شوی تبلیغاتی خطرناک

2017-12-14t180522z_1906857779_rc1bd26a9310_rtrmadp_3_usa-iran-arms

اقدام ترامپ در اعلام شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت سرزمین‌های اشغالی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر باعث بروز خشمی گسترده در جهان اسلام شد. دونالد ترامپ که در زمان رقابت‌های انتخاباتی از شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل به عنوان یکی از وعده‌هایش یاد کرده بود، با نادیده گرفتن قعطنامه‌های سازمان ملل در خصوص بیت‌المقدس دستور انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را صادر کرد تا خشم و اعتراضات گسترده‌ای را در جهان اسلام برانگیزد. این اعتراضات البته بدون تأیید کشورهای غربی و متحدان ایالات متحده نبود.
سازمان ملل در سال ۱۹۴۷ بیت‌المقدس را یک شهر بین‌المللی عنوان کرد اما با جنگی که پس از آن رخ داد این شهر به دو بخش تقسیم شد. به این صورت که بخش غربی شهر تحت کنترل رژیم صهیونیستی و بخش شرقی آن تحت کنترل اردن قرار گرفت؛ شهر مشهور قدیمی نیز در همین بخش شرقی واقع است.
پس از جنگ شش روزه در ۱۹۶۷، اسرائیل بخش شرقی را نیز تصرف کرد. پس از آن کل شهر تحت کنترل اسرائیل درآمد. اما هنوز فلسطینیان و دیگر جوامع جهان، بخش شرقی را پایتخت آینده دولت فلسطین در نظر دارند. براساس پیمان صلح ۱۹۹۳ میان دو طرف موقعیت نهایی شهر باید در مراحل نهایی مذاکرات صلح تعیین شود.
از آنجا که در سال ۱۹۸۰ هم رژیم صهیونیستی بر اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت خود اصرار کرده بود و از سوی سازمان ملل این اقدام محکوم شده بود، این رویه قانونی و حقوقی در اعتراض به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل از سوی اسرائیل وجود دارد.
در هر حال آنچه رخ داده توازن منطقه‌ای را علیه متحدان آمریکا در منطقه همچون عربستان و امارات تغییر داده و به‌رغم مناسباتی که میان برخی دول عربی با اسرائیل شکل گرفته بود، این اقدام آمریکا شرکای عرب اسرائیلی آمریکایی را در معرض قضاوت افکار عمومی جوامع خود قرار داده است.
همین تغییر توازن است که عربستان را به فکر اجرای نمایش تازه‌ای در سازمان ملل به عنوان نمایش موشک‌های استفاده شده یمنی‌ها علیه ریاض و طرح ادعای ایرانی بودن آنها کرده است. سعودی‌ها که با اشتباه استراتژیک حاکمان جوانش وارد جنگ با کشور همسایه شده و چندسالی است که نتوانسته ائتلاف جنگی خود علیه این کشور را به موفقیتی چشمگیر برساند حالا در معرض موشک‌هایی است که حوثی‌های یمنی در دفاع از کشور خود به عربستان شلیک می‌کنند.
عربستان از ابتدا مدعی بود که این موشک‌ها از سوی ایرانی‌ها در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته است؛ ادعایی که بارها از سوی مقامات کشورمان نفی شده و نشانه‌ای از عدم توانایی نظامی و استیصال سعودی‌ها در یمن معرفی شده است.
حالا اما نمایشی که نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل با حمایت سعودی‌ها راه انداخته و با به نمایش گذاشتن قطعاتی از یک موشک یمنی مدعی ساخته شدن آن توسط ایران شده، حکایت از تلاش سعودی‌ها برای منحرف کردن افکار عمومی جهان اسلام و برنامه‌های پیچیده آمریکا و سعودی‌ها برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران دارد. نمایشی که وزیر خارجه کشورمان آن را مشابه نمایش کالین پاول و ادعای وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق معرفی کرد تا به نتایج چنین نمایش‌های خطرناکی هشدار داده باشد.
در شرایطی که آمریکا و برخی متحدان غربی‌اش در تلاش برای فشار بر ایران برای حضور در مذاکراتی درباره توان موشکی کشور هستند، چنین نمایشی می‌تواند برای ایران مسئله‌ساز باشد با این حال برخلاف تجربه عراق، سخنگوی سازمان ملل متحد ادعای نماینده آمریکا را رد کرده و در عین حال بخشی از متحدان غربی آمریکا نیز حاضر به همراهی با آمریکا در این نمایش نشده‌اند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *