توصیه شده توسط آیت‌الله

n3440873-5770372

حضور اسحاق جهانگیری در انتخابات ۹۶ را باید خرق عادتی دید که دلیل تحقق آن تبیین استراتژی اصولگرایان برای دوره کردن رییس‌جمهور در مناظرات تلویزیونی و تقسیم کار برای هجمه به رییس‌جمهور بود. معاون اول دولت یازدهم درحالی پا به رقابت‌های انتخاباتی نهاده که هم خود و هم همه ناظران از چپ و راست او را مکمل روحانی در انتخابات پیش‌رو می‌بینند.
نماینده خط امامی مجلس در دهه نخست انقلاب، استاندار موفق دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در اصفهان، وزیر صنایع موفق دولت اصلاحات و معاون اول کنونی دولت اعتدال، از جمله چهره‌هایی بین بروکرات‌های پرورش یافته جمهوری اسلامی است که تسلطی عمیق بر امور سازمانی دولت و اقتصاد کلان دارد. همین تسلط و کارنامه موفق بود که باعث شد محمدباقر قالیباف، در مناظرات انتخاباتی سال ۹۲ از او و کارنامه‌اش در رساندن رشد صنعتی کشور به ۱۰درصد در زمان حضور در وزارت صنایع و معادن به‌عنوان یکی از تجربه‌های موفق مدیریت جهادی
یاد کند. حضور جهانگیری در انتخابات ۹۶ اگرچه بهانه‌ای برای هجمه رقبای انتخاباتی و تخریب رسانه‌های تندرو فراهم کرده اما ضرورتی است که انجام آن توسط مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توصیه شده بود.
جهانگیری که در همان انتخابات ۹۲ ریاست ستاد آیت‌الله را بر عهده داشت و از آن به‌عنوان یکی از افتخارات خود یاد می‌کند، بنا بر آنچه نزدیکان رییس‌جمهور فقید جمهوری اسلامی نقل کرده‌اند، از سوی آیت‌الله برای حضور در انتخابات و همراهی رییس‌جمهور توصیه شده بود. هرچند حضور معاون اول رییس‌جمهور در انتخابات بدیلی در تاریخ جمهوری اسلامی ندارد اما نمی‌توان انکار کرد که این تصمیم ناشی از اجماع نامزدهای اصولگرا بر حضور حداکثری در مناظرات و مجادلات انتخاباتی و به اصطلاح «دوره کردن رییس‌جمهور» اتخاذ شده است.
حضور جهانگیری کار را برای خرده‌گیری‌های اقتصادی علیه دولت و کارنامه آن سخت خواهد کرد. او شاهد صادق میراثی است که اصولگرایان با حمایت‌های خود از سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد برای کشور به ارمغان آورده‌اند و سخت است چنین شاهدی را با تسلطی که بر حوزه اقتصاد دارد، مجبور به عقب‌نشینی کرد. ناگفته‌های جهانگیری از آنچه به دولت روحانی در حوزه اقتصاد تحویل شد فراوان است اگر مخالفان دولت بر کارنامه خوانی اصرار داشته باشند.
نباید از این نکته غافل بود که حضور جهانگیری در انتخابات ۹۶ به نوعی فداکاری سیاسی او در عرصه سیاست داخلی است. او در شرایطی همراهی رییس‌جمهور را به عدم حضور در انتخابات ترجیح داده که می‌داند بعد از انتخابات باید کنایه‌ها و تخریب‌های متواتر و مکرر رسانه‌های اصولگرا درباره انصراف محتملش در حمایت از رییس‌جمهور را تحمل کند و به واسطه حمایت از رییس‌جمهور، خریدار تخریب‌ها و اتهاماتی باشد که دامنه آن از کارنامه مدیریتی تا حوزه‌های خصوصی وی را شامل می‌شود. با این همه این حضور سرمایه‌ای مهم برای جهانگیری است تا در سال‌های بعد پاسدار میراث سیاست‌های توصیه شده توسط رییس فقید دولت سازندگی برای حراست از کیان کشور و منافع ملی و تامین رفاه و رونق اقتصادی ایران
اسلامی باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *