راه صعب رییس‌جمهور مستقر

JamNewsImage10145549

هرچند نگاهی تاریخی به انتخابات‌های قبلی ریاست جمهوری نشان می‌دهد که مسیر رییس‌جمهور مستقر برای حضور مجدد در خیابان پاستور، مسیری هموار و کم دست‌انداز است اما به نظر می‌رسد رسانه‌های منتقد دولت در این دوره از انتخابات فضایی را به راه انداخته‌اند تا دکتر حسن روحانی نتواند برای بار دوم به‌عنوان رییس‌جمهور ایران اسلامی دست پیدا کند.
مدعاهای مکرر و متواتر منتقدان در تکرار ادعاهایی چون عدم رفع تحریم‌ها و کم اثری برجام، رکود اقتصادی کشور و بحرانی شدن موضوع اشتغال در کنار طرح ادعاهایی چون وجود فساد اقتصادی در نهادها از جمله مهم‌ترین محورهای تخریبی است که مخالفان دولت، آتش انتخاباتی خود را با هیزم آن گرم و روشن کرده‌اند.
آخرین نمونه از این فضاسازی‌ها علیه دولت را باید در طرح ادعای مخالفت دولت با برگزاری مناظرات زنده تلویزیونی دید. تصمیمی که ستاد انتخابات کشور در واپسین ساعات مانده به آغاز تبلیغات انتخاباتی از آن رونمایی کرد و موجبات حملات گسترده به دولت در این موضوع را سبب شد. واکنش رییس‌جمهور اما به این خبر تاکید بر لزوم برگزاری مناظرات به آزادانه‌ترین شکل و استقبال از مناظرات زنده تلویزیونی بود.
مخالفان دولت پیش از این نیز مدعی بودند که رییس‌جمهور در تلاش است در ایام انتخابات و برگزاری مناظرات، سفری خارجی را تدارک ببیند و به همین بهانه از حضور در مناظرات پرهیز نماید. ادعایی که تجربه انتخابات ۹۲ نشان داده اتفاقا برگزاری مناظرات زنده بیش از آنکه به سود رقبای روحانی باشد به ضرر آنهاست. رییس‌جمهور در مناظرات سال ۹۲ توانست جهش بلندی در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها داشته باشد و با پاسخ‌های صریح به حملات رقبای اصلی خود، آنها را در گوشه رینگ مناظرات قرار دهد.
حقیقت آن است که رپیس‌جمهور مستقر دستاورد بزرگی با برجام برای کارنامه سیاسی و اقتصادی دولت خود رقم زده است. خارج کردن کشور از سایه جنگ و بیرون بردن کشور از سایه شوم تحریم‌های هسته‌ای که میرفت کشور را دچار بحرانی بزرگ نماید، دستاوردی تاریخی و فراتر از مباحثات انتخاباتی است. دستاوردی که کلاس اهمیت آن را می‌توان در ردیف ملی شدن صنعت نفت و یکی از مهم‌ترین مذاکرات در سطح بین‌الملل ارزیابی کرد. با این حال آنچه مجالی برای رقبای او فراهم ساخته آن است که تاثیر برجام و اقدامات اساسی دولت در آواربرداری از میراث دولت قبل، امر و موضوعی نیست که بتوان ماحصل آن را در دوره‌های کوتاه ۴ ساله و ۸ ساله ارزیابی کرد.
تمایل رقبای دولت به بسیج توده‌ها و تبلیغ سیاست‌های توزیعی مالی و دستاوردهای میان مدت بدون در نظر گرفتن اثرات بلند‌مدت این دست سیاست‌ها، باعث شده سطح انتظارات افکار عمومی به چنین سیاست‌هایی تقلیل باید؛ موضوعی که می‌تواند بر کمیت آرای رییس‌جمهور اثرگذار باشد.
اگرچه رقبا و مخالفان دولت بر ادعای تک دوره‌ای بودن رییس‌جمهور تصریح و اصرار دارند اما به‌نظر می‌رسد حداکثر هدف‌گذاری آنها در انتخابات پیش رو کاستن از احتمال انتخاب رییس‌جمهور روحانی به ریاست جمهوری با آرایی چند ده میلیونی باشد. مخالفان دولت علاقه دارند از آنجا که انتخابات دور دوم ریاست جمهوری به نوعی رفراندومی برای رویکردهای اتخاذ شده دولت در ۴ سال گذشته است، حد نصاب آرای رییس‌جمهور را در حد انتخابات گذشته ریاست جمهوری نگه داشته و در نتیجه نمایندگی خود بر قریب نیمی از جمعیت رأی‌دهندگان کشور را
به رخ بکشند.
خروج چهره‌هایی چون محمد علی نجفی و محمد شریعتمداری از دولت برای برعهده گرفتن امورات مرتبط با ستادهای انتخاباتی رییس‌جمهور را باید یکی از خبرهای مهم در رابطه با تحرکات ستادی رییس‌جمهور دانست. دو چهره‌ای که به نوعی هریک دو طیف از مهم‌ترین حامیان رییس‌جمهور را با عنوان اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان نمایندگی می‌کنند. در روزهای باقیمانده تا پایان اردیبهشت ماه، انتظار آنکه تخریب‌ها علیه روحانی و دستاوردهای دولتش فزونی و جهش بسیار یابد دور از انتظار نیست اما آنچه در این میان می‌تواند برای دولت محل امید باشد آن است که مردم با توجه به تجربه زمامداری دولت‌های نهم و دهم، حافظه تاریخی خویش را برای اتخاذ تصمیم انتخاباتی، به یاری طلبند.
طبقه متوسط شهری و آسیب‌دیدگان از سیاست‌های توده‌ای دولت مورد حمایت اصولگرایان را باید پایگاه اصلی رییس‌جمهور در انتخابات پیش رو دانست. طبقه متوسط به‌عنوان موتور تحرک جامعه و حافظ نظم سیاسی و ثبات سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، اگر نسبت به سرنوشت انتخابات آتی بی‌تفاوت باشد با دست خود تکرار انتخابات ۸۴ را رقم زده است با این تفاوت که جایگاه کنونی این طبقه در عرصه سیاسی به دلیل آسیب‌های جدی که در دوره زمامداری اصولگرایان خورده، به پایداری دهه‌های ۷۰ و ۸۰ نیست و چه‌بسا بی‌تفاوتی امروز طبقه متوسط هزینه‌هایی سنگین‌تر از آنچه در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ پرداخت را به همراه داشته باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *