وزرای تازه در راه پارلمان

وزرا

سرانجام پس از قریب به سه ماه پس از تشکیل دولت دوازدهم وزرای جدید نیرو و علوم با معرفی رییس جمهور راهی پارلمان خواهند شد. رای نیاوردن بی‌طرف از مجلس معتدل دهم در شرایطی رخ داد که قریب به اتفاق ناظران دلیل رای نیاوردن او را در بالاگرفتن حساسیت‌های محلی درباره پروژه‌های انتقال آب از یکسو و از سوی دیگر عدم تلاش او برای لابی کردن با طیف‌های مختلف نمایندگان دانستند هرچند در این موضوع توییت جواد امام، رییس بنیاد باران در خصوص جلسه‌ای که خارج از مجلس تشکیل شده بود و بی‌طرف در آن جلسه حاضر به دادن برخی امتیازات نشده بود حائز اهمیت است.
رضا اردکانیان نیز همچون بی‌طرف، ‌زاده یزد است و با توجه به دغدغه‌های زادبوم‌اش تخصص اصلی‌اش در مدیریت منابع آب و محیط زیست است؛ تخصصی که به نظر می‌رسد در جلب نظر نمایندگان زاگرس‌نشین بی‌تاثیر نباشد.
از مهم‌ترین ویژگی‌های اردکانیان گذشته از حضور در پست‌ها و رده‌های مختلف مدیریتی وزارت نیرو، همکاری با سازمان ملل متحد به عنوان مدیر مؤسس دفتر دهه بین‌المللی آب باشد؛ تجربه‌ای که با توجه به وضعیت منابع آبی کشور و تجربه‌های علمی و عملی در سطح جهان در این موضوع، می‌تواند به تکاپویی جدید در مدیریت منابع آب کشور و تحول در فرآیند تقسیم آن منجر گردد.
در کنار اردکانیان، منصور غلامی نیز به عنوان وزیر پیشنهادی علوم راهی بهارستان خواهد شد. وزارت علوم از پرحاشیه‌ترین وزارتخانه‌های دولت یازدهم بوده و سایه حاشیه‌های آن تا دولت دوازدهم هم گسترش یافته تا آنجا که در فهرست اولیه وزرای معرفی شده به مجلس در ابتدای کار دولت، جای خالی نام وزیر پیشنهادی علوم بسیار برجسته بود. منصور غلامی وعده داده راه فرجی دانا را در این وزارتخانه دنبال کند و این به‌رغم انتقاداتی است که برخی حامیان دولت نسبت به رویکردهای سیاسی و مدیریتی او بر دانشگاه‌ها داشته و ابراز کرده‌اند. همچنین همزمان با دانشجویان اصلاح‌طلب دانشگاه‌ها، خبرگزاری‌های منتقد دولت نیز منتقد گزینه پیشنهادی رییس جمهور برای وزارت علوم ظاهر شدند. محمود صادقی، نماینده تهران درباره معرفی وزیر علوم گفته: «گزینه‌های فراوانی معرفی شده‌اند و گویا چه در دولت یا در جای دیگر با آنها موافقت نشده و دلیل اینکه امروز به اسم آقای غلامی رسیده‌ایم، این است که نام بیش از ٢٠ نفر رد شده و ایشان گزینه ٢٢ هستند… درواقع درکی که ما از کارنامه آقای غلامی داریم، این است که ایشان عملکرد خوبی داشته‌اند. البته انتقادهایی هم وارد است؛ اما ایشان جوهره اصلاح‌طلبی دارند. این را هم در نظر بگیرید که احتمال معرفی افراد دیگری هم هست که اصولا درکی از دانشگاه ندارند و شاید گزینه‌ای ضعیف به شمار آیند.»
با رای احتمالی به گزینه‌های معرفی شده به مجلس توسط رییس‌جمهور، کادر کابینه دوازدهم تکمیل خواهد شد این در شرایطی است که هم مردم و هم حامیان دولت انتظار آن را دارند که با توجه به زمان باقی مانده تا پایان دولت، وعده‌های دوران انتخابات در حوزه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و بخصوص اقتصادی در پیگیری‌ها و عملکردهای عمومی دولت جلوه‌ای عینی و واقعی داشته باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *