هاشمی پسر در موضع ریاست

287285_468

همزمان با انتخاب شهردار تهران و در آستانه تشکیل رسمی شوراهای پنجم، محسن هاشمی رفسنجانی به‌عنوان رییس شورای شهر پنجم از سوی اعضای این شورا برگزیده شد.
محسن هاشمی رفسنجانی فرزند ارشد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خود یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها برای بر عهده گرفتن شهرداری تهران بود و شاید اگر در انتخابات ثبت نام نکرده بود، بی‌هیچ شائبه و حرف و حدیثی به‌عنوان شهردار تهران انتخاب می‌شد.
مدیریت قوی او در متروی تهران و سال‌ها حضور او به‌عنوان مدیرعامل مترو تهران و همکاری او با شهرداران مختلف، از او مدیری آگاه به مسائل شهری و مدیریت پایتخت ساخته است.
او در شرایطی به‌عنوان رییس شورای شهر انتخاب شد که در کنار او چهره‌هایی چون الویری با سابقه شهرداری تهران و نیز مسجد جامعی با سابقه سال‌ها حضور در شورای شهر تهران نیز جزو گزینه‌های محتمل بودند اما به نفع فرزند ارشد آیت‌الله حاضر به نامزدی برای انتخاب به‌عنوان رییس شورای شهر نشدند؛ موضوعی که با ابراز لطف و تشکر محسن هاشمی همراه بود.
یکی از مهم‌ترین موضوعات پیش روی محسن هاشمی رفسنجانی و به طور اعم‌تر عموم چهره‌ها و اعضای سن و سال‌دار شورای شهر تهران را باید در بحث نظارت بر شهرداری تهران و تعامل این شورا با مدیریت شهری سراغ گرفت.
در دوره‌های گذشته به‌خصوص دو دوره اخیر شورای شهر اصلی‌ترین چالش در رابطه شورا و شهرداری، موضوع نظارت بر عملکرد شهرداری بوده است. اختیارات شورای شهر از یک سو و از سوی دیگر توقعات نمایندگان مردم در شورا برای نظارت بر عملکرد شهردار تا اندازه زیادی نامتوازن است. اعضای شورا اگرچه در بحث بودجه شهرداری و تصویب آن نقش دارند اما برخلاف سازوکارهای نظارتی که به‌طور مثال در پارلمان در قالب دیوان محاسبات وجود دارد و بر عملکرد و هزینه‌کرد بودجه نظارت می‌کند، در مدیریت شهری فقدان وجود این نهاد به‌طور محسوسی احساس می‌شود.
با توجه به اینکه اصلاح‌طلبان انتقادات فراوانی نسبت به عدم پاسخگویی شهردار در دوره‌های پیشین نسبت به شورا نداشته‌اند، به نظر می‌رسد تقویت سازوکارهای نظارتی از اهم موضوعاتی باشد که بر عهده شورای شهر و به‌ویژه رییس جدید آن قرار گرفته است.
فارغ از مسائل مرتبط با شورا محسن هاشمی رفسنجانی چه بخواهد و چه نخواهد یک برند مدیریتی در افکار عمومی است. او اگرچه همچون نجفی بر لزوم پرهیز از فضای سیاسی برای بالابردن کارکردهای تخصصی مدیریت شهری تاکید کرده اما کارنامه حضور او در شورای شهر نقشی مهم در آتیه سیاسی‌اش دارد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *