بوق تفرقه زیر پرچم اتحاد

2684404-3845636

مواضع ضد ایرانی ترامپ در آخرین ارزیابی و گزارشی که به کنگره آمریکا درباره میزان تعهدات ایران در اجرای برجام ارائه کرد موجی از انتقادها در سطح بین‌الملل و در میان مسوولان داخلی را برانگیخت.
ترامپ در سخنان خود ایران را به نقض روح کلی برجام متهم کرد و بر توان دفاعی و موشکی ایران تاخت و در عین حال جمهوری اسلامی را متهم به دخالت در امور همسایگان و داشتن نقشی منفی در ثبات منطقه معرفی نمود. او از فشار بر سپاه پاسداران و اعمال تحریم‌هایی علیه این نهاد ملی کشور دفاع کرد و با طرح ادعاهایی کوشید تا مشروعیت نظام اسلامی و حمایت عمومی از جمهوری اسلامی را در ایران زیر سوال ببرد.
بلافاصله بعد از اظهارات ترامپ، موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخنان ترامپ را مورد نقد قرار داد و بر تعهد کشورهای اروپایی بر اجرای برجام و انجام تعهدات طرفین تاکید کرد و ایران را از اتهام نقض برجام مبرا دانست.
به فاصله اندکی پس از اظهارات ترامپ دکتر روحانی رییس جمهور کشورمان نیز در یک سخنرانی زنده تلویزونی به رد اتهامات ترامپ پرداخت و ضمن تاکید بر سازنده بودن نقش ایران و سپاه پاسداران در منطقه از توان موشکی و گسترش آن دفاع کرد.
همسو با رییس جمهور، سایر مسوولان دولتی و فعالان سیاسی نیز به حمایت از نهادهای دفاعی کشور و تعهد ایران در اجرای برجام پرداختند و یک هماهنگی و انسجام و اتحاد عمومی و قابل‌توجهی را در مواجهه با مواضع ترامپ به‌نمایش گذاشتند.
با اینکه اظهارات ترامپ موجی از اتحاد و بسیج افکار عمومی را در کشور رقم زده بود اما طیفی از مخالفان سیاسی دولت فرصت را برای طرح مباحث تفرقه‌آمیز و خرده‌گیری بر مواضع و عملکرد دولت فراهم دیدند.
مخالفان و منتقدان دولت تاکید بر عدم فایده و سودمندی برجام برای اقتصاد و موقعیت سیاسی و منطقه‌ای کشور را در رویکرد رسانه‌ای خود برجسته کردند و در عین حال تلاش کردند تا دستاوردهای برجام در حفظ ثبات کشور و رهایی از تحریم‌های بین‌المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل را زیر سوال ببرند.
درحالی که راهبردهای سیاست خارجی کشور مبنی بر حفظ موازنه میان آمریکا و اروپا و استفاده از اختلاف آنها بر سر تعهدات برجام به سود کشور از اصلی‌ترین محورهای دیپلماسی ایران برای مواجهه با اقدامات ترامپ است اما تریبون‌های رسانه‌ای منتقدان ضمن طرح ادعای همسویی اروپا با ایالات متحده برای فشار بر ایران و کسب امتیاز مذاکره بر سر توان موشکی کشور علاوه بر اینکه کمکی به پیشبرد راهبردهای اصلی نظام در مدیریت فضای بین‌الملل برای منزوی ساختن ترامپ نکردند عملا در مسیر خواسته‌های آمریکایی‌ها برای بی‌ثبات نشان دادن موقعیت ایران و افزایش هزینه‌های ارتباط با ایران حرکت کردند.
اینهمه در شرایطی بود که به‌رغم تبلیغات گسترده دو ماهه درباره اظهارات ترامپ اما تندی سخنان رییس جمهور آمریکا نتوانست ثبات اقتصادی کشور را با خطر مواجه کند. قیمت طلا و ارز دچار نوسان نشد و شاخص‌های بورس مسیر افول و ریزش را در پیش نگرفت. این در حالی بود که در موقعیت‌های مشابه در سال‌های پایانی دولت دهم اجماع جهانی علیه کشور باعث شده بود تا ثبات اقتصادی در کوران مذاکرات مهم هسته‌ای به سرپرستی سعید جلیلی با هر بار اعلان عدم حصول توافق در معرض واکنش‌های شدید قرار بگیرد و شاخص‌های اقتصادی عدم اطمینان به آینده را نزد افکار عمومی نشان دهد.
رجانیوز نوشت که اینها به صورت آشکار جریان انقلابی و حزب‌اللهی را نیز به بهانه‌ حفظ وحدت در برابر آمریکا، امر به سکوت در برابر اقدامات گذشته و اکنون این جریان می‌کنند. آیا نتیجه‌ این سانسور و سکوت چیزی جز آرام کردن فضا برای فروش‌های جدید است؟»
نوشته‌هایی شبیه به آنچه در فوق به نقل از تریبون رادیکال‌های اصولگرا مورد اشاره قرار گرفت همانطور که از محتوای آن مشخص است علاوه بر دولت و هواداران اصلاح طلب آن در تلاش است تا تیغ خود را علیه سایر طیف‌های اصولگرا هم تجهیز کند. در حقیقت در نظر این طیف از اصولگرایان مواضع ترامپ به معنی پایان کار برجام است و به دلیل اینکه این طیف از اصولگرایان بیش از همه طیف‌های سیاسی کشور در بوق تخریب برجام و مذاکرات هسته‌ای دمیده‌اند، خود را یکی از طرف‌های برنده در پایان برجام می‌بینند و بر همین اساس گمان می‌کنند که نباید سایر طیف‌های اصولگرا را در این پیروزی شریک سازند! تا آنجا که حتی در این مسیر از شکستن انسجام داخلی و تضعیف راهبردهای سیاست خارجی کشور هم دریغ ندارند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *