لزوم اجماع ملی برای حل ابرچالش ها

ورود_(3)_2412

ما در دولت دوازدهم به دنبال رشد اقتصادی بالا، مستمر و اشتغالزا در طی چهار سال پیاپی هستیم و قطعا توسعه گردشگری می‌تواند تاثیر بسزایی در دستیابی به این مهم داشته باشد.
در حال حاضر ایران با چالش‌های بسیار جدی در حوزه بیکاری، محیط زیست و آب روبه‌رو است و برای حل این بحران‌ها نیازمند اجماع ملی میان همه دستگاه‌ها، نخبگان فکری و مردم هستیم.
دولت یازدهم در ابتدای کار به دنبال ایجاد ثبات و آرامش در شاخص‌های کلان اقتصادی نظیر تورم و رشد منفی اقتصادی و نرخ ارز بود. در چهار سال گذشته تلاش کردیم تا محیط اقتصاد کشور محیطی با ثبات، آرام و قابل پیش‌بینی برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران باشد. ما تلاش کردیم تا با تعامل و ایجاد فضای گفت‌وگو با دنیا و برطرف کردن تحریم‌های ظالمانه علیه ملت، فضایی با ثبات ایجاد کنیم. خوشبختانه همه جریان‌های سیاسی با وجود سلایق متفاوت برای اداره کشور اشتراک نظر دارند که باید برای سربلندی ایران و رفع دغدغه‌های مردم تلاش کنند.
امروز آرامش به اقتصاد کشور بازگشته اما شرایط جدیدی پیش روی نظام باز شده که مهم‌ترین آن در حوزه اقتصادی و اجتماعی مساله بیکاری است. ایجاد اشتغال جز با سرمایه‌گذاری و تولید برطرف نخواهد شد و باید تلاش کنیم تا با بزرگ شدن ظرف و کیک اقتصاد کشور شرایط را برای اشتغال جوانان تحصیلکرده کشور به‌ویژه زنان تحصیلكرده که چشم انتظار تحول هستند فراهم کنیم. مسائل زیست محیطی به‌عنوان چالش دیگری پیش روی کشور مطرح است. وضع مردم در سیستان و بلوچستان و خوزستان در مواجهه با ریزگردها و ساکنان کلان‌شهرهای کشور در مواجهه با آلودگی هوا ناخوشایند است و باید برای برطرف کردن این مشکلات همه مساعی خود را به‌کار بگیریم. در عین حال ضرورت مدیریت مصرف و منابع آب و نیز رسیدگی به وضعیت بودجه و صندوق‌های بازنشستگی را باید در نظر داشت. همچنین وضعیت معیشت مردم و قدرت و سفره خرید آنها در سال‌های گذشته با وجود افزایش درآمد نفت در یک مقطع زمانی کاهش یافت و باید با برنامه‌ریزی تلاش کرد تا سطح رفاه و قدرت خرید مردم را افزایش داد.
دولت دوازدهم باید با مدیریتی قوی و مدبرانه به صحنه بیاید. ما برای روبه‌رو شدن با این ابر چالش‌ها نیازمند اجماع ملی هستیم و امکان ندارد دولت به تنهایی بتواند از این موانع عبور کند و همه دستگاه‌ها باید با توجه به رهنمود و تکلیف رهبر معظم انقلاب در این زمینه‌ها دست به دست هم بدهند.
همچنین معتقدم مهم‌ترین ابزار در حل چالش‌های اقتصادی اتکا به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. این سیاست‌ها که مورد پذیرش دولت است به اجماع اقتصاددانان و سایر دستگاه‌ها و قوا نیز رسیده است اما باید این اجماع از مرحله حرف خارج شده و به صحنه عمل آید. قطعا ایجاد بحران‌های صوری و تنش در جامعه مانع تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌شود. در چنین شرایطی، هر کس به طور خواسته و ناخواسته در این مسیر حرکت می‌کند، در مسیر توسعه کشور مانع تراشیده و سنگ‌اندازی می‌کند. در مقطع کنونی همه سرمایه‌گذاران باید احساس کنند می‌توانند منابع شان را در ایران به صحنه بیاورند و کسی نه تنها مزاحم آنها نخواهد شد بلکه مورد حمایت واقع می‌شوند تا توسعه و اشتغال در کشور شکل بگیرد.
نکته مهم اینکه یکی از اولویت‌های اصلی کشور در جذب سرمایه، بخش نفت و گاز است. ما در این حوزه نیازمند بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری هستیم و نمی‌توان با انعقاد نخستین قرارداد سروصدا راه انداخت و مانع ایجاد قراردادهای دیگر شد.
از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین استعدادهای کشور صنایع متکی به دریا و اقتصاد دریا محور است. باید با اتکای به نعمت دریا صنایع مرتبط نظیر کشتیرانی، شیلات و حمل‌و‌نقل دریایی را محور توسعه قرار دهیم. در این زمینه جزایر نعمت‌های بزرگی هستند که می‌توانند کانون توسعه کشور شوند.
در حال حاضر دولت از مناطق آزاد کشور حمایت کرده و برای ایجاد ۷ منطقه آزاد دیگر تلاش می‌کند. این مناطق بدون تردید قطب توسعه کشور خواهند شد اما باید تلاش کرد تا تولیدی در این مناطق انجام شود که صادرات محور باشد. البته باید آسیب‌شناسی کرد که چرا این مناطق در سال‌های گذشته نتوانستند با وجود رفع قوانین
دست و پاگیر سرمایه خارجی جذب کنند. باید دید چه بخشی نتوانسته به این موضوع کمک کند.
امیدواریم لایحه مناطق جدید آزاد در مجلس شورای اسلامی سریعتر تصویب شود. همه مناطق آزاد مستقر در کنار دریا باید توسعه دریا محور را در دستور کار قرار دهند. ما باید تلاش کنیم تا گرد فقر و محرومیت را از سواحل مکران با توجه به دستورات رهبر معظم انقلاب بزداییم و همه جزایر نظیر جزیره هندورابی را متحول کنیم. البته نمی‌خواهیم این جزایر به کارگاه صنعتی مبدل شود بلکه باید برنامه‌ای متناسب تدوین کنیم تا جزایر متحول شوند. دولت در این زمینه کمک خواهد کرد و از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استقبال می‌کند.
نباید از نظر دور داشت که مساله گردشگری از اولویت‌های محوری دولت دوازدهم است زیرا گردشگری می‌تواند به سرعت ایجاد اشتغال کرده و رشد اقتصادی بوجود آورد. کیش می‌تواند به‌عنوان کانونی مهم گردشگران داخلی و خارجی را جذب کند و باید مدیران این مجموعه با کشورهای شرق آسیا که سالانه میلیون‌ها گردشگر به نقاط دیگر دنیا می‌فرستند مذاکره کنند تا جزیره کیش مقصد آتی آنها باشد.
در نهایت اینکه براساس آمارها سالانه جمعیت زیادی از کشور برای کسب آرامش و تفریح به کشورهای اطراف ایران می‌روند. خوشبختانه ما مناطق زیبا و ارزشمندی در جنوب و شمال کشور داریم که می‌توانند فرصت‌های خوبی برای مردم باشد. حق مردم بزرگ ایران است که از امکانات تفریحی و رفاهی مناسب در کشور برخوردار شوند و ما امیدواریم سرمایه‌گذاران این بخش‌ها در نقاط مختلف ایران نیز از فعالیت خود رضایت داشته باشند.
*سخنرانی در مراسم افتتاح ۹ پروژه صنعتی، عمرانی و گردشگری در جزایر کیش و هندورابیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *