پایان رقابت، آغاز رفاقت

13321_399

مردم ایران با حضور پرشور در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا شگفتی‌سازی كردند. ملت ایران در این انتخابات به معنای واقعی كاری كارستان كردند و نام ایران را در كنار بزرگ‌ترین دموكراسی‌های جهان به ثبت رساندند.
در ایام انتخابات و پس از آن عده‌ای كه با تصوری غلط وارد عرصه انتخابات شده بودند، اقدام به بداخلاقی‌هایی كردند كه البته این گونه مسائل در فضای انتخابات طبیعی است اما ما هم اكنون وارد دوره مهمی شده‌ایم و نباید وقت كشور را برای پاسخگویی به این گونه شبهه‌افكنی‌ها صرف كنیم و ذهن خود را به این حرف‌ها و مسائل مشغول سازیم. امروز دغدغه ما باید حل مسائل كشور باشد و به مشكلات مردم بپردازیم.
كسانی كه برخورد نادرستی با رأی ملت دارند، حتما اثرات این رفتار خود را خواهند دید چرا كه مردم به یاد می‌سپارند كه چه كسانی با آنها رفتار توهین‌آمیز داشته است.
البته در برگزاری هر انتخابات نقاط ضعف و اشكالاتی نیز وجود دارد. باید نقاط ضعف را به‌صورت دقیق آسیب‌شناسی كنیم و برای اصلاح آن راهكار و تدابیری بیندیشیم. یكی از این نواقص معطل شدن مردم برای رأی دادن بود كه برای حل این مساله نیازمند چاره اندیشی و اصلاح قانون انتخابات هستیم.
نكته دیگر اینكه انتخابات ۲۹ اردیبهشت منظومه هماهنگی از برندگان را در برداشت. این انتخابات در منطقه‌ای پرمخاطره، ایران را سربلند كرد و به كشور امنیت، عزت و اقتدار بخشید و نخستین برنده انتخابات ملت ایران بودند كه به تعبیر امام خمینی(ره) به صندوق‌های رأی هجوم آوردند و حركتی تاریخی را به ثبت رساندند.
مقام معظم رهبری یكی دیگر از برندگان انتخابات است. رهبر معظم انقلاب با درایت و دوراندیشی، مشاركت مردم در انتخابات را جشن ملی ایران نامیدند و پیش از انتخابات از مردم خواستند كه اگر نظام را هم قبول ندارید اما به خاطر كشور و امنیت آن در انتخابات شركت كنید.
دولت نیز در انتخابات از این آزمون سربلند بیرون آمد. در این میان شخص دكتر روحانی به‌عنوان رییس‌جمهور منتخب، پیروز دیگر این میدان بود كه توانست با وجود بداخلاقی‌های فراوان رأی معناداری از مردم كشور دریافت كند.
فراموش نكنیم این نوع مشاركت و حضور چشمگیر در انتخابات در منطقه ملتهب خاورمیانه اتفاقی استثنایی است. همه ما مسوولیت سنگینی از سوی مردم بر دوش داریم و هم دولت و هم سایر قوا و نهادهای حاكمیتی و جریان‌های سیاسی همگی باید در این میان برای انجام وظایف خود احساس مسوولیت داشته باشند.
در این شرایط باید انتخاب مردم را پاس بداریم و مطالبات آنان را دنبال كنیم. ما باید از حقوق شهروندان دفاع كنیم و در این شرایط رییس‌جمهور متعلق به همه ملت است و ما باید مطالبات كل ملت را دنبال كنیم.
همچنین مردم با حضور خود در انتخابات، منزلت ایران را در منطقه و جهان افزایش دادند. ما در منطقه‌ای هستیم كه سران كشورهای منطقه از مراجعه به آرای مردم خود وحشت دارند و تصور آن را هم نمی‌توانند بكنند كه برای اداره كشور به رأی مردم مراجعه نمایند و برای همین اكثر ا دارای حكومت‌های سنتی و استبدادی هستند.
در این شرایط باید تفسیر درستی از انتخابات مردم ایران تبیین شود و پیام آن روشن گردد. نباید از كنار پیام این انتخابات به سادگی عبور كنیم و همه صاحب‌نظران، اتاق‌های فكر و مراكز مطالعاتی دولتی و خصوصی باید این میزان از مشاركت و مطالبات ملت را برای مسوولان كشور تحلیل كنند.
باید مشخص شود كه چه اتفاقی رخ می‌دهد كه در شرایط فعلی منطقه و بین‌الملل و اوضاع داخلی كشور كه كارهای مثبت را با هنرمندی كامل به شكل منفی جلوه می‌دهند، گرایش مردم در این شرایط به چه سویی است. این موضوع نیز بسیار مهم است كه با وجود آنكه همه می‌دانیم مردم ایران از نظر اقتصادی و معیشت در سختی بودند اما به شعارها و وعده‌هایی كه تحت عنوان افزایش یارانه سر داده می‌شد نه گفتند و این اتفاقی تاریخی است كه نباید به سادگی از كنار آن بگذریم. در انتخابات اخیر مشخص شد كه مردم نسبت به آینده كشور حساس و نگران شده‌اند و یكی از دلایلی كه به برخی وعده‌ها و شعارها نه گفتند این بوده كه نگران بودند كه آینده سیاسی و اقتصادی كشور چگونه خواهد شد.
انتخابات دارای دو وجه مهم نیز بود. مشاركت عمومی كه نشان‌دهنده ظرفیت و توانایی نهادهای سیاسی كشور است یكی از این ویژگی‌های مهم بود كه توانست اقتدار ملی را ایجاد كند. با وجود آنكه در انتخابات رقابت جریانات سیاسی در بالاترین سطح خود قرار داشت، قدرت ملی كشور به نمایش
گذاشته شد.
درخصوص وجه دوم هم باید اشاره كنم در این انتخابات یك طرف پیروز می‌شود كه رییس‌جمهور همه ملت خواهد بود و آنچه مهم است این است كه انتخابات اوج نقطه شكوفایی، عظمت و اقتدار برای كشور بود و نباید كسی به خود اجازه بدهد كه شیرینی این انتخابات را با بداخلاقی و سخنان نادرست به كام ملت تلخ كند.
به هرحال اكنون دوران رقابت و حرف‌های تبلیغاتی به پایان رسیده است. مشكلات مردم كشور مشكلاتی جدی است و ما باید در این شرایط به دنبال حل مشكلات مردم باشیم.
* سخنرانی در گردهمایی سراسری استانداران كشور (۸ اردیبهشت ۹۶)پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *