یوم‌الحساب صندوق‌ها

بازنشسته-(2)

صندوق‌های بازنشستگی در همه جای دنیا اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند. ذینفعان بر عملکرد صندوق‌ها به‌شدت نظارت می‌کنند و مدیران صندوق‌ها برای کوچک‌ترین تصمیمات خود باید پاسخگو باشند. همه این دقت‌ها و سختگیری‌ها برای آن است که این صندوق‌ها باید مدد حال روزگار پیری اعضا باشند و نباید منابع آنها در معرض ریسک‌های جبران ناپذیر قرار بگیرد.
در کشور ما علاوه بر صندوق‌های بزرگ کشوری و لشگری و عشایری، صندوق‌هایی با دامنه اعضای کمتر نیز وجود دارد که صندوق‌هایی چون صندوق کارکنان فولاد یا صندوق ذخیره فرهنگیان از جمله این صندوق‌ها هستند. خبرهای این روزهای اقتصادی کشور خبر از ناخوشی حال این صندوق‌ها دارد و برخی از نمایندگان مجلس از در پیش بودن بحران صندوق‌ها و لزوم تعریف ردیف بودجه برای برآوردن بخشی از تعهدات آنها توسط دولت تاکید کرده‌اند. کسری ۲۵ تا ۲۷ درصدی تامین اجتماعی و نیز سابقه ۸ بار جابه‌جایی در مدیریت این سازمان در دولت دهم و وضعیت نامتعادل صندوق‌ها، از لزوم توجه به صندوق‌ها حکایت دارد.
صفحات آتی که پیش روی مخاطبان صنعت و توسعه قرار دارد، به موضوع صندوق‌های بازنشستگی و چرایی دچار شدن آنها به وضعیت کنونی پرداخته و در عین حال در خصوص تجربه جهانی برخورد با چنین معضلی که سابقه آن را می‌توان در کشورهای آمریکای لاتین یا کشورهای اروپای شرقی پس از فروپاشی شوروی دید، مطالبی خواندنی و در خور توجهی دارد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *