تجدید میثاق ۸ کشور در حال توسعه

n3530695-6099525

«D8» درحالی آخرین اجلاس خود را در استانبول ترکیه برگزار کرد که منطقه خاورمیانه آبستن تحولات سیاسی بسیاری است. بی‌ثباتی در مرزهای برخی کشورهای عضو و درگیری آنها با گروه‌های تروریستی و اختلافات منطقه‌ای سدهایی است که در مسیر توسعه این کشورها وجود داشته و در حال حاضر بخشی از توان آنها را معطوف به خود کرده است.
در نهمین اجلاس سران کشورهای عضو هشت کشور در حال توسعه اسلامی شامل ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه، مسائل مهم اقتصادی و همکاری‌های تجاری به بحث گذاشته شد و با توجه به توافقاتی که در این اجلاس صورت گرفت انتظار می‌رود به‌طور خاص در روابط تجاری ایران و ترکیه شاهد تحولات جدید و عمده‌ای باشیم.
از ایران، معاون اول رییس‌جمهور به اتفاق تنی چند از وزرای اقتصادی در این اجلاس شرکت کردند که ماحصل آن عقد قراردادها و توافقنامه‌هایی در عرصه تجارت میان ایران و ترکیه بود. از آنجا که یکی از سیاست‌های محوری و راهبردی ایران در تجارت منطقه‌ای افزایش صادرات و توجه به بازارهای منطقه است، انتظار می‌رود تصمیمات و توافقات حاصل شده در سفر اخیر دکتر جهانگیری به ترکیه موجبات تسهیل مراودات تجاری میان دو کشور را فراهم آورد. ارتقاي همكاري‌هاي بانكي، گمركي و انرژي، بسترهای مورد علاقه‌ای است که دو طرف خواهان افزایش همکاری‌ها در این حوزه‌ها هستند و تاکید دو طرف بر آن بوده است که سطح مبادلات تا ۳۰ میلیارد دلار در سال که پیشتر هدفگذاری شده بود و در حال حاضر تنها ۱۲ میلیارد دلار است، ارتقا یافته و به مرحله تحقق برسد. برای تحقق این هدف توافق شده تا هرچه سریع‌تر کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه ایجاد شده و به رفع موانع در این خصوص اقدام کند. مهم‌ترین دستورکار این کمیسیون بررسی تعرفه‌های ترجیهی در مبادلات است که قرار است به سمت تجارت آزاد حرکت کند.
فعالیت ۲۴ ساعته مرزهای دو کشور در کنار تسهیل ترانزیت کالا از ترکیه به قطر از طریق مرزهای ایران، همکاری و سرمایه‌گذاری در توسعه صنعت گردشگری، افزایش سهم ایران از بازار نفت و گاز ترکیه در کنار جلب سرمایه‌گذاری ترک‌ها در صنایع پتروشیمی ایران از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که در حوزه اقتصادی میان دو هیات به بحث گذاشته شد. اما شاید مهم‌ترین موضوع این مذاکرات در حوزه امنیت و ثبات منطقه‌ای باشد که مشخص‌ترین مصداق آن تحولات کردستان عراق و سوریه بود. هردو کشور در مذاکرات انجام شده از حضور نیروهای عراقی در مناطق شمالی این کشور و اعمال حاکمیت بر این مناطق استقبال و حمایت کرده و بر ضرورت حفظ یکپارچگی عراق تاکید ورزیدند.
فارغ از توافقات انجام شده دو طرف اما در حوزه موضوعات مورد توجه اجلاس و همکاری‌های ۸ کشور شاید تاکید بر این نکته مفید فایده باشد که آنچه در همکاری‌های اقتصادی مانع اصلی در هم افزایی همکاری‌هاست، سطح برابر کشورهای در حال توسعه و گروه D8 است.
در تجربه‌هایی چون جنبش عدم تعهد یا تجربه‌های منطقه‌ای ایران همچون سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) آنچه مانع از شکل‌گیری تواتری از همکاری‌ها بود و هست، سطح برابر اقتصادی و توسعه‌ای کشورهای عضو بود که باعث می‌شد نتوانند نیازهای اصلی طرفین در جلب سرمایه و جذب تکنولوژی و پیشبرد رشد و توسعه اقتصادی را رقم بزنند. به نظر میرسد این موضوع تا اندازه‌ای درباره گروه D8 نیز مصداق داشته باشد و شباهت اندازه و ظرفیت اقتصادی کشورهای عضو و همچنین مشابهت معضلاتی که گریبانگیر اقتصاد آن کشورهاست، موانع جدی در شکل‌گیری افزایش همکاری‌های آنها باشد.
شاید به همین دلیل باشد که مذاکرات و دیدارهای دوجانبه در حاشیه این اجلاس‌ها مهم‌تر از موضوعات محوری خود اجلاس‌ها باشد. با این حال شکل گیری همکاری‌ها از سطح نرم و نه سخت و بخصوص در حوزه‌هایی چون تجارت و اقتصاد و همکاری‌های فنی، می‌تواند پایه و اساس خوبی برای افزایش سطح همکاری‌ها در حوزه‌های مورد اختلاف به‌خصوص سیاسی باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *