بیوتکنولوژی روی کت واک!

Annual-leather-and-material-sroucing-event-for-leather-goods-shoes-automotive-and-furniture

صنعت چرم را مي‌توان يک هنر و صنعت باستاني دانست. قديمي‌ترين چرم دست ساخته که تاکنون يافت شده است، يک کفش ۵۵۰۰ ساله است که از يک غار در ارمنستان کشف شده هر چند تصاوير موجود در مقبره‌هاي باستاني مصري نشان مي‌دهد که ۷۰۰۰ سال پيش، چرم تبديل به ماده اوليه بسياري از وسايل و مايحتاج مصرفي شده بود. در آن روزگاران از صندل و دلو آب گرفته تا تجهيزات نظامي ساخته شده از چرم بودند. در عرض چندين هزار سال استفاده از پوست حيوانات براي ساختن سرپناه يا تهيه و توليد انواع پاپوش‌ها و لباس‌ها امري پذيرفته شده و مرسوم بوده است.

 

تجارتي که مذموم شمرده مي‌شد

با اين وجود، چرم‌سازي يک تجارت مشمئز‌کننده و زننده به شمار مي‌رفته است. در قرن ۱۸ ميلادي، عمل از بين بردن چربي‌هاي باقي مانده به پوست حيوانات از طريق مدفوع سگ و ادرار و آهک و تلاش براي از بين بردن هر گونه گوشت و موهاي باقي مانده به چرم و نرم کردن پوست حيوانات و تلاش براي افزايش ماندگاري و جلوگيري از تيرگي بعدي پوست‌ها از طريق مواد مختلف به ايجاد و شيوع عفونت‌هاي مختلف منجر شد چنانکه خشم شهروندان را به دنبال داشت و در نهايت منجر به اين امر شد که اين کسب‌و‌کار از طرف زعماي شهر در داخل شهر و در کناره رودخانه برموندزي غيرقانوني و ممنوع اعلام شد. (چرم‌سازي عبارت است از تهيه چرم از پوست حيوانات و جانوران بوسيله پاره‌اي مواد شيميايي و اعمال فيزيکي و شيميايي که پوست از حالت ابتدايي خارج شده و به‌صورت ثابت و فاسد‌نشدني دربيايد. به عبارت ديگر چرم‌سازي تغيير شکل دادن به پوست به کمک مواد دباغي و عمليات فيزيکي و شيميايي و تهيه چرم است) در کشورهايي مانند هند و ژاپن، چنين کسب‌و‌کارهايي باعث شده بود مردم مشغول به آن از ساير گروه‌هاي اجتماعي متمايز شده و برچسب‌هاي اجتماعي آنها را از ساير طبقات اجتماعي طرد کرده (اين شرايط اغلب هنوز هم باقي مانده است) و منجر به تبعيض‌هاي اجتماعي براي آنها شود مانند داليت‌ها در هند (داليت به معناي زمين‌خورده يا ستم‌ديده در جنوب آسيا، نامي است سياسي که کساني که در نظام طبقاتي آيين هندو، يا نجس خوانده مي‌شوند، براي خود برگزيده‌اند. اين نام از قرن نوزدهم وجود داشته است. داليت‌ها از نظام چهار کاستي يا طبقه‌اي هندو حذف شده‌اند و در حقيقت آنها داراي وزنه نيستند. داليت همين‌طور به‌صورت عام، تمام قبايل و گروه‌هايي را که در طول تاريخ به علت‌هاي مختلف از جامعه مستثنا شده و از حقوق برابر برخوردار نبوده‌اند، دربرمي‌گيرد) و بوراکومين‌ها در ژاپن (بوراکومين‌ها اقليت مورد ستم در جامعه ژاپن هستند که مشخصات نژادي آنها با بقيه شهروندان ژاپن تفاوتي ندارد ولي به دليل اينکه نياکان آنها در گذشته‌هاي دور مورد غضب جامعه يا حکومت قرارگرفته و مطرود شده‌اند، به‌رغم تلاش‌هاي مکرر دولت و مسوولان براي برقراري عدالت اجتماعي، هنوز هم مورد تبعيض و بي‌احترامي واقع مي‌شوند).

 

آغاز چرم‌سازي مدرن

روش‌هاي توليد مدرن از حدود قرن ۱۸ رفته رفته بکارگيري‌شان دنبال شده و مدفوع سگ، آهک و ادرار با کروم و ساير مواد شيميايي جايگزين شده‌اند. اما برخي از اين جايگزين‌ها، خودشان، مواد تند و بسيار سوزاننده هستند. اساسا کل صنعت چرم سازي به واسطه اينکه مبناي آن بر کشتار حيوانات است اين روزها به واسطه افزايش حساسيت‌ها نسبت به رابطه بين انسان‌ها و حيوانات مورد بازنگري‌هاي جدي قرار گرفته است. مسائلي که به ندرت در قالب‌هاي ذهني مردم در ساليان سال قبل قرار داشته‌اند. حال اين ملاحظات را در کنار جنبه‌هاي تجاري‌شان قرار دهيد: صنعت چرمي که دوام و انعطاف‌پذيري آن مورد بحث است، تجارتي است که بيش از ۱۰۰ ميليارد دلار در سال ارزش دارد.

اين حقايق متضاد باعث مي‌شود چرم يک هدف وسوسه انگيز براي مداخله‌هاي تکنولوژيکي باشد. بدين ترتيب پوسته‌هاي حيواني دباغي شده با رقيباني جديد مواجه هستند. چالش جديد، شايد به نظر مي‌رسد از يک جايگزين ساخته شده از پليمرهاي مصنوعي باشد، اما برخلاف تصور اتفاقا از چيزي است که در بسياري از موارد همان چرم طبيعي است. اين مساله از اين قرار است که به جاي اينکه پوسته چرمي از يک حيوان به‌دست بيايد، اين چرم به‌صورت متري در کارخانه‌ها توليد مي‌شود.

 

پيشرفته‌ترين تجربه توليد چرم

پيشرفته‌ترين تجربه توليد هنر چرم امروزي و مدرن، توسط مدرن مدو
(Modern Meadow) که يک کارخانه آمريکايي است انجام شده است. در اين ماه اين کارخانه از بروکلين نيويورک جايي که در آن ۶۰ کارمند توليد و فرآوري مواد جديد را به آرامي توسعه داده بودند، به يک مکان مجهز همراه با آزمايشگاه‌هاي پيشرفته در نوتلي نيوجرسي منتقل شد، جايي که آنها آزمايشات براي توليدات جديدتر را آغاز خواهند کرد. مدرن مدو، توانسته بيش از ۵۰ ميليون دلار سرمايه‌گذاري سرمايه‌گذاران را به خود جلب کند است و با تعداد قابل‌توجهي از شرکت‌هاي مطرح در صنايع پوشاک، کفش، مبلمان و خودرو که نام‌شان اعلام نشده ظرف دو سال آينده مشارکت مي‌کند و تامين اقلام و مواد اوليه مورد نياز آنان را به عهده مي‌گيرد.

چرم توليد شده در کارخانجات مي‌توانند چندين مزيت و برتري شاخص نسبت به چرمي که از حيوانات گرفته مي‌شود داشته باشد؛ نخست اينکه آن را مي‌توان در ورق‌هاي منظم با لبه‌هاي مستقيم ساخت، به جاي محدوديت‌هاي شکل‌هاي نامنظم که پوست چرم حيوانات دارند و منجر به تلف شدن و هدر رفتن زياد آنها مي‌شود. يکي ديگر از مزيت‌هاي چرم کارخانه‌اي اين است که بسيار باکيفيت‌تر و سالم‌تر از چرم طبيعي است. چرم طبيعي حيوانات مملو از لکه‌ها، زخم‌ها، علامت‌ها و نقايص ديگر است که به طور غيرقابل پيش‌بيني روي پوست واقعي وجود دارند. اگر چه که اين مشکلات و مسائل از حيواني به حيوان ديگر در چرم‌هاي طبيعي متفاوتند. همه اين حقايق باعث مي‌شود اين جمع‌بندي از دقت و اعتبار بالايي برخوردار باشد که گسترش توليد چرم کارخانه‌اي ضايعات را کاهش مي‌دهد و کيفيت را بهبود مي‌بخشند. رونق بخشيدن توليد چرم کارخانه‌اي احتمالا کساني را هم که احساس مي‌کنند که با استفاده از البسه يا ساير توليدات چرمي به قتل عام حيوانات کمک مي‌کنند و از همين رو اقبالي به استفاده از وسايل چرمي نشان نمي‌دهند را خوشحال مي‌کند و آنها را تشويق مي‌کند که لباس‌هاي چرمي بپوشند و کفش‌هاي چرمي به پا کنند و روي صندلي‌هاي راحت چرمي استراحت کنند.  اما اين چرم کارخانه‌اي مدرن چگونه توليد مي‌شود؟ براي توليد چرمي ياد شده، کارخانه مدرن مدو، با يک ژن مخمر آغاز مي‌کند که به‌صورت ژنتيکي مهندسي شده تا يک پروتئين مشابه با کلاژن گاو ايجاد کند. کلاژن، پروتئين ساختاري اصلي در بدن حيوان است. کلاژن به طور خاص، قدرت و کشش به پوست مي‌دهد. اين قابليت به واسطه زنجيرهاي طولاني از آمينو اسيد‌ها و بلوک‌هاي ساختماني از تمام پروتئين‌هاست که زوج‌هاي سه گانه‌اي را به‌صورت سه حلقه‌اي تشکيل مي‌دهند که در کنارهم قرار گرفته و در نهايت بافت چرمي مورد نظر را تشکيل مي‌دهند.  در پوسته‌هاي حيواني هر دو سنتز اوليه آمينو اسيدهاي داخلي را زنجير مي‌کند و پيچيده شدن آنها به فيبرها توسط سلول‌هاي خاصي به نام فيبروبلاست انجام مي‌شود. يک ترفند مهم که مهندسان زيستي کارخانه مدرن مدو در حال تسلط بر آن هستند، اگرچه آنها تمايلي به صحبت در مورد جزييات آن ندارند، اين است که آنها در تلاش براي به هم پيوستن زنجيرهايي هستند که از مخمرها خارج مي‌شوند، تا بتوانند خودشان را بدون نياز به دخالت فيبروبلاست‌ها در کنار يکديگرجمع کنند. با اين حال، هنگامي که فيبرها وجود دارند، چندان دشوار نيست که آنها را وادار سازيد که خود را در لايه‌هايي قرار دهند که در نهايت به تحقق هدف اصلي ما که توليد ورق چرم خام است کمک مي‌کنند. پس از اينکه اين ورق‌هاي چرم خام توليد شدند حال مي‌توانيد براي دباغي کردن، رنگرزي و شست‌وشوي معمولي از آنها استفاده کنيد و به مانند يک چرم طبيعي حيواني مورد بهره‌برداري قرار دهيد.

 

چشم‌اندازهاي آينده

طبق گفته ديو ويليامسون، مدير اصلي اين شرکت، اين فرآيند به صورتي طراحي شده که بتواند به آساني قابل اندازه‌گيري و فرآيند توليد و اجراي آن در کارخانجات اصلي قابل انجام باشد. دکتر ويليامسون پيش‌تر براي کارخانجات دوپونت (DuPont)، که يک کمپاني بزرگ مواد شيميايي است کار مي‌کرد و از همين رو از تجربه قابل توجهي براي استفاده از تجهيزات آزمايشگاهي براي نيل به اين هدف برخوردار است. آنچنانکه تحقيقات او برايش مسجل ساخته او تصور مي‌کند که مي‌تواند کلاژن را در کارخانجات بزرگ و مرکزي توليد کند و سپس آن را به کارخانه‌هاي محلي و سازنده‌هاي محلي تحويل دهد تا مراحل بعدي فرآوري چرم روي آنها انجام شود. او مي‌گويد، با توجه به هزينه‌ها، چرم‌هاي جديد، از توان رقابتي قابل توجهي با چرم‌هاي طبيعي برخوردارند و از اين قدرت برخوردارند که گوي سبقت را در بازار بربايند.

يکي ديگر از مزيت‌هاي فرآيند توليد چرم کارخانجات مدرن مدو اين است که اجازه مي‌دهد قسمت‌هاي گوناگون يک ورق چرم با ويژگي‌هاي متفاوت و براساس الگوي مطلوب و مورد نظر ما ساخته شود. اين امر مي‌تواند هم چشم‌انداز و هم فرآيندهاي کنترل توليد را مديريت کند. به‌عنوان مثال، با انجام اين کار، مي‌توان به شکلي توليد چرم را دنبال کرد که بخشي از آن نرم و بخشي از آن محکم‌تر و سفت‌تر باشد. اين باعث مي‌شود که «جديدترين» چرم‌هاي توليدي براي استفاده در کفش‌هاي خاص ساخته شود. اين فرآيند همچنين مي‌تواند در آينده نه چندان دور توسعه بيشتري يابد، هرچند اين شرکت اعلام نکرده است که قصد دارد اين کار را انجام دهد، اما فراتر از گاوها، مي‌توان انتظار داشت کلاژن‌هاي ديگري هم توليد شود. بايد منتظر بود چنين خلاقيت‌هاي جديدي معطوف به تمرکز متخصصان چرم و محققان اين صنعت براي توليد چرم تمساح يا شترمرغ از طريق همين فرآيندهاي جديد شود.

دکتر ويليامسون مي‌گويد هدف نهايي کارخانجات مدرن مدو توليد چرم مصنوعي نيست. در عوض، هدف اين شرکت توليد مواد جديد به خودي خود، با نام تجاري و برندي متمايز است. شايد به طرز پارادوکسيکالي به نظر برسد، توليد يک محصول مصنوعي به جاي يک محصول اصلي طبيعي اگر چه که به نفع آن باشد در نهايت سودده نخواهد بود همان‌طور که در مورد مصالح سنگي گرانبها اتفاق افتاده است.  نام انتخابي روز اول اکتبر در مراسم فشن شوي موزه هنر مدرن نيويورک اعلام مي‌شود جايي که نخستين تي شرت ساخته شده با اين چرم جديد رونمايي خواهد شد. . بنابراين، بيوتکنولوژي به‌زودي فرزند جديد خود را روي کت واک خواهد ديد و چرم‌هاي جديد مدرن حضور خود در دنياي صنعت امروزي را اعلام خواهند کرد.

منبع اکونوميست

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *