کنایه به پیشکسوتان

photo_۲۰۱۷-۰۵-۰۷_۱۰-۴۸-۰۸

موتلفه ای‌ها حالا نه‌تنها همراه با سایر اصولگرایان در انتخابات ۹۶ شکست خورده‌اند که در جرگه اصولگرایی هم در وزن‌کشی سیاسی تن به شکستی سنگین‌تر از همیشه داده‌اند. حزبی که عنوان قدیمی‌ترین تشکل سیاسی جمهوری اسلامی را یدک می‌کشد و در همه استان‌ها و عموم شهرستان‌های بزرگ دفتر دارد و مشهور به سرمایه داشتن و پیوند با سرمایه‌داری تجاری است، این روزها در سیبل کنایه‌های گاه و بیگاه اصولگرایانی است که اگرچه ادبیات آنها بر موتلفه‌ای‌های با ریشه غلبه کرده اما هنوز هویت تشکیلاتی آنها را از هم
نگسیخته است.
موتلفه‌ای‌ها بعد از آنکه مرحوم عسگراولادی را به بهانه جوانگرایی و در واقع به دلیل ناهمراهی‌اش با فضای غالب اصولگرایی در سال‌های میانی دهه ۸۰کنار گذاشتند و عاقبت هم جوانگرایی را در دبیرکلی محمد نبی حبیبی ۶۰ ساله خلاصه کردند و در نهایت ادبیات سیاسی خود و مواضع اساسی حزب را به اصولگرایان جوان‌تر در ایثارگران و آبادگران نزدیک نمودند، از همان موقع قافیه سیاست ورزی را به تازه اصولگرا شده‌ها باختند.
در همه سال‌های دبیرکلی محمد نبی حبیبی هیچ نشانی از نو‌آوری و حرفی تازه‌تر از آنچه نیروهای تندرو اصولگرا می‌زدند مشاهده نشد و بیشترین فعالیت‌های حزب زمانی رخ می‌نمود که در آستانه هر انتخابات راهی قم می‌شدند تا با جامعه مدرسین از یک سو و از سوی دیگر با طیف موسسه به راهبری آیت‌الله مصباح یزدی برای کسب سهم از فهرست انتخاباتی مذاکره کنند.
حضور مهندس میرسلیم در انتخابات ۹۶ برای موتلفه یک گام مهم بود از این جهت که بعد از سال‌ها با نامزد اختصاصی وارد میدان شد. موتلفه اگرچه گفته بود تا به آخر پای نامزد اختصاصی خود خواهد ایستاد اما در روزهای پایانی انتخابات فشارهای درونی بر وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی را افزایش داد تا به نفع نامزد مورد حمایت جمنا کنار بکشد. آن هم در حالی که پیش‌تر حاضر نشده بود سازوکار جمنا و تصمیمات آن را به رسمیت بشناسد. فشارها بر میرسلیم که اثر نکرد، موتله‌ای‌ها بیانه درخواست انصراف را خطاب به میرسلیم منتشر کردند اما میرسلیم باز هم حاضر به انصراف نشد تا در نهایت موتلفه‌ای‌ها به وزن‌کشی سیاسی ناخواسته‌ای که پیش رو داشتند تن بسپارند.
۴۰۰ هزار تعداد آرایی بود که به نام میرسلیم در صندوق‌های رأی انداخته شد آن هم در شرایطی که میرسلیم برخلاف سن و سالش با الگوهای نو در تبلیغات حاضر شده بود و با لباس کار ثبت‌نام کرده بود و به زبان فرانسوی در نخستین کنفرانس خبری‌اش سخن گفته بود و در نهایت تند‌تر از آنچه انتظار می‌رفت در مناظرات حاضر شده بود.
حال اما موتلفه آماج کنایه‌هاست. مهدی چمران، رییس سابق شورای شهر تهران و کسی که همراه آبادگران را در اوج ناامیدی اصولگرایان به پیروزی در انتخابات شورای شهر دوم رسیده بود گفته: «من شخصا راضی هستم. به دست آوردن ١٦ میلیون رأی یكدست بعد از آن همه اختلاف‌ها و انشقاق‌های گذشته در مجموعه اصولگرایی و ٤٠٠هزار رأی آقای میرسلیم واقعا اهمیت داشت تا به موتلفه‌ای‌ها بگوییم اینقدر كه می‌گویید ما حزب هستیم و قدیمی هستیم و رأی داریم، این ٤٠٠ هزارتا رأی شماست» چمران به نقل از رییسی هم اضافه کرده است که: «آقای رییسی هم بعد از انتخابات گفت: الحمدلله كه آقای میرسلیم كنار نرفت وگرنه بعدا می‌گفت ١٠ میلیون رأی رییسی به خاطر كنار رفتن من بوده است».
با این همه اما هنوز هم تحولی در مواضع موتلفه نمی‌شود دید. تشکلی با توجه به پیشینه و ریشه‌اش باید در کنار طیف اصولگرایانی چون علی لاریجانی قرار بگیرد هر هفته شاهد سخنرانی و کنفرانس خبری دبیرکلی است که هنوز هم تندتر از پایداری‌ها و ایثارگران و ره‌پویان به دولت اعتدال و کارنامه و دستاوردهایش می‌تازد و جانب انصاف را فرومی‌گذارد.
موتلفه حالا علاوه بر اینکه از نظر هویتی با معضل عدم نمایندگی سرمایه‌داری تجاری روبه‌روست و اتاق‌های بازرگانی را به بازرگانان جوان واگذار کرده، میدان سیاست را هم به رقبای درون جناحی سپرده است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *