چنگال بیت‌کوین

bitcoin-atm

۹۹ درصد از ارزهای دیجیتال کلاهبرداری هستند و بله، ارزهای دیجیتال در وضعیت حبابی هستند. اما… فرصتی است که هرگز فراموش نخواهد شد و ثروت نسلی ساخته خواهد شد. بنابراین شما باید اصول اولیه آن را بدانید، چرا که این فرصت برای همه وجود دارد و البته باید دانست که در برابر چه چیزهایی باید مراقب بود. مشکل اینجاست که تقریبا ۹۰۰ نوع مختلف ارز دیجیتال وجود دارد که هر هفته هم به تعداد آنها افزوده می‌شود. من می‌توانم با اطمینان به شما بگویم: ۹۵درصد از ارزهای دیجیتال کلاهبرداری یا طرح‌های پونزی هستند. من هر روز سوال می‌کنم: «آیا ارز XYZ هم یک کلاهبرداری است؟» و هیچ‌کس هم به جواب گوش نمی‌دهد.
همه متقاعد شده‌اند که اینها درست هستند و این یک نشانه بد است من همیشه به خودم می‌گویم گویا که من احمق‌ترین آدم در اتاق هستم! سپس من مردم را به دقت فرا می‌خوانم و از آنها سوالات زیادی می‌پرسم. درعین حال هرچه می‌توانم بیشتر در مورد موضوعات مطالعه می‌کنم. اما فرصت بسیار زیاد است. فکر کنید، وضعیت اینترنت در سال ۱۹۹۴ و وضعیت دنیا قبل و بعد از آن را. شاید بتوانیم دنیا را هم به دوره قبل از ارزهای رمزنگاری شده و بعد از ارزهای رمزنگاری شده تقسیم کنیم. ما اکنون در وضعیت پس از ارزهای رمزنگاری شده هستیم و جهان به‌سرعت در حال تغییر است. من هرگز در مورد بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده ننوشته‌ام. اما یک دلیل وجود دارد که می‌خواهم شروع کنم. ما در حباب تبلیغاتی هستیم. این به معنای این نیست که ارزهای دیجیتال بد هستند. به این معنای آن هم نیست که شما نباید خرید کنید. این فقط به معنای آن است که بسترهای زیادی برای کلاهبرداری در این فضا وجود دارد. ما این داستان را حداقل دوبار پیش‌تر در ۲۰ سال گذشته دیده‌ایم و بسیاری از مردم هم آسیب دیده‌اند.
من از سال ۲۰۱۳ به طور فعال در سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا رمزنگاری شده مشغول به فعالیت بوده‌ام. (کتاب من «خودت را انتخاب کن» در فروشگاه بیت‌کوین به فروش گذاشته شد درست یک ماه قبل از آنکه آن را برای فروش در آمازون قرار دهم و برای ۱۸ ماه گذشته من در ICO‌های مختلف (ارائه‌دهنده‌های سکه‌های اینترنتی) که کار خود را به‌درستی انجام می‌دهند فعال بوده‌ام. من این را فقط برای روشن کردن نیتم می‌گویم. من درباره ارزهای رمزنگاری شده بیشتر خواهم نوشت، زیرا بسیاری از افراد در معرض صدمه دیدن هستند، در حقیقت، فرصت‌هایی برای ایجاد پول و در عین حال ضرر و زیان در این فضا وجود دارد که باید در برابر آنها آگاه بود.
یک تصویر جامع
یک معامله ساده رمزنگاری مانند این است:
الف) جیمز می‌خواهد ۱۰بیت‌کوین برای جو ارسال کند
ب) جیمز ۱۰۰ بیت‌کوین دارد که از ۵۰۰ نفر به‌دست آورده است که به نوبه خود از ۱۰،۰۰۰ نفر و در اولین و آخرین مبادله بیت‌کوین به دست آمده است.
ج) جیمز یک «معامله» (از لحاظ فنی پیچیده اما به‌عبارت ساده به عنوان «معامله» قابل توصیف است) قرار می‌دهد و آن را به زنجیره بلوک می‌فرستد.
د) یک بلوک لیستی از معاملات است.
ه) تعدادی کافی از «ماینرها» تصدیق می‌کنند که معاملات در یک بلوک قانونی هستند (تمام ورودی‌ها قانونی هستند و تمام خروجی‌ها هم معتبر هستند. بازرگان -در این مورد، جو- می‌تواند تصمیم بگیرد به چه مقدار اعتبار آن نیاز دارد.)
و) بیت‌کوین‌ها منتقل می‌شوند
هر گام فوق البته در پشت خود دلایلی بسیار پیچیده‌تر به همراه دارد.

مزایا و معایب
خوبی‌ها:
الف) یک سیاست تایید استاندارد و بی‌طرفانه با پشتیبانی نرم‌افزاری که هیچ عامل انسانی پشت خود ندارد. این به چه معناست؟ تصور کنید می‌خواهم دلارهای جو را برای خرید خانه‌اش بفرستم. من باید به تمام واسطه‌های بین جو و خودم اعتماد داشته باشم: بانک محلی، بانک مرکزی، وکلا، دولت‌ها، بانک جو و غیره برای تایید این معامله لازم هستم اگر من از طریق دلار بخواهم این معامله را انجام دهم. این چرخه شاید خوب باشد اما در هر مرحله کسی می‌تواند غیر قابل اعتماد باشد. آنها همه انسان هستند، حتی در دولت‌ها (انسان‌ها در میزان ارزش دلار دخالت می‌کنند و نیز جزئیات معامله را می‌توانند با طرف‌های غیردوست به اشتراک می‌گذارند.) همچنین هر گام در بالا دارای هزینه معامله است، بنابراین تورم در سیستم ساخته شده است.
اگر این معامله بیت‌کوین بود، کافی است ماینرها تصدیق کنند که این معامله معتبر است. بنابراین حتی اگر چند ماینر قابل اعتماد نباشند، بخش عمده‌ای از آنها قابل اعتماد خواهند بود و ما می‌توانیم اعتماد کنیم که معامله بین من و جو قانونی است. (این روند پیچیده است. کافی است بگویم، این روند در بیت‌کوین و هرگونه ارز رمزنگاری شده دیگری کار می‌کند.)
این یک دلیل کامل برای توجیه ارزهای دیجیتال است: اجتناب از دولت ها، مرزها، واسطه ها، هزینه‌های تراکنش اضافی. همچنین امنیت بالا و جلوگیری از تقلب. یک توجیه دیگر برای ارزهای دیجیتال این است که ما می‌توانیم انجام معاملات پیچیده‌تر را که از آنها به عنوان «قراردادها» یاد می‌کنیم بدون وکیل و غیره انجام دهیم. این دلیل گاهی اوقات پایه‌ای برای رونق ICO‌های قانونی است. تاریخ پول را به یاد آورید. پول به عنوان یک زنجیره ارزش یا به عنوان راهی برای انجام معاملات بدون نیاز به استفاده از سیستم تبادل استفاده می‌شود.
بدی‌ها:
با بیت‌کوین، یک لیست از معاملات به‌صورت یک بلوک به شبکه فرستاده می‌شود. حداکثر ۲۱ میلیون اعتبار بیت‌کوین در شبکه وجود دارند که با پایان یافتن این تعداد از بیت‌کوین‌ها در جریان معاملات دیگر امکان خرید بیت‌کوین جدید وجود ندارد و بیت‌کوین‌ها به پایان می‌رسند.اگر یک تراکنش روی یک بلوک (بر روی بیت‌کوین) قرار نگیرد، مدت زمان مشخصی برای رسیدن به بلوک بعدی منتظر می‌ماند. این به این معنی است که ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد که خود یک مشکل این سیستم است.
مشکل دیگر این است که هرکس می‌تواند معامله را با آنچه که بلوچین نامیده می‌شود ببیند. آنها نمی‌توانند ببینند چه کسی است، اما می‌توانند اندازه و جزئیات دیگر را ببینند که خود یک مشکل است. گاهی اوقات نرم‌افزار می‌تواند یک راه‌حل را فراهم کند (یک فروشگاه قهوه می‌تواند بگوید، من معامله را تائید می‌کنم و اعتماد دارم که در عرض ۱۰ دقیقه تراکنش انجام خواهد شد و در این مورد هیچ ریسکی وجود ندارد).
اما یک لایه نرم‌افزاری می‌تواند زمینه ورود انسان و خطای انسانی و شیطان‌های انسان‌نما را فراهم کند! از این رو کلاهبرداران و سارقان سد راه قرار می‌گیرند (درست مانند پول کاغذی). خبر خوبی هم هست و آن اینکه این مشکلات می‌توانند از بین بروند. همانند نرم‌افزار اینترنت که از سال ۱۹۹۱ همیشه روند رو به بهبود آن تداوم داشته است و مشکلات سرعت، امنیت، تراکنش، حریم خصوصی، قابلیت‌های بیشتر و غیره تا حد زیادی حل شده است تمام مشکلات یاد شده برای پول‌های اینترنتی مطرح است و باعث طرح انتقادات در مورد آنها می‌شود. با این حال در ارزهای مجازی جدید تلاش شده این مشکلات حل شود. ارزهای جدید مثل اتریوم، داش، فیلیکوین و غیره که بعضی از آنها ممکن است ارزهای کلاهبرداری باشد و دیگران ممکن است قانونی باشند ناظر به رفع مشکلات بیت‌کوین خلق شده‌اند.

جمع‌بندی
۱) فلسفه ارزهای دیجیتال معتبر است و به‌هیچ‌وجه از بین نمی‌رود و یک روند تکاملی طبیعی است در:
الف) تاریخ تبدیل از مبادله با سکه به پول کاغذی و از پول کاغذی به پول مجازی و دیجیتالی
ب ) تاریخچه تمام صنایع از تئیسم به انسان محوری و از انسان محوری به اطلاعات محوری
۲) نوسانات ارزهای دیجیتال عظیم است زیرا مردم تعیین می‌کنند که آنچه در مورد سکه‌ها واقعیت دارد و آنچه غیرواقعی است.
این‌ها اصول هستند. من این اصول را در مورد رویدادهای امروز و آنچه در حال وقوع است توضیح می‌دهم: چنگال بیت‌کوین. به اعتقاد من باید به بسیاری از مردم که در معرض انواع طرح‌ها و طراحی‌ها برای ترغیب مردم به خرید و فروش اوراق بهادار هستند کمک کرد و آنها را در برابر خرید و فروش ارزهای دیجیتال به شکلی که زندگی آنها را در معرض تهدید قرار می‌دهد مورد حمایت قرار داد.
تکامل پول و تکامل صنایع به شدت حاکی از آن است که ارزهای دیجیتال، احتمالا به شکل‌های مختلف در آینده ما خواهند بود. این ارزها در برخی از موارد عرضه پول را هم تسریع خواهند کرد. این روند در صورت درپیش گرفتن ساز و کارهای حمایتی و چارچوب‌های مشخص با بسیاری از فرصت‌های سودآور هم همراه خواهد بود. اما باید در مورد تهدید‌ها و خطراتی که می‌تواند به از دست رفتن مال بسیاری از مردم منجر شود به آنها هشدار داد و آنها را آگاه ساخت.

*جیمز آلکوچر – ترجمه زهره علامیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *