تلاش جدی برای کاهش آلام مردم زلزله‌زده

1123_200

ماه گذشته شاهد حادثه زلزله خسارت باری در مناطق غربی کشور بودیم که این اتفاق ایران را عزادار کرد. با توجه به تاكيدات مقام معظم رهبري در نخستين دقايق پس از وقوع زلزله مبني بر لزوم بسيج همگاني براي امدادرساني به زلزله‌زدگان، در كنار وظيفه اداري مسوولان كشور، وظيفه ديني و اخلاقي نيز حكم مي‌كند كه همه با جديت پاي كار بايستيم و در شرايط سخت به هموطنان‌مان خدمتگزاري كنيم چرا كه مردم نيز انتظار دارند مسوولان در اين گونه حوادث مشكلات آنها را مرتفع سازند.
در حال حاضر با توجه به پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي درخصوص آغاز فصل سرما و بارش‌ها در غرب كشور، ضرورت سرعت بخشيدن به روند اسكان زلزله‌زدگان در استان كرمانشاه بیش از پیش احساس می‌شود. در نتیجه اسكان كساني كه خانه‌هاي‌شان بر اثر زلزله تخريب شده بايد با سرعت هر چه بيشتر انجام شود به‌گونه‌اي كه مردم براي فصل سرما و زمستان دغدغه‌اي
نداشته باشند.
در مدت اخیر براي كمك‌رساني به زلزله‌زدگان و آوار‌برداري در بيش از ۱۹۰۰ روستا و چندين شهرستان استان كرمانشاه، اقدامات و تلاش‌هاي گسترده‌اي در كوتاه‌ترين زمان ممكن صورت گرفت و تلاش‌هاي فراواني براي كمك به مردم زلزله‌زده انجام شد. در این خصوص لازم است در مورد اقدامات صورت گرفته اطلاع‌رساني صحيحی به مردم انجام شود. از صدا و سيما و همه رسانه‌ها مي‌خواهيم كه خدمات انجام شده كه نشانگر كارآمدي نظام است را به‌درستي منعكس كنند. البته ما قصد نداريم ضعف‌ها و نواقص را كتمان كنيم؛ بي ترديد در كنار خدمات و اقدامات انجام شده، نواقص و ضعف‌هايي نيز وجود دارد. اما در عين حال بايد كارهاي مثبت زيادي كه انجام مي‌شود نيز اطلاع‌رساني شود تا روند امدادرساني در فضاي مثبت با سرعت بيشتري انجام گيرد و نبايد با سياه‌نمايي و انكار خدمات ارائه شده به زلزله‌زدگان كارآمدي نظام را زير سوال ببريم.
به نوبه خود از همه دستگاه‌ها و نهادهايي كه براي امدادرساني و كمك به زلزله‌زدگان در استان كرمانشاه با تمام توان حضور پيدا كردند قدرداني می‌کنم. هلال‌احمر، ارتش، سپاه و همه دستگاه‌هاي اجرايي مردانه پاي كار آمدند و مردم نيز همه آنچه در توان داشتند به صحنه آوردند تا بخشي از آلام مردم زلزله‌زده كاهش پيدا كند.
در حال حاضر خوشبختانه بانک‌ها درخصوص تخصيص اعتبارات بانكي براي كمك به روند امدادرساني و اسكان اعلام آمادگی کرده‌اند. در راستای بهبود وضع زلزله‌زدگان، فعال شدن امور زندگي و ازسرگيري فعاليت واحدهاي اداري و آموزشي در استان كرمانشاه نيز بايد به‌طور جدي در دستور كار قرار گيرد و سازمان تامين اجتماعي بايد به كساني كه واحدهاي توليدي و افرادي كه شغل آنها با مشكل مواجه شده است بيمه بيكاري پرداخت كند ضمن آنكه راه‌اندازي واحدهاي توليدي و كشاورزي نيز بايد در دستور كار قرار گيرد.
وقتي كه ساختماني احداث مي‌شود بايد از استحكام و ايمني لازم و استاندارد برخوردار باشد و نبايد از كنار اين موضوع كه ساختمان‌هاي نوساز دچار آسيب مي‌شوند به سادگي عبور كنيم. به عنوان مثال چندی پیش سفری به شهرستان هریس داشتم. در اين سفر وقتي ‌براي افتتاح يك بيمارستان ‌رفته بوديم، مشاهده كرديم كه در كنار اين بيمارستان يك بيمارستان ديگر در سال ۹۰ افتتاح شده اما در سال ۹۱ بر اثر زلزله تخريب شده بود و ناچار شده بودند كه ساختمان ديگري احداث كنند.
در اين گونه موارد كه ساختمان‌هاي نوساز و يا بناهايي كه مستحكم‌سازي شده‌اند، تخريب مي‌شوند، بدين معناست كه اشكالاتي وجود دارد و بايد پيمانكاران و سازندگان اين‌گونه بناها مورد بازخواست قرار گيرند كه چرا موارد ايمني در احداث ساختمان‌ها رعايت نشده است.
یادمان نرود ايران كشوري زلزله‌خيز است و استان‌هاي مختلف كشور همواره متحمل خسارات ناشي از زلزله بوده‌اند. بايد در هر استان ستاد بحران مجهز و قوي وجود داشته باشد و آسيب‌شناسي دقيقي درخصوص ساختمان‌ها و بناها صورت گيرد تا اشكالات و ضعف‌ها برطرف شود.
* سخنان طرح شده در جلسه ستاد مديريت بحران كشورپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *