انتظار رای‌دهندگان از رییس‌جمهورشان چیست؟

n3467962-5853762

به نظر می‌رسد یک اشتباهی در رابطه با انتخابات و رقابت‌ها در جناح رقیب دکتر روحانی مطرح شده بود و آن اینکه مجموعه دو جریان انقلابی و مجموعه مقابل را به نوعی غیر انقلابی تلقی کردند. حال آنکه این رقابت، رقابت بین نیروهای انقلابی و غیرانقلابی نیست بلکه رقابت در درون جبهه انقلاب ولی بین دو گفتمان است. گفتمان دکتر روحانی گفتمان اصلاح‌طلبی و اعتدال بود که البته جبهه مقابل این گفتمان را قبول نداشت یعنی این نگاه و گفتمان در تمامی سطوح داخلی و بین‌المللی درحوزه اقتصاد و فرهنگ دو گفتمان متفاوت ولی در درون جبهه انقلاب بود.
البته اکنون رقابت پایان یافته و همه باید بپذیرند که براساس عقل، قانون و قاعده دموکراسی و مردم‌سالاری به‌ویژه که مردم سالاری ما دینی است و ما عهد الهی بین خودمان بسته‌ایم که به قانون اساسی وفادار باشیم، دکتر روحانی پیروز انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری است. از طرف دیگر نیز کسانی که طبق قانون اساسی در انتخابات موفق شدند اکثریت آرای مردم را کسب کنند باید متعهد باشند. ما در تبلیغات انتخاباتی شاهد تخریب دولت دکتر روحانی از سوی دوستان رقیب بودیم و در ایام تبلیغات انتخابات هم از جانب رقیب فقط دو شعار مطرح بود: یکی پول‌پاشی یا همان وعده افزایش یارانه‌ها و دیگری تخریب دولت دکتر روحانی.
اما بعد از برگزاری انتخابات و پیروزی دکتر روحانی از دوستان تقاضا داریم به جای تخریب، روش همکاری با دولت دوازدهم را در پیش گیرند و چنانچه طرح تکمیلی برای حل مسائل و مشکلات کشور دارند به دولت ارائه دهند و در کنار کمک نیز نقد منصفانه داشته باشند. در هر حال دکتر روحانی توانسته آرای لازم را کسب کردند و امید می‌رود این مجموعه از لحاظ تشکیلاتی و سازمانی به یک انسجام و جبهه شناسنامه‌داری برسد که البته من چشمم آب نمی‌خورد چون تا حالا اصولگرایان نتوانسته‌اند چنین انسجامی را در خود ایجاد کنند تا هم بتوانند دولت را در مسائل مشترک یاری کرده و هم در مسائلی که دیدگاه‌های متفاوت دارند نقد کنند.
مردم ما چهار سال تجربه عملی دکتر روحانی را شاهد بوده‌اند. البته دو گفتمانی که از آن سخن می‌گوییم دو گفتمانی نبود که ناشناخته یا از روی ناآگاهی باشد بلکه دو گفتمانی بود که یک نمونه از آن را مردم در چهار ساله اخیر تجربه کردند و طی هشت سال دولت سازندگی و هشت سال دولت اصلاحات هم تقریبا همین شیوه را تجربه کردند یعنی در حقیقت ترکیبی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل که از آقای ناطق نوری تا آقای هاشمی همگی در کنار دکتر روحانی بودند. این تجربه‌ای بود که مردم به چشم خود در دوران سازندگی یا دوره مرحوم هاشمی، دوران اصلاحات در دوره دکتر خاتمی و تدبیر و امید را نیز در دوره دکتر روحانی شاهد بودند. در نقطه مقابل نیز مردم عملکرد دولت نهم و دهم را دیدند که آن هم تجربه عملی محسوب می‌شود یعنی چنین نبود که یک مجموعه دربسته‌ای را تجربه کنند بلکه عملا دیدند که هر کدام از این کاندیداها شعارهای‌شان شعارهای جدیدی نبود و راه‌شان مشخص بود. یکی صحبت از سرمایه‌گذاری و تولید و دیگری صحبت از پول پاشی و یکی آزادی عمل و محبت به جوانان کرد که البته تفاوت‌ها را مردم نه تنها در شعار که در عمل هم دیدند. لذا با توجه به شرایط موجود دکتر روحانی باید از همین ابتدا بر همان گفتمانی که مردم به او رأی دادند تاکید کند. مردم ما در ۲۹ اردیبهشت در صف‌های طویل صبر و حوصله به خرج دادند و در انتخابات شرکت کردند و بیش از مسائل اقتصادی و معیشتی بر گفتمان اصلاحات و بر حل مشکلات سیاسی کشور تاکید داشتند، بنابراین روحانی باید پاسخگوی نیازهای این قشر نیز باشد.
به نظر می‌رسد دنیا هم پیام مردم ایران در انتخابات را دریافت کرده است. یکی از این پیام‌ها تشابه تقریبی انتخابات ما با رفراندوم سوییس بود چون در سوییس وقتی یارانه‌ها به رفراندوم گذاشته شد مردم اعلام کردند ما یارانه نمی‌خواهیم و همه از مردم سوییس با عنوان ملت بافرهنگ یاد می‌کردند. انتخاباتی که مردم ایران در آن مشارکت داشتند هم بیانگر چنین شرایطی بود چون وعده افزایش یارانه‌ها در آن مطرح بود اما مردم بسیار متمدنانه عمل کردند و با این انتخاب متمدنانه نشان دادند که مسائل سیاسی و اجتماعی را به خوبی درک می‌کنند بنابراین این ملت را نمی‌توان دست کم گرفت و ضرورت دارد که دولت، مجلس، قوه قضاییه همه در سایه هدایت مقام معظم رهبری در سطح شان و تمدن این ملت چهار سال آینده را با ارتقای همه شاخص‌ها پیش ببرند.
البته نباید از خاطر دور داشت که گفتمان رقیب دکتر روحانی عمدتا گفتمانی بود که محصولش تحریم‌ها و ارتباط با برخی کشورهای محدود بود اما گفتمان دکتر روحانی گفتمان تکریم، برداشتن تحریم‌ها و ارتباط با همه کشورها به‌جز رژیم اشغالگر قدس بود و راه ارتباط با دنیا هم براساس تعامل و گفت‌وگو تعریف شده و همچنانکه در چهار سال گذشته تجربه کردیم، این مسیر، مسیر موفقی بود و بسیاری از موانع بین‌المللی از سر راه ما برداشته شد.

*احمد مازنیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *