گزاره‌هایی درباب حال و روز اقتصاد ما

عباس-حیدری-(11)

پرونده اقتصاد ایران این شماره از «صنعت و توسعه» حاوی مطالب درخور توجهی درباره حال و روز اقتصاد ایران است. هادی اخلاقی فیض آثار، مدیرعامل بانک ملت در مصاحبه با ما از وضعیت نظام بانکداری کشور و نقش بانک‌ها در اقتصاد ایران سخن به میان آورده و با توصیف شرایط بانک ها و نظام انباشت سرمایه بر این نکته تاکید کرده که اقتصاد بانک محور ایران به‌‌رغم مشکلات مهمی که با آن دست به گریبان است اما در مسیر سیاست گذاری های درستی قرار گرفته است.
علی دینی ترکمانی در مطلبی خواندنی به آسیب شناسی سیاست گذاری های اقتصادی در ایران پرداخته و به تشریح قفل شدگی نظام مند سیستم اقتصادی و راه برون رفت از آن اشاره داشته است. از مطالب خواندنی دیگر پرونده پیش رو، مطلب سعید مسگری است درباره ریشه های رشد اقتصادی بدون ایجاد اشتغال؛ موضوع مهمی که می‌تواند پاسخ بخشی از انتقادها درباره آمارهای دولت درباره رشد اقتصادی و ناهمخوانی آن با ایجاد اشتغال همتراز با رشد باشد. مسگری پاسخ به این سوال را در کیفیت سرمایه گذاری در بخشهای مختلف اقتصادی بخصوص صنایع سرمایه بر دانسته است.
علاوه بر این با توجه به اینکه از مهمترین چالشهای پیش روی ایران که میتواند ابعاد امنیتی هم پیدا کند، موضوع منابع آبی کشور است، مطلبی در این حوزه درباره امنیت منابع آبی کشور با تاکید بر استفاده از منایع نامتعارف آبی و تحول در نظام مصرف اب در بخشهای مختلف اقتصادی کشور منتشر شده که میتواند درخور توجه باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *