با ارزش‌ترین واحد پول دنیا

bitcoin-2

گوگل طبق معمول هر سال، بیشترین عبارت‌های جست‌وجو شده‌ سال ۲۰۱۷ را منتشر کرده و در بخش چگونه‌ها نحوه خرید بیت‌کوین در میان سه رتبه اولی قرار گرفته که مردم به دنبال یادگیری آن‌ها بوده‌اند. چندین سال پیش مقاله‌ای در سایت ردیت انتشار یافت که نویسنده ادعا می‌کرد از سال ۲۰۲۵آمده است و آینده را با بیت‌کوین پیش‌بینی می‌کند. پیشگوی یاد شده ارزش بیت‌کوین در سال ۲۰۱۵ را ۱۰۰۰ دلار، در سال ۲۰۱۷ را حدود ۱۰ هزار دلار و ارزش آن در سال ۲۰۲۱ را یک میلیون دلار پیش‌بینی کرده بود و درعین حال ادعا کرده بود که دلار در سال ۲۰۲۱ از چرخه مبادلات پولی حذف خواهد شد! خیالبافی‌های فرد یادشده اما تا به امروز چندان بی‌راه نبوده‌اند و امروز ارزش بیت‌کوین از مرز ۱۷هزار دلار گذشته است. اساسا بسیاری از آنها که دستی بر آتش پیش‌گویی دارند آینده نقل و انتقالات مالی دنیا را بر مدار دیجیتالی شدن ارزها پیش‌بینی می‌کنند و اینکه در دنیای آینده ارزهای کاغذی موجود جای خود را به ارزهای دیجیتال خواهند داد.
برخی از تحلیل‌گران اقتصادی هم بر این باورند که مطالعه مکتب اقتصادی اتریش و آراء افرادی همچون هایک، میزس و میلتون فریدمن که پایان نظام پولی بدون پشتوانه مخصوصا نظام کنونی را پیش‌بینی کرده‌اند موید زمینه‌های شکل‌گیری وضعیت کنونی ارزهای دیجیتالی است. برای نمونه میلتون فریدمن از جمله‌ اقتصاددانانی است که در دهه‌ ۹۰ میلادی و زمانی که اینترنت در اولین روزهای توسعه‌ خود قرار داشت، ظهور پدیده‌ای نظیر ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کرده است. وی به‌کارگیری سیاست‌هایی نظیر سیستم ذخیره‌ کسری مورد استفاده در بانک‌ها و چاپ پول بدون پشتوانه را دلیل اصلی از هم پاشیدن نظام پولی کنونی جهان عنوان کرده‌ است. فریدمن اینترنت را عاملی برای از بین رفتن اقتدارگرایی دولت‌ها می‌دانست و در روزهایی که اینترنت هنوز در روزهای ابتدایی توسعه خود قرار دارد، نه تنها به شکوفایی این شبکه اشاره کرده، بلکه وعده‌ ایجاد یک واحد پولی الکترونیکی قابل اعتماد را نیز داده که می‌توان با استفاده از آن بدون اینکه کاربران یکدیگر را بشناسند، برای همدیگر مبالغی را ارسال کنند. وی به نکات منفی چنین سیستمی نیز اشاره کرده که این روزها دغدغه‌ بسیاری از افراد است. از نظر وی این سیستم مالی برای افرادی که اقدام به کارهای غیرقانونی می‌کنند، بسیار ایده‌آل است، چراکه مشخص نشدن هویت افرادی که به ارسال و دریافت پول اقدام می‌کنند، یک سیستم مناسب است.

چیستی ارزهای دیجیتال
ارزهای دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی هستند که به‌منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه‌ها و ناشناس بودن طراحی شده‌اند. برای خلق ارزهای دیجیتال، از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می‌شود و این رمزنگاری‌ها غیرقابل هک و پیگیری هستند. ابتدا رمزنگاری در جنگ جهانی دوم برای انتقال پیام و فرمان‌های نظامی مورد استفاده قرار گرفت اما در عصر دیجیتال، ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرارگرفته‌اند.
ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت‌نام یا استفاده از بانک‌ها و سازمان‌های واسطه می‌دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده‌ای به نام بلاک چین اجرا می‌شوند و بیشتر واحد‌های اصلی ارز دیجیتال (به جز توکن‌ها) توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید
می‌شوند.
به‌ بیان ساده پول دیجیتالی یک کد رمزنگاری شده است که در شبکه‌ای از کاربران می‌توان از آن برای پرداخت به عنوان پول استفاده کرد؛ یک پروتکل و یک نرم‌افزار است که با قابلیت‌هایی همچون تراکنش‌های نظیر به نظیر آنی، پرداخت‌های جهانی، هزینه‌های پردازش کم و یا صفر و قابلیت‌های خیلی بیشتر نسبت به ارزهای رایج مزیت‌های ملموس دارد. ارزهای دیجیتال دنیا را هیچ دولت، بانک و یا نهاد اقتصادی دنیا مالک نیستند. براساس محاسبات پیچیده عددی شکل گرفته و هر قدر کشورها درگیر مشکلات اقتصادی شده‌اند و اعتبار خود را از دست داده‌اند اعتبار ارزهای مجازی افزایش یافته‌اند. در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده‌اند. درحال حاضر حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال در بازارهای جهانی تجارت می‌شود اما شناخته‌شده‌ترین و مطرح‌ترین این ارزها بیت‌کوین است.
بیت کوین؛ پادشاه ارزهای دیجیتال
بیت‌کوین را پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال می‌دانند. ارزش کل بازار بیت‌کوین اکنون بیش از ۷۰ میلیارد دلار است و به‌ویژه در ماه‌های اخیر بیش از هر زمانی تجارت آن رونق گرفته است. تاریخ پیدایش این ارز دیجیتالی به اوایل فوریه سال ۲۰۰۹ بازمی‌گردد زمانی که ساتوشی ناکاموتو در وب‌سایت «پی تو پی فاندیشن» برای اولین بار از پول دیجیتال حرف زد و نوشت: «من یک سیستم پرداخت الکتریکی متن باز (Open Source) ایجاد کرده‌ام که بیت‌کوین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل‌کننده‌ غیرمتمرکز، بدون سرور مرکزی یا تکیه بر نهادهای اعتباری.» ناکاموتو که اعتماد را عنصر اساسی در تولید، توزیع و گردش ارزهای رایج در سیستم‌های مالی جهان می‌دانست در توضیح چرایی لزوم نیاز به پول دیجیتال، به نقض همیشگی این اعتماد در تاریخ سیستم‌های مالی اشاره کرد. او معتقد بود برای ساده کردن نقل و انتقالات مالی باید از طریق «واسطه» «مرد میانه» یا فرد یا نهادی که نقش حلقه واسط را دارد فاصله گرفت. چاره، به اعتقاد او پول دیجیتال بود که براساس اصل شناسایی رمزهای توافق شده بین طرفین معامله عمل می‌کند. ایده‌ ناکاموتو از اواخر همان سال به اجرا درآمد تا بیت‌کوین به اولین و بعدها محبوب‌ترین ارز دیجیتال بدل شود.
استفاده از این ابزار تازه مالی تا سال ۲۰۱۳ میلادی چندان موضوع بحث‌برانگیزی نبود و ارزش این پول رمزنگاری شده در سال‌های پس از آن افزایش چندانی نیافت؛ به‌طوری‌که هر بیت‌کوین در سال ۲۰۱۳ میلادی تنها ۱۲ دلار ارزش داشت تا اینکه اخبار تازه‌ای به گوش رسید. اخباری در مورد اینکه ارزش بیت‌کوین‌ها در برابر دلار آمریکا رشد کرد. هر بیت‌کوین که در فوریه سال ۲۰۱۳ میلادی ارزشی برابر با ۲۰ دلار آمریکا داشت در هفته اول ماه آوریل رکورد ۲۵۰ دلار را پشت سر گذاشت و در روز یازدهم این ماه با سقوطی ۱۰۰ دلاری با قیمت ۱۵۰دلار مبادله شد.
امروز و در لحظه تنظیم این گزارش در اواخر آذرماه ۱۳۹۶ ارزش بیت‌کوین از رقم افسانه‌ای ۱۷ هزار دلار عبور کرده است. با توجه به اینکه بیت‌کوین محدودیت ۲۱ میلیون بیت‌کوین را همراه دارد انتظار می‌رود تا سال ۲۱۴۰ به آن برسد و بیت‌کوین‌ها به پایان برسد. در این صورت می‌توان انتظار داشت درصورتی‌که حباب آن نترکد ارزش آن از رقم‌های کنونی به مراتب فراتر رود.
در مورد بیت‌کوین این توضیح خالی از لطف نیست که بر‌خلاف پول‌های سنتی و کاغذی که توسط بانک‌های مرکزی چاپ می‌شود برای ایجاد بیت‌کوین و عرضه آن در بازار مصرف هیچ قدرت پولی مرکزی وجود ندارد. بیت‌کوین‌ها در جریان فعالیت‌های شبکه‌های اینترنتی به کمک روابط ریاضی ایجاد می‌شوند و نحوه ایجاد آنها به کمک فعالیت کامپیوترهای شبکه برای انجام فعالیت‌های عددی بسیار پیچیده است. ریاضیاتی که پشت سیستم بیت‌کوین فعالیت می‌کند بسیار پیچیده است و آنچنان‌که اشاره رفت از نظر تکنیکی حداکثر تعداد بیت‌کوین‌هایی که قابل تولید است به ۲۱میلیون محدود می‌شود. به همین منظور هیچ بانکی نمی‌تواند این خیل عظیم بیت‌کوین را تولید کند یا اینکه زمینه را برای کاهش و افزایش ارزش آنها در طول چرخه فعالیت‌شان فراهم آورد.
در عین حال به نوشته بلومبرگ شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری AQR اعلام کرده، در حال حاضر ۱۰۰۰ نفر مالکیت ۴۰ درصد از بیت‌کوین‌های جهان را دارند و به‌طور میانگین هر یک از این افراد چیزی در حدود ۱۰۵,۶ میلیون دلار کسب کرده‌اند. به واقع بلومبرگ این هشدار را داده افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار این ارز دیجیتال را دارند، باید بدانند که این ۱۰۰۰ نفر نفوذ بسیاری در تغییر قیمت بیت‌کوین دارند.

رقبای بیت‌کوین
با افزایش خیره‌کننده‌ ارزش بیت‌کوین، توجهات به ارزهای رمزنگاری شده افزایش یافته است؛ در حقیقت صدها رقیب دیگر برای بیت‌کوین وجود دارد که آنها هم نوسان ارزش خود را روزانه تجربه می‌کنند. یک نکته مهم در این زمینه این‌است که با وجود اینکه بیت‌کوین باارزش‌ترین پول رمزنگاری شده نام گرفته است؛ اما این ارز محدودیت‌هایی به همراه دارد که ازجمله‌ آن‌ها سرعت پایین در انجام تراکنش‌ها و محدودیت در تعداد تراکنش‌هایی که می‌تواند در هر بلاک قرار گیرد، قابل ذکر است. از همین رو در کنار بیت‌کوین، توسعه‌دهندگان با بهبود الگوریتم این پول رمزنگاری شده، ارزهای رمزنگاری شده‌ دیگری نیز معرفی کرده‌اند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد. حتی اختلاف بین تصمیم‌گیرندگان اصلی بیت‌کوین نیز باعث شده است چند انشعاب جدید از بدنه‌ بیت‌کوین ایجاد شود که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به بیت‌کوین گلد و بیت‌کوین کش اشاره کرد. این ارزهای دیجیتالی هم همچون بیت‌کوین شاهد تقویت ارزش خود بوده‌اند چنانکه امروز مجموع ارزش بازار هر یک از این پول‌ها به بیش از ۵ میلیارد دلار رسیده است. در ادامه به تعدادی از این ارزهای دیجیتالی اشاره می‌کنیم.
اتریم (Ethereum-ETH): در دنیای ارزهای دیجیتال و رمزپایه اگر بیت‌کوین را پادشاه بدانیم، بدون شک اتریوم ملکه این قلمرو خواهد بود. این ارز دیجیتالی در سال ۲۰۱۴ با هدف افزایش هر چه بیشتر قابلیت توزیع‌شدگی بیت‌کوینیک توسط برنامه‌نویس جوان روسی به نام ویتالیک باترین خلق و راه‌اندازی شد. در موفقیت این ارز دیجیتال همین بس که چندماه پیش پوتین رییس‌جمهور روسیه به دیدار خالق آن رفت و با او دیداری ترتیب داد. اتریم از ساختاری مشابه بیت‌کوین بهره می‌برد؛ ولی با وجود الهام گرفتن از سیسم بلاک‌چین بیت‌کوین، تفاوت‌های زیادی را می‌توان در این پول رمزنگاری شده مشاهده کرد. در واقع اتریم یک پلت‌فرم نرم‌افزاری توزیع‌شده و متن باز است که اتر‌ها (Ether) در آن برای پرداخت مبالغ تعیین‌شده برای دریافت سرویس استفاده می‌شود. براساس آخرین ارزش‌گذاری صورت‌رفته در زمان تنظیم این گزارش، اتریم ۶۸۹ دلار ارزش دارد و مجموع ارزش بازار این پول رمزنگاری شده ۶۶.۴۴ میلیارد دلار است.
ریپل (Ripple-XRP): ریپل در سال ۲۰۱۲ در کالیفرنیای آمریکا توسط توسعه‌دهندگان سابق بیت‌کوین راه‌اندازی شد. بسیاری از افراد و تحلیل‌گران حوزه‌ بیت‌کوین، ریپل را به‌عنوان منطقی‌ترین جانشین بیت‌کوین معرفی می‌کنند. ریپل در حال نزدیک شدن به شماری از بانک‌های بین‏‌المللی در میزان پول جابه‌جاشده در سطح جهان است. در حقیقت ریپل روی پرداخت‌های تجاری بین بانکی و تراکنش‌های مالی بین کشوری تمرکز کرده است، زیرا این پرداخت‌ها معمولا از طریق یک شبکه بانکی بدون اینکه مکان مرکزی مقتدری برای شفاف‌سازی تراکنش‌ها وجود داشته باشد، صورت می‌گیرد. دفتر توزیعی یا بلاک‌پین فرصتی فراهم می‌آورد تا این سیستم‌های موجود را بهبود بخشد. برخلاف بیت‌کوین، ریپل تنها یک ارز رمزنگاری شده نیست و با استفاده از بستری که برای آن توسعه یافته، می‌توان سایر ارز‌ها را نیز معامله کرد یا آن‌ها را در تراکنش‌های مالی به سایر کاربران انتقال داد. تایمز تعریف جالبی از ریپل ارائه کرده است؛ به اعتقاد این نشریه می‌توان ریپل را به‌عنوان سیستمی نظیر Western Union در نظر گرفت که به‌ازای انتقال پول، کارمزد زیادی دریافت نمی‌کند. براساس آخرین ارزش‌گذاری صورت‌گرفته در زمان تنظیم این گزارش، ارزش ریپل ۰.۷۸ دلار و ارزش بازار این پول رمزنگاری شده بیش از ۳۰.۶ میلیارد دلار است.
دَش (Dash-DASH): پیش از آنکه این پول رمزنگاری شده را با نام دَش بشناسیم، از آن با نام‌های مختلفی یاد می‌شد. ایکس‌کوین (XCoin) در زمان معرفی آن در سال ۲۰۱۴ اصلی‌ترین نام این پول رمزنگاری شده بود. سپس نام آن به دارک‌کوین تغییر پیدا کرد و درنهایت پس از دیجیتال‌کش، نام آن به دش تغییر کرد. ساختار دش نیز متفاوت است؛ به‌طوری‌که این پول رمزنگاری شده بیشتر روی حریم خصوصی کاربران و همچنین ناشناخته باقی ماندن تراکنش‌ها تمرکز دارد. این پول رمزنگاری شده از یک سیستم دولایه شامل ماینرها و مسترندها بهره می‌برد. دش تراکنش‌ها را به صورت فوری، امن و بدون نیاز به هیچ ثبت‌نام یا واسطه‌ای (بانک یا موسسات مالی) انجام می‌دهد. می‌توان با دانلود کیف پول‌های الکترونیکی روی رایانه شخصی و خرید یا استخراج دش از آن به‌راحتی استفاده کرد و تراکنش‌های مالی را در کمتر از ۳۰ ثانیه انجام داد. ارزش این پول رمزنگاری شده براساس آخرین اطلاعات در زمان تنظیم این گزارش ؛ ۸۹۲ دلار بوده و ارزش مجموع بازار آن ۶.۹۲ میلیارد دلار گزارش شده است.
لایت‌کوین (Litecoin-LTC) : لایت کوین در تاریخ هفتم اکتبر سال ۲۰۱۱ در گیت‌هاب توسط چارلزلی یکی از کارکنان پیشین گوگل توسعه یافت. اگر بیت‌کوین را به منزله‌ طلا درنظر بگیریم، لایت‌کوین نقره خواهد بود. لایت‌کوین در سال ۲۰۱۱ میلادی توسعه یافت و رونمایی شد؛ این پول رمزنگاری شده را می‌توان به‌عنوان جایگزینی که از نظر عملکرد سریع‌تر از بیت‌کوین است، معرفی کرد. هر تراکنش بلوک در بیت‌کوین برای تایید شدن به زمانی ۱۰ دقیقه‌ای نیاز دارد، حال آنکه تایید هر بلوک در لایت‌کوین تنها به ۲.۵ دقیقه‌ زمان نیاز دارد. قیمت هر لایت‌کوین در حال حاضر ۳۰۷ دلار است و مجموع ارزش بازار لایت‌کوین ۱۶.۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود.
آیوتا (IOTA-MIOTA): آیوتا با شعار «نسل بعدی بلاک‌چین» توسعه یافته و یکی از جدیدترین گزینه‌ها در دنیای پول‌های رمزنگاری شده است که رفته‌رفته شلوغ می‌شود. آیوتا در سال ۲۰۱۴ پا به عرصه گذارد و توسط رسانه‌های نوآوری‌محور همچون فوربس، بیزینس تایمز، تایمز و هافینگتون پست و مورد توجه قرار گرفت. درابتدا اقتباسی بسیار دور از تکنولوژی بلاکچین بود اما بسیار پیشرفته‌تر و اما درنهایت برخلاف سایر پول‌های رمزنگاری شده، آیوتا وابسته به سیستم بلاک‌چین نیست؛ اما در عوض از یک سیستم جایگزین دیگر که در واقع یک دیتابیس اشتراکی است با نام تنگل (Tangle) استفاده می‌کند. این ارز رمزنگاری شده با مشارکت مایکروسافت، فوجیتسو و شمار دیگری از کمپانی‌های فعال در حوزه‌ فناوری توسعه یافته است. توسعه‌دهندگان آیوتا این پول رمزنگاری شده را به‌عنوان اولین بازار برای اینترنت اشیا معرفی کرده‌اند. ارزش این پول رمزنگاری شده براساس آخرین قیمت‌گذاری ۳.۸۵ دلار و ارزش بازار آن بیش از ۱۰.۷ میلیارد دلار است.

روی دیگر سکه: حباب‌هایی که خواهند ترکید؟
اگر چه در ماه‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر ارزش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستیم اما نباید فراموش کنیم در مقابل، شماری از تحلیل‌گران اقتصادی نیز افزایش بی‌رویه‌ ارزش بیت‌کوین را حاصل ایجاد حبابی می‌دانند که دیر یا زود از بین خواهد رفت و بیت‌کوین را با افت شدید ارزش روبه‌رو خواهد کرد. اگر چه با وجود این هشدارها، بیت‌کوین همچنان روندی صعودی را در پیش گرفته و حتی تعداد افرادی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری روی آن هستند نیز افزایش پیدا کرده است اما این هشدار جدی از سوی کارشناسان مختلف ارائه شده که احتمال ترکیدن حباب بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد.
در عین حال نباید از معایب پول‌های دیجیتال به سادگی گذشت و اینکه پرداخت‌ها با این پول‌ها بازگشت ناپذیرند. اگر به اشتباه مبلغی به حساب فردی واریز شود تنها باید امیدوار بود که آن شخص خود پول واریز شده را بازگرداند وگرنه آن مبلغ از دست رفته است گرچه بی‌نیازی از بانک‌های مرکزی حسن این واحد پولی است، نوسانات شدید ارزش را می‌توان یکی از بزرگترین اشکالات این پول‌های دیجیتال دانست. همچنین اگر بیت‌کوین‌ها روی هارددیسک یک کامپیوتر شخصی انباشته شوند و خطای سیستم در این کامپیوتر رخ دهد، سکه‌های مجازی از دست رفته‌اند. با گم کردن یا دزدیده شدن لپ‌تاپ یا کامپیوتر بیت‌کوین‌ها هم از دست می‌روند اگر کاربری کیف پول خود را گم کند، پول او از گردش خارج می‌شود. بیت‌کوین‌های گمشده، درست مانند بقیه بیت‌کوین‌ها همچنان در زنجیره بلاک باقی می‌مانند، اما برای همیشه به خواب می‌روند؛ چون هیچ‌کس هیچ راهی ندارد تا کلید(های) محرمانه‌ای که بیت‌کوین‌ها را دوباره قابل خرج کردن می‌کند، به دست آورد. نظر به قانون عرضه و تقاضا، وقتی بیت‌کوین‌های کمتری در دسترس باشند، تقاضا برای آنهایی که باقی مانده‌اند بیشتر می‌شود و برای جبران این تقاضا، بهای بیت‌کوین‌ها افزایش می‌یابد. یا اینکه اگر پول کالایی با بیت‌کوین پرداخته شود و کالا هیچ‌گاه به دست سفارش دهنده نرسد، هیچ‌کس نمی‌تواند بیت‌کوین‌ها را به پرداخت کننده بازگرداند.
در عین حال یک موضوع مهم که حساسیت دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی را هم بسیار برانگیخته اینکه پیچیدگی سیستم ارزهای دیجیتال سبب می‌شود تا باندهای خلافکار، سیستم‌های پولشویی یا افرادی که در قاچاق مواد مخدر فعالیت می‌کنند بتوانند از این ابزار برای اهداف خود استفاده کنند زیرا بدون شک پیگیری روند معاملات انجام شده در این سیستم بسیار دشوارتر و پیچیده‌تر از سیستم‌های سنتی است.

واکنش‌ها در برابر ارزهای مجازی
واکنش‌های اولیه به ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورهای دنیا عدم‌پذیرش و هضم آنها بوده با این حال به مرور برخی دولت‌ها فضاهایی هر چند محدود برای فعالیت ارزهای دیجیتال قائل شده‌اند. گزارش‌ها حکایت از آن دارند که دولت‌های عربستان سعودی و کره‌شمالی با حدود ۱۱۰ هزار و ۱۸۰ هزار بیت‌کوین جزء چهار مکانی به‌شمار می‌روند که به عنوان دارنده بیشترین مقدار بیت‌کوین ارزیابی می‌شوند و در پی گرانی‌های بی‌سابقه اخیر بیت‌کوین خیلی‌ها از خوشحالی رهبران سعودی و کره‌شمالی گفته‌اند. با این حال بسیاری از سیستم‌های مالی بین‌المللی فعالیت این ارزهای دیجیتال را محکوم کرده‌اند. از جمله بانک مرکزی اروپا اعلام کرده به دنبال اعمال محدودیت‌های قانونی در مورد به‌کارگیری ارزهای رمزنگار از جمله بیت‌کوین است. دویچه بانک، بزرگترین بانک آلمان هم به آن دسته از نهادهای پولی ملحق شده که نسبت به سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین هشدار می‌دهند.«آلریچ استفان» استراتژیست ارشد دویچه بانک در این باره گفته است«سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین را به سرمایه‌گذاران پیشنهاد نمی‌کنم. نوسان در بیت‌کوین بسیار بالاست؛ درحالی‌که مقررات آن بسیار ناکافی است.» بانک مرکزی فرانسه هم وارد جنگ با بیت‌کوین شده و اعلام کرده است بیت‌کوین ارز نیست و مبنای اقتصادی ندارد و به جای اینکه یک ارز باشد، یک ابزار سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز است.
با این حال ایالات متحده آمریکا، انگلستان، هلند، سوئد، دانمارک، فندلاند، استرالیا و کانادا از جمله کشورهای مطرح دنیا به‌شمار می‌روند که فعالیت بیت‌کوین را به رسمیت شناخته‌اند و گاه در مواردی به حمایت از آن هم پرداخته‌اند.

ضرورت سیاست‌گذاری مناسب دولت در قبال ارزهای مجازی
گزارش‌ها حکایت از آن دارند که روزانه ۲۰۰ بیت‌کوین در کشور ما معامله می‌شود و ارزش روزانه معاملات بیت‌کوین در ایران را حدود دو میلیون دلار تخمین زده‌اند. با این حال هنوز در کشور ما تصمیم دقیقی در مورد چگونگی مواجهه با ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین گرفته نشده است. در کشور ما تجهیزات حمایت کننده‌ای برای حمایت از کسانی که وارد این بازار می‌شوند، وجود ندارد. هنوز بانک مرکزی ایران بیت‌کوین را به رسمیت نشناخته و بازار بورس کشور ما به‌صورت رسمی واکنشی در این موضوع نشان نداده است.
چندی پیش کوروش پرویزیان، رییس کانون بانک‌های خصوص کشور در اظهارنظری تصریح کرده بود این نوع مقررات‌زدایی که یک عده‌ای حاضرند با یکدیگر در یک فضایی بدون مرز، دولت و مقررات یک کشور خاص فعالیت کنند حرکت جدیدی را در دنیا شکل داده که قواعد مرسوم و معمول دولت ها، مرزها و حتی موضوعات مربوط به امنیت، قضا و پلیس را تغییر می‌دهد. با این حال این مقام مسوول «هشدار داده در حال حاضر گروهی در کشور ما هم به خرید بیت‌کوین روی آورده‌اند که اگر وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و شورای عالی فضای مجازی در این ارتباط اقدامی نکنند می‌تواند مسائل جدید در بازار پول، بازار مالی و بورس را پیش روی دولت قرار دهد. مردم در این زمینه باید خیلی مراقبت کنند و باید هوشیاری به خرج دهند. زیرا خطر از دست دادن پول‌شان به شدت بالاست….ارزی که نوسان شدیدی را در طول یک سال داشته، امکان دارد یک شبه کاهش یا رشد پیدا کند»
ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی هم درخصوص افزایش فعال شدن ایرانیان در حوزه ارزهای دیجیتال اظهارنظر کرده و اعلام کرده ضمن آنکه «‌از بیت‌کوین استقبال می‌کنیم اما باید برای بیت‌کوین یا هر نوع ارز رمزنگاری شده دیجیتال دیگری قانون داشته باشیم.»وی گفته «نگاه‌مان به بیت‌کوین مثبت است اما این به معنای نبود قوانین نیست و پیروی از قوانین شرط اساسی است.»
حال در شرایطی که دنیا با شتاب بیشتری به سوی استفاده از پول‌های مجازی حرکت می‌کند و در عین حال هر روز ایرانیان بیشتری وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌شوند به نظر می‌رسد تصمیم‌گیران ذی‌ربط در حوزه فضای مجازی و مسوولان بازار سرمایه و پول باید واکنش سریع‌تری نشان دهند و چارچوب‌های مشخصی برای ورود این ارزها به بازار سرمایه کشور در نظر گیرند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *