چابهار، تفرجگاه بهاری برای تمام فصول

مکران

منطقه چابهار و سواحل مکران ظرفیت‌های عظیمی برای توسعه گردشگری دارند. خوشبختانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به این منطقه بیش از گذشته توجه شده است. در همین ۳-۲ سال اخیر برای توسعه گردشگری این منطقه طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی اجرایی شده است که موجب رونق گرفتن گردشگری در منطقه سواحل مکران و خصوصا بندر چابهار شده است. در واقع توسعه صنعت گردشگری در این منطقه یک تیر است که به چند نشان می‌خورد؛ هم درآمدزایی می‌کند، هم توسعه همه جانبه منطقه را موجب می‌شود و هم امنیت پایدار را برای مردم این منطقه و کل کشور به ارمغان می‌آورد. به این منظور باید ظرفیت‌های گردشگری این منطقه را بیش از گذشته بشناسیم.
نقطه‌ای در انتهای جنوب شرق نقشه جغرافیایی ایران هست که یکی از بکرترین نقاط برای توسعه گردشگری است. طبیعت دست نخورده و زیبا، مناطق تاریخی، همراه مردمانی مهمان‌نواز و با فرهنگی غنی، چابهار را تبدیل به یک مقصد گردشگری استثنایی کرده است. مردم بلوچ این منطقه با فرهنگ بومی و استفاده از لباس‌های محلی و زبان و گویش بلوچی و محلی از گردشگران پذیرایی می‌کنند. به دلیل جذابیت‌های تاریخی و طبیعی و برخورد بسیار دوستانه مردمان محلی هر ساله بر تعداد مسافران و گردشگران چابهار و سواحل مکران افزوده می‌شود. بنا به آخرین آماری که مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار اعلام کرده در سال جاری حدود ۵۵ درصد به گردشگران این منطقه افزوده شده است. چابهار با داشتن جاذبه‌های همچون کوه‌های مینیاتوری، مجموعه گل‌فشان، آب‌هایی تمیز و شفاف یک نقطه گردشگری استثنایی است.
چابهار با داشتن اشکال زیبا و متنوع مرفولوژی (زمین شناختی) یکی از مهم‌ترین مناطق زمین گردشگری ایران است. این مناظر جذاب زمین‌شناسی، آنچنان تماشایی است که همواره گردشگران بسیاری را به این نقطه از ایران می‌کشاند. از جمله مهم‌ترین این موارد می‌توان به گل‌فشان‌ها، غار تیس، کوه‌های مریخی، پرتگاه‌های ساحلی، تالاب‌ها، تپه‌های ماسه‌ای، ستون‌های فرسایشی، لایه‌بندی و اشاره کرد.
منطقه چابهار با توجه به برخورداری از شرایط خاص اقلیمی از جمله قرار گرفتن در عرض‌های پایین جغرافیایی و نزدیکی به منطقه استوایی و نوسان‌های اندک دمایی در طول سال، دارای موقعیت گردشگری بی‌نظیری نیز هست، وجود این اشکال زمین شناختی می‌تواند دلیل خوبی باشد برای اینکه چابهار به‌عنوان قطب زمین گردشگری ایران و منطقه معرفی شود. وجود ساختارهای منحصر به فرد در این منطقه در کنار جاذبه‌های گردشگری تاریخی و فرهنگی، مناطق حفاظت شده و پوشش گیاهی و مساجد و… به غنای گردشگری و توان‌های بالقوه این منطقه افزوده است. غار تیس، گل فشان کهیر، چاله‌های زمین‌ساختی، اشکال قارچی شکل، کوه‌های مینیاتوری، خلیج نعل اسبی چابهار، بنای امامزاده سیدغلام رسول، مقبره شیخ شمیل، شهرک پرتغالی‌ها و… در این منطقه باعث توجه خاص سازمان‌های یونسکو و گردشگری جهان به منطقه شده است. در شمال غرب چابهار در منطقه پلاژ ساحلی تیس، کارگاه‌های نمکی متعددی وجود دارند که منبع اصلی آنها آب دریاست. این نمک‌ها به روش سنتی استخراج می‌شوند. خود این کارگاه‌های محلی واقعا جذابیت بسیاری برای گردشگران ایرانی و خارجی خواهند داشت.
در جنوب محور جاده چابهار – گواتر تالاب‌ها و مرداب‌های بسیار قرار دارند که برای مسافران می‌تواند جذاب باشد. یکی از آنها، تالاب سرخ لیپار است که با داشتن آب‌های سرخ رنگ منظره زیبایی را به خود گرفته است. برخی بر این باورند که رنگ سرخ آن به علت وجود باکتری‌هایی است که از نمک موجود در مرداب استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد این تالاب به علت افزایش بارندگی‌های فصلی و بالا آمدن سطح آب دریا تشکیل شده و پس از قطع ارتباط آن با محیط دریا و تشکیل رسوبات جدید ساحلی، به شکل تالاب برجای مانده است.
در چابهار به علت وضعیت اقلیمی خاص آن، گیاهان مختلفی رشد می‌کنند. می‌توان گفت کشاورزی در تمام ایام سال در چابهار جریان داشته و انواع میوه‌های گرمسیری و نیز درختان و گل‌های خودرو متعددی وجود دارد. در کنار این جنگل، تالاب سرخ رنگ لیپار و رودخانه فصلی لیپار وجود دارد که به جاذبه‌های منطقه افزوده است. یکی از مناظر زیبای منطقه وجود جنگل لیپار است که در آن انبوهی از درختان و نخلستان‌های وسیع دیده می‌شود. علت گسترش این جنگل وجود رودخانه فصلی لیپار است که تامین آب می‌شود. به نظر می‌رسد فراهم آوردن زیرساخت‌های گردشگری با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت دولت می‌تواند باعث رونق چند برابری توریسم در نوار ساحلی دریای عمان از جمله چابهار شود. در همین زمینه نیز برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا بندر چابهار در طول سال میزبان گردشگران کشورهای خارجی باشد که از طریق کشتی کروز در حال سفر دریایی هستند. از طرف دیگر سلطانی، رییس سازمان میراث فرهنگی خبر از طرح ایجاد هفت دهکده گردشگری در این مناطق داده است. به نظر می‌رسد چابهار ظرفیت فراوانی برای تبدیل شدن به قطب گردشگری
ایران دارد.

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *