نوآوری و فناوری در خدمت توسعه پایدار

1395-01-29

گذر از اقتصاد مبتنی بر خام‎‌فروشی نفت، گاز و دیگر منابع طبیعی، ایجاد اشتغال مولد و در نهایت دستیابی به توسعه پایدار در گروی تکمیل چرخه تبدیل دانش به ثروت در تمام بخش‌های مختلف تولیدی است. طی این فرآیند، توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌ها نقش بسیار مهمی دارد و اگر این حلقه از زنجیر به درستی شکل بگیرد، مسیر دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان هموار خواهد شد. افزون بر مزیت‌های اقتصادی، یگانه راهکار مهار بسیاری از بحران‌های طبیعی و زیست‌محیطی از جمله بحران کمبود آب در استفاده از فناوری نهفته است. چراکه با استفاده از فناوری‌های روز می‌توان میزان بهره‌وری آب در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن و… را افزایش داد و با توسعه بازچرخانی آب یا نمک‌زدایی از آب دریا، منابع جدیدی برای کشور به وجود آورد.
در این بین، نقش شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان موتور محرکه اقتصاد دانش‌بنیان برای توسعه، جذب و بومی‌سازی فناوری‌های روز دنیا بسیار برجسته و تعیین‌کننده است. از این رو، برنامه‌های گسترده‌ای به منظور حمایت و تقویت این شرکت‌ها از سوی دولت به اجرا درآمده که از مهم‌ترین آنها تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان است.
در پرونده پیش رو، از منظر کارشناسان و صاحب‌نظران به بررسی اهمیت توسعه و تجاری‌سازی فناوری در دانش‌بنیان شدن اقتصاد پرداخته‌ایم.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *