همه با هم برای مقابله با خشونت و افراطي‌گري

d81

جهان كنوني با مسائل، بحران‌ها، تهديدها و چالش‌هاي مختلفي رو به روست كه به نظر ما مي‌توان پيدايش اين وضعيت مخاطره‌آميز را تحت تاثير دو عامل مهم دانست: اعمال سياست‌هاي سلطه‌گرانه و مداخله‌گرايانه جهاني از سويي و رشد افراطي‌گري و خشونت‌هاي منطقه‌اي از سوي ديگر.
اين دو پديده سياسي با هيچ يك از تحولات و واقعيت‌هاي جهان و منطقه سازگار نيست. عصر ما، ‌عصر توسعه دانش‌ها و فناوري‌هاي نوين، ‌عصر آگاهي و بيداري ملت‌ها، ‌عصر رشد مردم‌سالاري و تمايل به همزيستي در جهان متنوع و چند فرهنگي است، نه يكجانبه‌گرايي به سبك و سياق دوران استعمار و نه افراطي‌گري و خشونت به نام قوميت و مليت و مذهب.
ما بايد با هم بكوشيم كه به جاي يك جانبه‌گرايي غالب، چند جانبه‌گرايي و به جاي اراده‌هاي جهاني معطوف به زور، سياست‌هاي مبتني بر گفت‌وگو و به جاي مداخله‌جويي‌هاي سياسي و جهاني همكاري‌هاي توسعه‌اي و منطقه اي شكل بگيرد. تفرقه، خشونت و تروريسم در همه جا و به هر نامي خطرناك است و در جهان اسلام و به نام دين، قوميت و مليت خطرناك‌تر. ما مفتخر به داشتن دين، فرهنگ و تمدني هستيم كه مبشر رحمت، محبت، اخلاق، عدالت و آزادي است. به نام اسلام، به نام شيعه، به نام سني، به نام همه مذاهب اسلامي و به نام همه اديان ابراهيمي در برابر تفرقه، خشونت و تروريسم بايستيم. بايد براي مقابله با داعش و داعشي‌گري، خشونت و افراطي‌گري، تفرقه و جنگ هم نظر و همراه شويم.
همه ما بايد در برابر سياست‌هاي سلطه‌گرايانه و افراطي دولت كنوني آمريكا و رژيم صهيونيستي در منطقه حساس باشيم و نگذاريم كه اين سياست‌هاي مداخله گرايانه، موجب تشديد خشونت و افراطي‌گري و تفرقه در جهان اسلام شود. نگذاريم كه راه حل‌هاي خشونت‌گرايانه و نظامي‌گری به جاي راه حل‌هاي گفت‌وگويي و سياسي بنشينند و مردم بيگناه و مسلمان و سرزمين‌هاي اسلامي را در معرض كشتار و نابودي قرار دهند.
متاسفانه امروز جهان اسلام با مخاطرات و تهدیدهای متعددی روبه‌رو است. از یک سو مردم مظلوم فلسطين، عراق، افغانستان، يمن، بحرين در آتش جنگ، منازعه و خشونت مي‌سوزند و مردم مسلمان روهينگيايي ميانمار گرفتار نسل‌كشي و افراطي‌گري هستند و از سوی دیگر برگزاري همه‌پرسي غيرقانوني اخیر در اقليم كردستان عراق، يكپارچگي ملي كشور عراق و ثبات و امنيت منطقه و تامين عملي حقوق از جمله حق توسعه همه‌جانبه برادران و خواهران كرد را به مخاطره انداخته است. همه اين مخاطرات و تهديدها، هماهنگي و همراهي در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي را طلب مي‌كند.
جمهوري اسلامي ايران به عنوان مبتكر اتحاد جهاني عليه خشونت و افراطي‌گري، گفت‌وگو و مذاكره را بر مبناي منافع مشترك و راهبرد برد-برد تنها مسير حل و فصل بحران‌هاي جهاني و منطقه اي مي‌داند.
طي ۲۰‌سال گذشته سازمان همكاري اقتصادي D8 شاهد تلاش‌ها و ابتكارهايي بوده و در جهت سامان دادن همكاري‌هاي معني‌دار درون گروهي سلسله توافق‌ها و اقداماتي را نهايي كرده است. سند چشم‌انداز و نقشه راه آن كه افق روشني را فراروي ما قرار داده است. بايد با اجرايي كردن هر يك از توافق‌ها و ايجاد اقتصادي مقاوم در برابر تهديدهاي سياسي و اقتصادي منطقه‌اي، مجموعه‌اي تاثيرگذار در معادلات منطقه‌اي و بين‌المللي ايجاد كنيم. بدون ترديد مسير توسعه و پيشرفت راه پرفراز و نشيبي است كه كشورها و دولت‌ها به تنهايي قادر به پيمودن آن نيستند. اين راه نيازمند همكاري و تعامل كشورها با يكديگر در تمامي زمينه‌هاست.
سازمان همكاري اقتصادي D8 با بهره‌گيري از استعدادها و توانمندي‌هاي كشورهاي عضو از زمينه و ظرفيت مناسبي براي توسعه و پيشرفت برخوردار است. ج.ا.ايران در راه رسيدن به اهداف سازمان، مانند گذشته، از هيچ كوشش و مساعدتي در اين فرآيند فروگذار نخواهد كرد.
ايران با برخورداري از بزرگترين ذخاير گاز و نفت جهان آمادگي دارد در قالب يك همكاري بلند‌مدت به امنيت انرژي جهاني كمك كند و با سرمايه‌گذاري مشترك در زيرساخت‌هاي حمل و نقل دريایي، ريلي و جاده‌اي ظرفيت كريدورهاي ترانزيت بين‌المللي را ارتقا دهد.
اقتصاد ايران از ظرفيت‌هاي كم‌نظير رشد و توسعه برخوردار است. اين موضوع در كنار موفقيت‌هاي سياسي ايران در نهايي ساختن برجام و تصويب معاهده‌هاي مناسب بين‌المللي، رفع تحريم‌هاي غيرقانوني و جلب حمايت‌هاي جهاني باعث شده است تا به رغم خواست جريان‌هاي جنگ‌طلب جهاني و منطقه‌اي، ايران به عنوان قدرتي مطمئن و باثبات با اقتصادي بالنده در جهان ظاهر شود. اميدوارم با استفاده از اين فرصت و در قالب همكاري‌هاي دو و چند جانبه درون گروهي، ‌همكاري‌هاي عميق‌تر و گسترده‌تري را به كمك يكايك شما پيش ببريم.
جمهوري اسلامي ايران خود را رقيب هيچ كشوري در منطقه نمي‌داند و توانمندي همه كشورهاي مسلمان را توانمندي خود و قدرت جهان اسلام را قدرت جهان پيش رو مي‌داند. صلح براي همه، ‌توسعه براي همه و بالندگي براي همه، جهاني امن و مطمئن و عاري از خشونت و افراطي‌گري و تفرقه مي‌سازد باید با هم به سوي ساختن جهانی این چنینی پيش برويم.
*متن سخنرانی در اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی D8پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *