خرق عادت یک توقیف

684x384_402175

شاید نخستین باری که روزنامه کیهان رنگ توقیف در دوران پس از انقلاب دید به دوران مجلس ششم بازگردد. در آن ایام که خبر توقیف روزنامه‌ها به حکم قاضی مرتضوی، خبری کلیشه‌ای و گاهی روزانه بود، روزنامه کیهان نیز به اتهام توهین به نمایندگان مجلس و تشبیه آنها به «گوساله» در ستون «گفت و شنود» کیهان چند روزی توقیف شد و بعد از انتشار البته تاکید کرد این توقیف غیر‌قانونی بوده و «نمایندگان به اشتباه به خود گرفته‌اند!‌»
در ماهی که گذشت توقیف مجدد کیهان این‌بار نه با شکایت نمایندگان مجلس که با شکایت شورای عالی امنیت ملی اتفاق افتاد. توقیف دو روزه‌ای که دلیل آن تیتر درشت کیهان در پی حمله موشکی یگان‌های نظامی انصار الله یمن به ریاض پایتخت عربستان بود: «شلیک موشک انصارالله به ریاض، هدف بعدی دوبی».
چنین تیتری اگرچه به ادعای کیهان به نقل از مقامات نظامی یمنی کار شده بود اما در شرایطی انتشار یافت که عربستان و آمریکا همزمان ایران را به تسلیح موشکی یمن متهم کرده و مدعی بودند که موشکی که به ریاض اصابت کرده موشکی ایرانی بوده است.
به همین دلیل بود که شورای عالی امنیت ملی مدعی و شاکی کیهان شد و به دلیل ایجاد مخاطره امنیتی برای امنیت ملی خواستار توقیف این روزنامه شد و سرانجام توقیفی دوروزه برای کیهان بعد از سال‌ها رقم زد.
این اما پایان ماجرا نبود، مقامات شورای عالی امنیت ملی از سوی کیهان و رسانه‌های رادیکال متهم به عدم درک منافع ملی و حمایت از شیخ نشینان عرب حاشیه خلیج فارس به جای مستضعفان یمنی شدند و مدیر مسوول آن پس از توقیف دوروزه در سرمقاله‌ای نوشت: «برخی از شواهد و قرائن موجود حکایت از آن دارد که وادادگی و برخورد منفعلانه در این ماجرا می‌تواند علت‌های دیگری نیز داشته باشد که حضور خط مرموز سازش در دولت و شماری از مشاوران و نزدیکان آن، نفوذی‌هایی که منافع خود را در آن سوی مرز‌ها تعریف کرده‌اند و… از آن جمله‌اند و اما، از نگاه ما که شواهد فراوانی از درستی آن حکایت می‌کنند توقیف کیهان «انتقام کور» از روشنگری‌های آن بوده است.»
این هجمه به شورای عالی امنیت ملی در شرایطی رخ داد که طی سال‌های گذشته رسانه‌هایی همچون کیهان، فارس و تسنیم در پاسخ به موضع‌گیری‌هایی که درباره حصر و محدودیت‌های برخی چهره‌ها اعمال شده بود به مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای اعمال حصر استناد می‌جستند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *