گفت‌وگوی ملی راه نهادینه کردن اعتماد عمومی

111

در حال حاضر، مردم كشور با مسائل و مشكلات مختلفی روبه‌رو هستند. مسائل اقتصادي،‌ اجتماعي،‌ تنگناهاي سياسي و معضلات فرهنگي مردم را آزار مي‌دهد اما مسير پاسخ به اين انتظارات و توقعات بسته نيست و ما بايد ريشه‌ها و عوامل نارضايتي‌ها و اعتراضات را همواره و در هر زمان بررسي كنيم و به راهكارهاي عملي براي حل مشكلات برسيم.
در زمان بحران و قبل و بعد از آن بايد ريشه‌هاي بحران به‌طور دقيق رسيدگي شود و اين مسووليت مشترك نهادهاي حاكميتي، نهادهاي اجرايي و نهادهاي مدني كشور است.
وجود نارضايتي در يك جامعه كه در حال توسعه است امري غير عادي نيست. در يك جامعه در حال توسعه، حتما برخي توقعات و انتظارات مردم در مواردي برآورده نمي‌شود و ممكن است نارضايتي و اعتراضاتي وجود داشته باشد اما راه حل اين مسائل، فراهم كردن امكان ارتباط و نقد و گفت‌وگو است چرا كه تنها راه‌حل مشكلات كشور گفت‌وگو است. مي‌دانيم كه مردم در بخش اقتصادي مشكلات متعددي نظير بيكاري،‌ كاهش قدرت خريد و مشكلات معيشتي دارند اما ايران در حال طي كردن مسير توسعه است و اين مسير را به‌خوبي طي
خواهد كرد.
ما به‌عنوان مسوولان كشور بايد سطح تحمل خود را در برابر انتقادات افزايش دهيم و زمينه ارتباط با ناراضيان و منتقدان را فراهم كنيم. نبايد اجازه دهيم نارضايتي‌ها به كينه‌توزي، خشونت و دشمني تبديل شود زيرا تنفر و خشونت آفتي است كه وحدت ملي در كشور را دچار آسيب مي‌كند.
طبيعي است كه در چنين اعتراضاتي دشمنان سوء‌استفاده كنند، ولی بدترین حرف اين است كه گفته شود عربستان در ايران آشوب ايجاد كرده است. آنها كوچك‌تر از آنند كه بتوانند در بخشي از ايران دخالت كنند. نبايد آنها را بزرگ كنيم. ملت ايران ملتي تمدن‌ساز است و ايران امروز يكه تاز منطقه است.
برخی می‌گویند: اگر شاخص هاي اقتصادي خوب است چرا مردم آن را در زندگي خود حس نمي‌كنند. ما اقتصاد را كه به ته دره برده شده بود ده‌ها پله بالا آورديم اما همچنان در دره قرار دارد. رشد منفي اقتصاد كشور را به‌رغم اينكه درآمد ارزي كشور بسيار كاهش يافته بود و از نصف هم كمتر شده بود به مثبت تبديل كرديم و سالانه حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار شغل ايجاد شده و اين در حالي است كه در ۱۰ سال گذشته با بهترين درآمدهاي ارزي ميزان اشتغال جديد ايجاد شده برابر با صفر بوده است.
در چهارسال گذشته دولت به طبقات ضعيف جامعه توجه ويژه كرده و ميزان پرداختي به افراد تحت پوشش نهادهاي حمايتي مثل كميته امداد امام‌خميني(ره)‌ و بهزيستي را سه برابر افزايش داده و براي سال آينده نيز برنامه‌ريزي شده تا رقمي حداقلي تعيين شود و اعلام خواهيم كرد هر كس از اين ميزان كمتر درآمد دارد مي‌تواند اعلام كند تا مابه‌التفاوت آن را پرداخت كنيم.
طی مدت اخیر كارهاي بزرگ و اساسي در كشور آغاز شده و ده‌ها ميليارد دلار سرمايه خارجي جذب كشور شده است و برداشت از ميادين مشترك نفت و گاز كه در زمان تحريم‌ها طرف مقابل به سرعت برداشت مي‌كرد نيز توسعه يافته و ميزان برداشت ايران به اندازه طرف مقابل رسيده است. دولت در حال انجام كارهاي بزرگ است و از كارهاي كوچك نيز غفلت نخواهد كرد. دولت مصمم است اقتصاد مقاومتي را كه مقام معظم رهبري پشت آن ايستاده‌اند اجرا كند.
به هرحال فکر می‌کنم ايران امروز به مشي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني نياز دارد. امروز براي اداره كشور نياز به مشي‌اي وجود دارد كه به اعتدال فكر كند و به دور از افراط و تفريط و به دور از فرسايش سرمايه‌هاي كشور براي توسعه ايران برنامه داشته باشد. بايد به روش آيت‌الله هاشمي رفسنجاني عمل كنيم؛ با مردم باشيم و اعتراض مردم را به رسميت بشناسيم و براي آن راه حل پيدا كنيم. همچنین بايد نسبت به خواسته‌ها و مطالبات ملي، خود را ملتزم به اقدامات عملي بدانيم. دفاع از دموكراسي و حقوق شهروندي موجي از نشاط در جامعه به وجود مي‌آورد. بايد به خواسته‌هاي مردم توجه كنيم چرا كه بسياري از اعتراضات، انباشت مطالبات سال‌هاي گذشته است.
در نهایت اینکه راه دشوار مردم سالاري را بايد با هم و با احترام به حرف و رأي مردم پيش ببريم و با گفت‌وگوي ملي اعتماد را در جامعه نهادينه كنيم.
*سخنرانی در نخستين كنگره بزرگداشت آيت‌الله هاشمي رفسنجانيپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *