ثروت‌های پایدار و نوین

139508231351015419192654

در حال حاضر مسائل و چالش‌های فراوانی پیش روی دولت دوازدهم قرار دارد و دولت به تنهایی قادر به پیمودن این مسیر نیست. باید توجه داشته باشیم كه مشكلات در واقع مشكلات همه كشور است و همه اركان نظام باید با انسجام و همدلی برای حل این مسائل همكاری و همراهی كنند.
دولت دوازدهم وظیفه خود می‌داند كه تفاهم ملی را در همه اركان نظام بوجود آورد تا بتوانیم گام‌هایی به سمت توسعه را با انسجام و هماهنگی برداریم و اطمینان دارم دولت با پشتوانه مقام معظم رهبری و مردم ایران كه بزرگ‌ترین سرمایه دولت و نظام هستند، قادر خواهد بود به نحو مطلوب حركت كند.
در شرایط فعلی، هر سه موضوع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اهمیت فراوانی برخوردار هستند. امروز دیگر دارایی‌های فیزیكی نظیر چاه‌های نفت و شركت‌های بزرگ همانند گذشته اهمیت ندارند و كسانی كه دارای فكر، مغز و اندیشه هستند صاحبان ثروت محسوب می‌شوند بنابراین ناگزیر هستیم كه امكاناتی كه در اختیار داریم را گسترش دهیم و منابع جدیدی برای كشور خلق كنیم.
میراث فرهنگی از منابع مهم كشور است. كشوری كه از تمدن تاریخی قوی برخوردار باشد در حقیقت از اقتدار برخوردار است و باید با اتكا به میراث فرهنگی خود نشان دهیم كه چه داشته‌ایم و كه بوده‌ایم و با این پشتوانه چه می‌توانیم داشته باشیم.
میراث فرهنگی می‌تواند یكی از عوامل مهم توسعه ایران باشد. میراث فرهنگی چیزی نیست كه در گذشته بوده و در همانجا مانده باشد بلكه امروز و آینده بشریت به میراث فرهنگی متصل است و ما باید فهم درستی از آن داشته و برای توسعه از آن استفاده كنیم.
همچنین تنوع اقلیمی و جغرافیایی ایران موضوعی است که نمی‌توان از کنار آن ساده عبور کرد. ایران از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است و هر چه دنیا به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود، جغرافیای زیبا فرصتی برای مناطقی است كه از این جغرافیا برخوردارند. در چنین شرایطی ما نباید فقط به دنبال درآمدهای نفتی باشیم و اگر به منابع دیگر نظیر جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران توجه كنیم می‌توانیم درآمدی بیش از درآمد نفت كسب نماییم.
اگر از توسعه و اقتصاد مقاومتی صحبت می‌كنیم و اگر به دنبال سرمایه‌گذاری و رونق در كشور و توسعه پایدار و متوازن منطقه‌ای هستیم باید به مقوله گردشگری به‌صورت جدی توجه كنیم. تلاش برای جذب گردشگران خارجی و ایجاد ارتباط با كشورهای طرف تعامل بسیار مهم است و باید موانع پیش روی تكمیل زیرساخت‌های گردشگری را برطرف كرده و به بخش خصوصی میدان دهیم و موانع فرهنگی و موانع ساختاری و سازمانی را برای توسعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برطرف كنیم.
همچنین اهمیت صنایع دستی هم موضوع غیرقابل کتمانی است. هم‌اکنون در دور افتاده‌ترین روستاهای كشور، پیر و جوان هنر را با ابزاری ساده تبدیل به صنعتی چشم نواز می‌كنند كه در دنیا طالب زیادی دارد.
در چنین شرایطی باید برای چالش فرا‌سازمانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فکری کنیم. چرا که هنوز در بخش حاكمیتی نتوانسته‌ایم فهم مشتركی در سه حوزه فعالیت این سازمان ایجاد كنیم و هر كس از این سه مقوله فهمی دارد و می‌خواهد بر همان مبنا عمل كند. اینكه توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی كشور هر كدام چه نسبتی با این سه مقوله دارند موضوع مهمی است كه باید به طور جدی به آن پرداخته شود و با دستگاه‌های فراسازمانی مرتبط نیز هماهنگی لازم صورت گرفته و فهم مشتركی ایجاد شود.
یكی از چالش‌های درون سازمانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عدم هم افزایی میان سه بخش اصلی این سازمان است. با وجود آنكه این سازمان از قدیمی‌ترین سازمان‌های كشور است اما هم افزایی لازم در بخش‌های اصلی این سازمان به چشم نمی‌خورد كه امیدوارم در دولت دوازدهم با تمركز و اولویت‌گذاری در این سه بخش، شاهد هم‌افزایی درون سازمانی در این سازمان باشیم.
از سوی دیگر معتقدم باید فرصت خدمت و مدیریت برای زنان كه نیمی از جمعیت كشور هستند فراهم شود. همچنین باید فرصتی فراهم شود تا زنان بتوانند نقش واقعی خود را در كشور ایفا كنند و این موضوع در دولت دوازدهم یكی از جهت گیری‌های اصلی خواهد بود كه زنان در مدیریت كلان كشور حضور داشته باشند. در این راستا در یكی از جلسات شورای عالی اداری كه چندی پیش برگزار شد، این تصمیم اتخاذ گردید كه تا پایان برنامه ششم توسعه، سهم زنان در مدیریت كشور كه هم اكنون ۲۲ درصد است به ۳۰ درصد افزایش پیدا كند.
*در مراسم تودیع و معارفه معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *