همه آنچه که باید از بازار سرمایه ایران بدانید

635530391400245527_A_1438453358

پیش‌بینی بازار سرمایه، پیش‌بینی سود سهام و پیش‌بینی شاخص بورس اوراق بهادار تهران همواره یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران بوده و خواهد بود. حال آنکه با توجه به اتفاقات روی داده از خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی، تا نرخ‌های سود بانکی و سایر عوامل دستوری تا تحریم‌های بین‌المللی موجب شد بورس ایران با نوسانات چشمگیر مواجه باشد اما هم‌اکنون که کمی اقتصاد ایران ثبات را به خود می‌بیند در صورت ایجاد شفافیت مالی در بورس اوراق بهادار تهران و البته سایر بازارهای کشور می‌توان توقع پیش‌بینی سودهای مناسب برای شرکت‌های مختلف را داشت. وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار، فراهم آوردن بازاری شفاف و منصفانه برای دادو‌ستد و اوراق بهادار و همچنین سیستمی ‌مناسب برای نظارت بر جریان دادوستد عملیات بازار و فعالیت اعضای آن است، ویژگی اساسی آن نیز حمایت قانونی صاحبان منابع پس‌اندازی و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه است. بازار سرمایه یکی از بازارهای مالی است که جایگاه تامین بلندمدت سرمایه شرکت‌هاست. در کشورهای پیشرفته بازار سرمایه و به‌خصوص بورس اوراق بهادار مهم‌ترین جایگاه تامین سرمایه واحدهای تجاری و صنعتی است؛ در حالی‌ که در کشورهای کمتر توسعه‌یافته همچون ایران، تمرکز تامین مالی بر شبکه بانکی است. امروزه همه کشورها با نظام‌های سیاسی متفاوت، ضرورت ایجاد یا تقویت و گسترش بورس را از اهداف استراتژی خود می‌دانند.
در حال حاضر شاخص کل بورس تا آستانه کانال ۹۹ هزار واحدی افزایش یافت. به‌نظر می‌رسد در روزهای آینده این شاخص می‌تواند از رقم ۱۰۰ هزار واحدی عبور کند. در آخرین روز معاملات سهم‌های خودرویی‌ عمدتا با رشد قیمت مواجه شدند. در حالت کلی انتظار‌ها در بازار این‌گونه است که صنعت پالایشی و فلزات اساسی و خودرویی‌ها که اتفاقا وزن سنگینی از شاخص کل را به دوش می‌کشند تا انتهای گزارش‌های ۹ ماهه و انتهای دی ماه روزهای خوبی را سپری کنند، چراکه هم از لحاظ نموداری و هم از لحاظ بنیادی چشم‌انداز کوتاه‌مدت اکثر سهام این صنعت مثبت و امیدوار‌کننده است. از طرفی طی چند سال اخیر باتوجه به گزارش‌های خوش‌بینانه صنعت خودرویی در ابتدای هر سال عموما نخستین گزارش‌های پیش‌بینی سهام تاثیرگذار این صنعت باعث می‌شود تا بازار در انتهای هر سال به استقبال صنعت خودرویی برود. بنابراین دو سناریوی پیاپی پیش‌رو خواهیم داشت؛ نخست اینکه تا دو ماه آینده بازار به مدد صنعت پالایشی‌ها و فلزات اساسی و خودرویی‌ها به روند صعودی ملایم خود ادامه دهد و دیگر اینکه پس از ارائه گزارش‌های ۹ ماهه به احتمال فراوان شاهد جابه‌جایی لیدرها از پالایشی به خودرویی باشیم. در این بین صنایعی که در بودجه سال ۹۷ آنها اتفاقات مثبتی رخ خواهد داد نیز ممکن است در بازار نقش پررنگ‌تری ایفا کنند. بر این اساس، صنایع معدنی، سنگ آهنی، پتروشیمی و بانکی از جمله صنایعی هستند که هر کدام پتانسیل همراهی با لیدرهای بازار را دارند و باید منتظر بود و مشاهده کرد که نقدینگی موجود در بازار به کدام سمت و سو خواهد رفت. پیش‌بینی می‌شود در صورتی که انتهای سال سهامداران در سبد سهام خود، سه صنعت پالایشی و فلزات و خودرویی داشته باشند، در کنار آن می‌توانند ریسک سبد خود را با پتروشیمی‌های ارزنده و بانکی‌ها کاهش دهند. از همین رو، تک سهم‌ها نیز در این بین قابل‌توجه هستند. همچنین، سهامی که در چند ماه اخیر افت زیادی را تجربه کرده‌، می‌تواند مجدد مورد توجه بازار قرار گیرد. در کنار همه این موارد انتظارات از صنعت قندی نیز برای ارائه گزارش‌های ۹ماهه بالا خواهد بود و احتمال تعدیل‌های مثبت در این صنعت نیز وجود دارد. برای جمع‌بندی به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود که باتوجه به احتمال نوسان کوتاه‌مدت در بازار، نگاه میان‌مدت و بلندمدت خود را حفظ کرده و از نوسان‌گیری دوری جویند تا بتوانند حداکثر بهره را از بازار برده و از نظر روحی و روانی نیز در فشار قرار نگیرید.

عوامل تاثیرگذار بر تقویت بازار سرمایه در نیمه دوم سال
بازدهی بورس از ابتدای امسال تاکنون به‌جز «اوراق» بیشتر از سایر بازارهای موازی بوده است، افزایش قیمت کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی، تقویت دلار و تعدیل‌های مثبت در گزارش‌های شش ماه شرکت‌ها می‌تواند سبب تقویت هر چه بیشتر بازار سرمایه شود. در شرایط فعلی این‌گونه می‌توان ادعا کرد که هر چقدر تنش‌های سیاسی کمتر باشد، صعود بازار سرمایه محتمل‌تر خواهد بود، اما در نهایت با در نظر گرفتن همه عوامل در صورت لغو برجام جز چند روز هیجانی، اتفاق بدی در بازار سرمایه رخ نخواهد داد. همچنین نرخ دلار نسبت به ابتدای سال حدود ۲۰ درصد رشد داشته است که انتظار می‌رود این رشد با شیب ملایمی ادامه‌دار باشد. با توجه به اینکه ۵۰ درصد از ارزش بازار سرمایه کشور کالا‌محور است، رشد نرخ دلار به نفع شرکت‌های صادراتی و کالا‌محور و در مجموع بازار سرمایه است. علاوه بر رشد دلار، کامودیتی‌ها و فلزات اساسی هم نسبت به ابتدای سال رشد مناسبی داشتند. به‌عنوان مثال نفت نسبت به ابتدای سال بیش از۲۰ درصد افزایش قیمت داشته و این رشد برای فلز روی حدودا ۲۳ درصد بود، قیمت فلزات مس و «بیلت فولادی» نیز صعودی بوده است. این عوامل در کنار کاهش نرخ سود سپرده بانکی سبب شده تا سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را از بانک‌ها و موسسات مالی به سمت اوراق بهادار سوق دهند یا در موسساتی سرمایه‌گذاری کنند که دغدغه آنها اشتغال و تولید است. درصورتی‌که نقدینگی و پس‌انداز جامعه به سمت بازار سرمایه هدایت شود کمک شایانی به اقتصاد کشور می‌شود. با توجه به اتفاقات مثبت در جهان هنوز انتظار می‌رود که این رشد به‌خصوص در بازارهای کالا محور ادامه داشته باشد. به‌عنوان نمونه شاخص داوجونز از زمان روی کار آمدن ترامپ ۶۰۰-۵۰۰ واحد رشد کرده است که یک رکورد ۷۲ ساله را شکسته است.

اصول و قوانین ساده دادوستد و توصیه به فعالان بازار سرمایه:
۱- پیش از پرش یاد بگیرید
یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که اکثر سرمایه‌گذاران و معامله‌گران تازه‌کار مرتکب می‌شوند این است که وارد بازار می‌شوند، بدون اینکه در مورد کاری که می‌خواهند انجام دهند بیندیشند. به بیان دیگر بدون هیچ برنامه و تصمیمی آغاز به فعالیت و دادوستد می‌کنند. این‌گونه افراد پیش از آنکه دارایی خود را به خطر بیندازند سعی نمی‌کنند تا مدتی را صرف یادگیری کنند. آنها در پی یافتن چگونگی عملیات بازار نیستند. اگر می‌خواهید برای تجارت خود سیستمی داشته باشید ابتدا آن را روی کاغذ پیاده کنید و نقاط ضعف و قدرت خود را تشخیص دهید. می‌توانید سیاست و استراتژی خود را آزمون کنید. آزمایش کنید و با سیاست‌گذاری و استراتژی تجاری خود روراست و امین باشید. هر دادوستدی قواعد و قوانین خاص خود را دارد و نیاز است که پیش از پرش فراگیرد. توصیه اکید داریم بعد کسب فراگیری دانش بورسی از طریق سایت مجازی زیر اقدام به خریدوفروش مجازی نمایید و سپس وارد بازار بورس واقعی شوید:
http:// irvex.ir
۲- انضباط بسیار حیاتی است
معامله‌گران و سرمایه‌گذاران منضبط که همواره با سیستم و نقشه‌های تجاری آزمایش شده فعالیت می‌کنند سود بیشتری را نسبت به آنهایی که براساس احساسات وارد بازار می‌شوند خواهند برد. این گفتار به ما می‌گوید که همواره یک سیستم صحیح و نقشه تجاری را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
۳- سود را افزایش دهید و جلوی زیان را بگیرید
این یک ضرب‌المثل است که از قول تجار مدت‌هاست شنیده می‌شود: (زیان‌های خود را کاهش دهید و اجازه دهید تا سودهای‌تان زیادتر شود) اشتباه رایجی که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تازه‌کار انجام می‌دهند آن است که در بازار بازنده به مدت زیادی باقی می‌مانند. به این امید که رونده بازار دوباره بازخواهد گشت. همین‌طور هرگاه در حالت برنده شدن هستند تمایل دارند ناگهان و خیلی زود سود به‌دست آمده را نقد کنند. این حالت‌های افراطی معمولا به زیان معامله‌گران خواهد بود.
۴- روی تغییرات تمرکز کنید
شاید به نظر برسد که دقت کردن روی تغییرات به جای سود کردن حقیقی کار درستی نباشد. ولی معامله‌گران حرفه‌ای عقیده دارند این کار بسیار حیاتی است، چرا که زیان کردن در بازار‌های مالی جزو اجتناب‌ناپذیر تجارت است. کسانی که فقط به فکر پول ساختن هستند بیشتر زیان خواهند دید، زیرا مواقعی که سرمایه آنها در یک روند رو به پایین غیر‌قابل اجتناب (برخلاف روند مورد انتظار) قرار می‌گیرد. نمی‌توانند به‌طور موفقیت‌آمیزی آن را هدایت کنند. شما نمی‌توانید هر بار مسیر ارقام بازار را تصحیح کنید یا به دلخواه خود تغییر دهید به خاطر داشته باشید که هیچ یک سیستم عالی و مطلق وجود ندارد.
۵- زمان خروج خود را بشناسید:
هیچ‌کس همیشه در بورس درست انتخاب نمی‌کند، حتی حرفه‌ای‌ترین سرمایه‌گذاران بازار. اما اگر شخصی از هر ۱۰ بار خرید سهام، چهار بار آن را درست انتخاب کرده باشد و درصورتی‌که بداند چه زمانی باید اقدام به فروش سهام خود بکند، می‌تواند به‌عنوان یک سرمایه‌گذار موفق، بازدهی مناسبی را تجربه نماید. روند منفی سهام قسمتی از زندگی روزانه بورس است و هر کس بارها آنرا تجربه خواهد کرد. اگر انتخاب زمان و قیمت خرید سهام شما به هر دلیلی اشتباه از کار درآمد بدون فوت وقت و بدون آنکه درگیر غرور و اطمینان بیش از حد بشوید، باید سریعا وارد عمل شوید. جلوی زیان را بگیرید و به سرمایه‌گذاری خود در سهام برنده ادامه دهید. اشتباهی که بسیار در بورس ایران شایع است آن که بسیاری از سرمایه‌گذاران هنگامی که با ضرر و زیان در خرید یک سهم مواجه می‌شوند، منتظر می‌شوند که روند بازار مثبت شود و آن سهم به جای اولش برگردد.
۶- پول‌تان را مدیریت کنید:
معامله‌گران حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنند که درصد مشخصی از سرمایه خود را به خطر بیندازید. هرگز این درصد را تغییر ندهید. هنگام دادوستد مدیریت می‌تواند به‌صورت موفقیت‌آمیزی روی زیان‌ها صورت گیرد. این بخش مهمی از سیاست تجاری شماست. با دارایی خود آن طور که واقعا هست دادوستد کنید و در این راه منتظر بدترین حالت‌ها و سناریوها باشید. برای باقی ماندن در قدرت و افزایش دادوستدهای سودآور تمرکز خود را از دست ندهید و در هنگام خطر از تمام تمرکز خود بهره گیرید. خود را کنترل کنید. معامله‌گران تازه‌کار پس از اینکه بخشی از نقشه‌های تجاری خود را وارونه می‌بینند به سرعت کنترل و تمرکز خود را از دست می‌دهند. خطر بزرگی آنها را تهدید می‌کند و در این هنگام مدیریت صحیح سرمایه، نجات‌دهنده خواهد بود. زنده بمانید تا یک روز دیگر بجنبید.
۷- روند دوست شماست:
بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای توصیه می‌کنند که حرکت با جریان روند بازار بهتر از آن است که صعود و نزول بازار را حدس بزنید. برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند هنگام تغییر روند، خرید یا فروش انجام دهند که پیدا کردن این نقاط نیاز به صرف زمان زیاد دارد و شاید گاهی در عمل نتوانیم آن را به اجرا درآوریم. معامله‌گران تازه کار تلاش می‌کنند که در نقاط پایین و کف قیمت به خرید بپردازند گرچه این طرز عمل ممکن است در مواردی مناسب به‌نظر آید اما ماهیت بازارهای کار تصمیم‌گیری بدین صورت را با مشکل مواجه می‌سازد. بهتر است سوار بر موج شوید و از روندها سود بگیرید. زمان را از دست ندهید. روند دوست شماست.
۸- متوجه باشید که چه فردی زیان می‌کند:
داشتن یک فکر آرام برای ایفای نقش صحیح در بازار بسیار حیاتی است. این گفته به نظر آشنا می‌آید. به‌خاطر داشته باشید که نقشه تجاری منسجم با خیال آسوده شکل می‌گیرد. در این حالت به نقشه‌ای که کشیده‌اید تکیه کنید و هرگز اجازه ندهید فکر دوم یا حدس و گمان دیگری بر احساسات شما غلبه کند. اغلب احساسات ما گول زننده هستند. با فکری آسوده نقشه‌های خود را
دنبال کنید.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *