خرق عادت یک تیم

13

تیم ملی فوتبال ایران بدون گل خورده و دو هفته زودتر از پایان بازی‌های مرحله انتخابی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کرد و شیرینی این صعود بیشتر از آن جهت بود که اینبار بدون دردسرهای معمول صعودهای قبلی و البته به طور متوالی و دو دوره پشت سر هم رخ می‌داد.
آخرین حضور ایران در جام جهانی اگرچه از نظر کیفی بازی‌های ایران را از سایر حضورها متفاوت می‌کرد اما نتیجه‌ای بهتر از آنچه پیشتر در جام جهانی ۹۸ رخ داده بود، اتفاق نیفتاد. ایران در آن جام جهانی برد حیثیتی مهمی در مقابل ایالات متحده کسب کرد هرچند بازی‌های دیگر خود را در مرحله مقدماتی به آلمان و یوگسلاوی باخت. با این حال همین نتیجه تا به امروز بهترین نتیجه ایران در جام‌های جهانی بوده است. امید آن بود که تیم ملی فوتبال ایران بتواند با آن نسل درخشان به حضورهایش در جام جهانی تواتر ببخشد اما آنچه رخ داد عملا به سوختن تجربه‌ها و از دست رفتن فرصت‌ها انجامید. نسلی از فوتبالیست‌ها تغییر کردند و فاصله‌ای ۸ ساله میان حضور ایران در جام جهانی فرانسه تا جام جهانی ۲۰۰۶ اتفاق افتاد و تجربه‌ای که اندوخته شده بود مجالی برای انتقال نیافت.
مهم‌ترین اتفاقی که در این دوره برای ایران افتاده آن است که توانسته برای دو دوره متوالی به جام جهانی راه یابد. حضور متوالی دست کم در جامعه ما و کیفیت مدیریتی که به‌طور عمومی بر جامعه ما حاکم است به این معنی است که خرق عادتی رخ داده و عقبه‌ای از عوامل پشت سر متوالی حضور تیم ملی ایران در جام جهانی حضور دارد که نمی‌توان و نباید آنها را نادیده گرفت.
حضور مجدد تیم ملی فوتبال ایران را باید نتیجه عدم تغییرات مکرر در فدراسیون فوتبال، کاهش تنش‌ها در حاشیه و اطراف تیم ملی، ایستادن مدیران ورزشی و بعضا سیاسی کشور پای حضور کی روش به‌عنوان یک مربی فنی نمونه و در کلاس جهانی، باوجود همه جنجال‌های گاه و بیگاهی که ایجاد می‌کند و همین‌طور امیدواری جامعه به آتیه و آینده کشور دانست.
نباید فراموش کرد که ما فرصت آن را داشتیم که در همان جام جهانی ۲۰۰۶ تجربه حضور مجدد و سرمایه‌های نسلی فوتبال‌مان را حفظ کنیم اما تنش‌های بسیار در حوزه مدیریت سیاسی کشور، حاشیه‌های متعددی که بعد از همان جام جهانی آلمان بر سر تیم ملی آمد و کار بدان‌جا رسید که مربی تیم ملی عطای حضور در ایران به لقایش بخشید، اجازه نداد تا آنچه باید از جام جهانی برای فوتبال‌مان می‌اندوختیم را حفظ کنیم.
به همین دلیل است که توالی حضور در جام جهانی یک خرق عادت است و عقبه‌ای مشخصی از عوامل را دارد که باید آنها را حفظ کرد و البته در بهینه‌سازی آن کوشید.
رییس‌جمهور در جمع اعضای تیم ملی فوتبال پس از صعود نکته‌ای در کار کرد که از توجه به آن نباید غافل بود. رییس‌جمهور گفت: «همکاری مربی خارجی با بازیکنان ایرانی، یکی از مظاهر کوچک تعامل با دنیا است و نشان می‌دهد زمانی که با نخبگان دنیا به‌درستی تعامل کنیم، می‌توانیم افتخارات بیشتری بیافرینیم.»
هیچ قابل انکار نیست که باوجود استعدادهای فراوان در ایران اما سطح فوتبال ایران با کلاس جهانی فاصله بسیار دارد. یک بخش از این فاصله به‌طور حتم به دلیل فاصله و کمی رابطه ما با دنیا به‌خصوص کشورهای صاحب سبک در فوتبال است. هرچند در کنار این عامل، عوامل متعددی از کمیت سرمایه‌گذاری در فوتبال، فساد در لیگ و رابطه بازی‌های استعدادکش، پولی شدن بازیکنان و کم مایه گذاشتن آنها در سطح باشگاهی و به‌خصوص حرفه‌ای نبودن مدیریت و امکانات باشگاه‌های ایران، بر فاصله ایران با فوتبال جهان تاثیر دارد اما اگر بپذیریم که جهان امروز جهان کوچک شده‌ای از لحاظ فنی و تکنیکی است و تعامل در آن نقشی مهم و اساسی دارد، می‌توانیم به موازات این قضاوت، فقدان رابطه متعامل با دنیا را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی و شاید علت‌العلل بسیاری از کاستی‌ها در ورزش‌مان و به‌خصوص فوتبال بدانیم.
حضور کی روش در فوتبال ایران و تعامل و همکاری با او نمونه بسیار بسیار کوچک شده‌ای از فوایدی است که از قبل تعامل‌های فنی و تاکتیکی با جهان می‌تواند عاید کشور شود. همانقدر که بخش‌هایی چون نفت و فوتبال به‌عنوان دو نمونه از حوزه‌های قابل درک برای عموم مردم به سرمایه و تجربه و فن و تکنیک جهانی به منظور حفظ کارکردها و نتایج خوب مورد توجه است، سایر بخش‌های کشور هم برای توسعه ظرفیت‌های داخلی نیازمند تعامل و همکاری با جهان است.
تیم ملی فوتبال ایران قرار است برای پنجمین بار به رقابت‌های جام جهانی فوتبال برود. تیمی از ایران به روسیه خواهد رفت که ثبات مدیریتی در فدراسیون و نیز ثبات در مربی‌گری را تجربه کرده و مربیان آن در کلاس جهانی علم و آگاهی دارند. بازیکنانی به جام جهانی خواهند رفت که اکثرشان تجربه جام جهانی را داشته‌اند و فاصله چندانی با تجربه قبلی خود ندارند و احتمال کمتری می‌رود خود را مقابل نام‌های بزرگ و تیم‌های مدعی ببازند. حال می‌توان از این تیم انتظار خرق عادت داشت و با کمی شانس چشم به عبور از رکوردهای جام جهانی ۹۸ دوخت و برای نخستین بار از مرحله مقدماتی به جمع مرحله بعدی صعود کرد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *