؛ آن‌چه بین حداکثر ۲۰درصد و حداقل ۱۰درصد بسته به قیمت آثار متغیر است و هرچه قیمت فروش آثار بالاتر رود، این درصد کاهش می‌یابد. به روایت وی، این درصدی است که برای خدماتی هم‌چون معرفی آثار یا عملیاتی که حراج انجام می‌دهد، مطالبه می‌شود و نیمی از درآمدی است که دیگر حراج‌های دنیا از صاحب اثر مطالبه می‌کنند. وی هم‌چنین اشاره می‌کند که برخلاف سایر حراجی‌ها، به‌منظور حمایت از خریداران جدید، درصدی از خریدارها دریافت نمی‌شود.

آثار ایرانی در حراج کریستیز
به گزارش  مهر، به نقل از سایت کریستیز، در حراجی مهر ماه ۹۶ کریستیز که در هتل امارات تاورز دوبی و در قالب نمایشگاه «هنر معاصر و مدرن» برگزار شد، در مجموع فروشی بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار ثبت شد. در این میان ۱۱ اثر از ۴۱ اثر ارائه شده ایرانی هر یک به قیمتی بالای ۱۰۰ هزار دلار به فروش رسیدند. گران‌ترین اثر این دوره تابلوی «سال‌های پرنده» اثر شفیق عبود هنرمند لبنانی بود که به قیمت ۳۹۱.۵۰۰ دلار فروخته شد. تابلویی از حسین زنده‌رودی به قیمت ۳۰۷.۵۰۰ دلار فروخته شد و عنوان دومین اثر گران قیمت‌حراجی را به خود اختصاص داد. تابلوی «دو پرونده» فرهاد مشیری از گران‌ترین آثار ایرانی فروخته شده بود که به قیمت ۱۹۹.۵۰۰ دلار به فروش رسید.
مجسمه «هیچ زرد» پرویز تناولی، «پنتاگون» اثر منیر شاهرودی فرمانفرماییان و تابلوی «کمپوزیسیون ۳» فرامرز پیلارام نیز به قیمت ۱۵۰ هزار دلار به فروش رسیدند. پیش از حراج بالاترین برآورد قیمت این دوره به «هیچ» تناولی با قیمت برآوردی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار مربوط بود. آثاری از سهراب سپهری، پرویز تناولی، منوچهر یکتایی، فریدون مشیری، کوروش شیشه‌گران جزو آثاری بودند که بالای ۱۰۰ هزار دلار فروخته شدند. از فرهاد مشیری چهار اثر در این دوره فروخته شد و سه اثر از سهراب سپهری نیز زیر چکش حراج رفتند. منوچهر یکتایی، محمد احصایی،‌ رضا درخشانی، نصرالله افجه‌ای،‌ ناصر اویسی، ناصر عصار، ملیحه افنان و صادق تبریزی از دیگر هنرمندان ایرانی بودند که آثارشان در این حراجی فروخته شد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *