مواجهه با دستگاه قضا

2-1-201351513570

محمود احمدی‌نژاد حالا دیگر به عریان‌ترین شکل در مواجهه با نهادهای قضایی قرار گرفته و است. درحالی‌که ماه گذشته حرم عبدالعظیم حسنی شاهد بست‌نشینی و سخنرانی تند محمود احمدی‌نژاد و همراهانش علیه قوه قضائیه بود، اما ماجرا به همین جا ختم نشد و او در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب به ترسیم وضعیتی وخیم و بحران‌زده از کشور اقدام کرد.
نامه رییس جمهور سابق اگرچه از کنایه به دولت جانشین‌اش خالی نبود اما اصل محتوای نامه آنچنان‌که از تحرکات اخیر او و یارانش انتظار می‌رفت، انتقاد از قوه قضائیه را دنبال می‌کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای در کنفرانس هفتگی خبری سخنگوی قوه در پاسخ به سوالی درباره ادعاهای احمدی‌نژاد گفت: «گویا برخی افراد زبان‌شان به خلاف و دروغگویی و خلاف واقع گفتن عادت کرده، زبان‌شان هرز شده، برخی گویی خودشان را بالاتر از قانون و هر فرد دیگری می‌دانند. یک خودبینی و یک نخوت دارند که هر چه به زبان‌شان می‌رسد فکر می‌کنند که حق مطلق است.»
هرچند موضع‌گیری‌های قبلی رییس قوه قضائیه نشان می‌داد که آیت‌الله صادق لاریجانی زبان صریحی در پاسخ به ادعاهایی که علیه دستگاه قضایی می‌شود دارد و واکنش‌های او حکایت از پاسخ‌گویی صریح به گوشه کنایه‌های نقادانه داشت، اما چند هفته‌ای بیش از آنچه انتظار می‌رفت طول کشید تا رییس دستگاه قضا به اظهارات رییس‌جمهور سابق پاسخ گوید. صادق لاریجانی برخلاف سخنگوی قوه‌قضائیه به تفصیل به اظهارات احمدی‌نژاد پاسخ گفت. واکنش‌ها به اظهارات احمدی‌نژاد محدود به قوه‌ قضائیه نماند. حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در اظهاراتی از سیاه‌نمایی‌های رییس‌جمهور سابق در نامه به رهبر معظم انقلاب انتقاد کرد و فرمود: «از ابزارهای جنگ روانی، سیاه‌نمایی است؛ شخصی به رهبر انقلاب نامه‌ای نوشته و مملکت را به صورت ویرانه معرفی کرده است؛ در حالی که این مساله بی‌انصافی است و مایوس نمودن مردم کاری غلط است. سیاه‌نمایی افتخار نیست؛ اگر نقدی هم دارید، راه اصلاح آن را نیز بیان کنید و صرف گفتن بیماری شجاعت نیست.»
در این میان شاید یکی از درخور تامل‌ترین واکنش‌ها به اظهارات و اقدامات احمدی‌نژاد، سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران باشد. وی ضمن تاکید بر این نکته که «‌برخی انحرافات احمدی‌نژاد هنوز به‌مردم گفته نشده است» از منتقدان اصلاح‌طلب احمدی‌نژاد انتقاد کرد و گفت: «عده‌ای امروز طلبکار شدند، این افراد می‌گویند چرا در آن زمان از احمدی‌نژاد حمایت کردید؟ این در حالی است که طبیعی است تا مادامی که فرد در مسیر درست است باید از آن حمایت و پشتیبانی کرد و هرگاه به انحراف رفت باید در برابر آن موضع گرفت… آنها که تا مادامی که احمدی‌نژاد در مسیر درست بود از او حمایت کردند و وقتی منحرف شد از او تبری جستند شایسته تقدیرند نه نکوهش»
این گلایه‌ها از منتقدان دیرین احمدی‌نژاد و هشدارهای سابق درباره ماهیت او درحالی‌است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سالگرد ۱۹ دی در سال ۸۹ نوشته بود: «اينك ‌٣٠ سال از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌گذرد و بقاياي فكري دين‌زدايي و روحانيت‌ستيزي كه در بهار هوشياري مردم ايران، چون مارهاي افسرده سر در خاك انتقام فرو برده بودند، در پاييز بداخلاقي‌هاي سياسي و اختلافات سليقه‌اي، پوست‌اندازي كرده و سر برآورده‌اند و خاكريز به خاكريز جلو مي‌آيند و شاهديم كه پس از توهين و تهمت به سران روحاني عرصه سياست در ‌٣٠ سال گذشته، به فضلا، علما و مراجع قم رسيده‌اند. تاسف‌آور است كه اين بار براي توهين و تهمت، لباس رشيدي مطلق‌ها را درآورده و خرقه دوستي و ارشاد پوشيده‌اند، رندانه با چراغي كه دروغ را اخلاق، تهمت را مبارزه و توهين را جهاد مي‌دانند، مزوّرانه پشت خاكريزي پناه گرفته‌اند كه مطمئنا آخرين و بالاترين هدف آنها خواهد بود.»پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *