ترامپ برجام را به‌هم نمی‌زند

100

به‌طور کلی هرچند رییس‌جمهور در آمریکا از قدرت برخوردار است اما سیاست‌های آمریکا را تنها رییس‌جمهور این کشور تعیین نمی‌کند بلکه بعضی از مصوبات مجلس نیز می‌تواند محدودیت‌هایی را در این مسیر ایجاد کند. اما در هر حال دونالد ترامپ یک بازرگان است و به همین دلیل یک تاجر هیچ‌گاه نمی‌خواهد ببازد بلکه همواره سعی دارد در مذاکره مسائل خود را حل کند و در آرامش به اهدافی که می‌خواهد دست یابد. خصلت یک تاجر عمدتا همین است و به هیچ عنوان دنبال به هم زدن مسائل به خاطر منافع خود نیست حتی برخی مواقع ممکن است به دلیل قوی بودن طرف مقابل کوتاه هم بیاید بنابراین اگر یک کشور مسوولان و مدیران دلسوزی داشته باشد که تحقیق و توسعه را در هر تشکلی در رأس امور کار خود قرار دهند و برای آن یک برنامه کامل و فوری بگذارند و خودشان طراح باشند شرایط به سمت مطلوبی پیش خواهد رفت. حال آنکه ما در کشورمان به مصرف‌گرایی عادت کرده‌ایم چون اکثر کارخانجات ما یا خصولتی یا دولتی هستند و این باعث شده به سمت تحقیق و توسعه نرویم. سالیان درازی است که مقام معظم رهبری تاکید دارند که دانشگاه‌ها باید با بخش صنعت عجین شوند و این عجین شدن از طریق وزارت کار و امور اجتماعی مسائل کارفرمایان، دانشگاهیان و… را حل کند.
در حال حاضر تنها راه ما آن است که مدیران، صادرات‌محور شوند و تعامل بین‌المللی برای صادرات را یاد بگیرند. چون در این صورت وقتی طرف‌ها متوجه صادرات ما شوند و ببینند که اتکای ما تنها به نفت نیست شرایط متفاوت خواهد بود. البته این شرایط همچنین مستلزم آن است که بتوانیم روابط حسنه‌ای هم با اروپا برقرار کنیم. پس وقتی از ابعاد مختلف امور را پیش ببریم و پیکان‌های ما به طرف توسعه در حرکت باشد آقای ترامپ هم به دلیل خصلت تجاری‌اش مجبور به تعامل است چون تاجر معامله را به هم نمی‌زند بنابراین اگر ما از داخل قوت پیدا کنیم قطعا دونالد ترامپ هم کوتاه خواهد آمد اما اگر همه وابستگی ما به نفت و واردات باشد شرایط مطلوبی ایجاد نخواهد شد. به طور کلی حدود ۳۸ سال است که ما در تحریم به سر می‌بریم و تا حالا آمریکا همیشه به نوعی به ما ضربه زده است پس آمد و رفت رؤسای جمهور آمریکا تفاوت چندانی به حال ما ندارد بلکه در نهایت این خود ما هستیم که باید برای توسعه و رونق اقتصادی کشور خود کمر همت ببندیم. چون وقتی قدرت‌ها متوجه شوند که یک کشور به لحاظ صنعتی و کشاورزی و سایر حوزه‌های اقتصادی ضعیف است و برنامه استراتژیک کلی ندارد به آن فشار وارد می‌کنند اما وقتی متوجه قدرت آن شوند مسلما راه تعامل در پیش می‌گیرند به‌ویژه رییس‌جمهور جدید آمریکا قطعا تعامل لازم را برقرار خواهد کرد.
در خصوص برجام هم دونالد ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود ابتدا بیاناتی خارج از عرف را اظهار داشت اما بعد از پیروزی لحن او عوض شد. در هر حال با توجه به اینکه توافق برجام یک توافق بین‌المللی است کاری از پیش نخواهد برد و تنها بهانه‌اش هم آن است که پول‌های ما را برای مدت زمان بیشتری نگه دارد مثل هر تاجری که می‌خواهد از پول طرف مقابل بیشتر استفاده کند.
در عوض مسوولان ما می‌توانند نقشه راه طراحی کرده و روی صنایع مهم از جمله صنعت ماشین‌سازی تمرکز کنند و آن را توسعه بخشند. بنابراین هر سه قوه باید برنامه استراتژیک بنویسند و دولت نیز کوچک شود پس نه تنها دونالد ترامپ بلکه هر شخص دیگری که در آمریکا بر سر کار‌ آید نمی‌تواند خللی در اقتصاد ما ایجاد کند.

*محمد حسین برخوردار –  مدیرعامل سابق دخانیات ایرانپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *