ریشه آسیب‌های اجتماعی را دریابیم

15678_334

اهتمام به كاهش و كنترل آسیب‌های اجتماعی یك مسئولیت مهم ملی برای همه ماست و به طور مشخص دولت نیز در این زمینه نقش و مسوولیت مهمی بر عهده دارد. همه ما در دور و نزدیك و در محل كار و زندگی خود با نمونه‌های تكان دهنده‌ای از آسیب‌های اجتماعی روبه‌رو هستیم و گسترش اورژانس اجتماعی یكی از ضرروت‌های اساسی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی است و دولت نیز از توسعه فعالیت‌های اورژانس اجتماعی حمایت می‌كند.
در حال حاضر وزارت كشور، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی كه مسئولیت اصلی امور اجرایی در زمینه آسیب‌های اجتماعی را بر عهده دارد و نیز سازمان بهزیستی در زمینه آسیب‌های اجتماعی فعال شده‌اند و به نظر می‌رسد كه هر قدمی كه در راستای عدالت و توسعه همه جانبه كشور، مبارزه با فساد گسترده و رفع تبعیض برداریم می‌تواند راهی برای از بین بردن ریشه‌های آسیب‌های اجتماعی باشد.
فراموش نکنیم قطعا پیشگیری از درمان مهم‌تر است. البته درمان امری ضروری است اما پیشگیری از آن مهم‌تر است و آسیب دیدگان اجتماعی باید به‌عنوان بیمار و قربانی دیده شوند و برنامه‌های جدی برای نجات آنها در دستور كار قرار گیرد. چرا كه آسیب‌های اجتماعی می‌تواند با مخاطرات متعدد همراه باشد و حیات مادی و بمعنوی جامعه را با خطر روبه‌رو كند.
متاسفانه بیش از ۱۱ میلیون نفر در وضعیت نامناسب در اطراف شهرها زندگی می‌كنند و لازم است ضمن ساماندهی حاشیه نشینان، عواملی كه باعث شده مردم روستاها را كه كانون تولید بوده‌اند رها كرده و به حاشیه شهرها مهاجرت كنند نیز شناسایی شوند.
مقابله با اعتیاد به مواد مخدر نیز از دیگر اولویت‌های در دستور كار دستگاه‌های مختلف قرار گرفته چرا كه متاسفانه شاهد شكل جدیدی از مصرف مواد مخدر هستیم كه نگرانی‌هایی جدی را به وجود آورده است و متاسفانه مصرف مواد مخدر در میان جوانان و زنان گسترش پیدا كرده و باعث ایجاد دغدغه‌های جدی شده است.
پدیده طلاق هم از دیگر آسیب‌های بزرگ جامعه ما است. كانون خانواده در همه جوامع و به‌خصوص ایران از مهم‌ترین كانون‌های پیشگیری كننده آسیب‌های اجتماعی بوده و باید تلاش وسیعی برای حفظ و صیانت از كانون خانواده انجام دهیم.
مفاسد اخلاقی و وجود مناطق حاد، بحرانی و جرم خیز از دیگر زمینه‌های مهم آسیب‌های اجتماعی است. در نتیجه نمی‌توانیم به سادگی از كنار این مسائل عبور كنیم و این مشكلات را نادیده بگیریم. از این رو نمی‌توانیم با شیوه‌های خشن و قضایی با آسیب‌های اجتماعی مقابله كنیم. زیرا پاك كردن صورت مساله، مسائل را پیچیده‌تر و زیرزمینی می‌كند و حل مشكلات را دشوارتر می‌سازد. بنابراین باید برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی، راه‌های اصولی، علمی و دقیق پیدا كنیم.
توجه داشته باشیم تنها برخورد با عوارض آسیب‌های اجتماعی نمی‌تواند ما را به نقطه مطلوب برساند. آسیب‌های اجتماعی هم دارای عوارض و هم دارای زمینه‌ها و ریشه‌ها هستند و صرفا مبارزه با عوارض و نپرداختن به ریشه‌ها شاید بتواند به‌صورت مقطعی درد را تسكین دهد اما در بلندمدت موجب افزایش آسیب‌ها خواهد شد.
نیازمند آن هستیم كه پرداختن به ریشه‌ها و زمینه‌های آسیب‌های اجتماعی را در دستور كار قرار دهیم و در این مسیر آموزش مهارت‌های اجتماعی از مهم‌ترین موضوعات است و مراكز آموزشی، تعلیم و تربیت و نهادهای مدنی باید تلاش كنند كه جامعه را در برابر شیوع آسیب‌های اجتماعی واكسینه كنند و برای رسیدن به این نقطه نیازمند آن هستیم كه آحاد جامعه از مهارت‌های اجتماعی برخوردار باشند چرا كه برخورداری از این مهارت‌ها حتما نیاز به آموزش دارد.
متاسفانه در برخی مناطق كشور، آسیب‌های اجتماعی نگران كننده‌تر است ازاین‌رو باید توجه به مناطق مختلف و توسعه متوازن كشور را در دستور كار قرار دهیم.
در نهایت اینکه باید به دنبال اشتغال زایی، حل بیكاری و توازن در توسعه مناطق مختلف كشور باشیم به شكلی كه مناطقی كه اقوام مختلف در آن سكونت دارند احساس تبعیض نكنند و بی‌تردید دستیابی به همه این اهداف نیازمند سرمایه‌گذاری عظیم است تا بتوانیم ریشه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آسیب‌های اجتماعی را برطرف كنیم.
* سخنرانی در آیین افتتاح همزمان ۱۵۰ مركز اورژانس اجتماعی در سراسر كشور


دیدگاه برای “ریشه آسیب‌های اجتماعی را دریابیم
  1. باسلام
    آسیبهای اجتماعی عمدتاازسوء مدیریتهاوتخافات کلان وخردمدیران دولتی نشات می گیرد،اگربتوانیم دربخش دواتی نظارتهارابه نحودرستی افزایش دهیم آن وقت است که می توانیم آسیبهای اجتماعی راکاهش دهیم جناب آقای جهانگیری باحفظ احترام به شایستگان ،دربدنه دولت ماافرادی استخدام شده اندکه عمدتابی سوادهستندواکثراهم باسفارش وپارتی بازی استخدام شده اندومتاسفانه انگاراین مملکت نمیخواهدازانسانهای قوی وباسواددربدنه دولت استفاده کند.بنده راهکارهای خوبی دارم ولی متاسفانه هیچگاه مجالی پیش نیامدکه برنامه هایم راتشریح کنم چندین نامه هم به خودحضرتعالی نوشتم .بنده برااساس تکلیفی که احساس میکنم میخواهم بیایم وباارائه نقطه نظرات دربخشهایی کمک کنم ولی متاسفانه وقتی مسئولین اززاویه دیدخودهمه چیزرامی بینندنتیجه همین چیزی است که باآن مواجه شده ایم.درمملکت ماغوغاسالاری ورابطه بازی باعث شده شایستگان ازمتن مملکت وجامعه رانده شوندوقتی هم شاگردی من درست بالای ۱۲نداشت اکنون شده رییس یک موسسه مهم اقتصادی آیاانتظارداریم ایران رشدکند؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *