دو لبه قیچی

ابولحسن-خلیلی

ابوالحسن خلیلی، عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت اعلام کرد: یکسری عوامل بیرونی و یک سری عوامل داخلی در محیط کسب‌و‌کار تاثیرگذار است. جدای اینکه از سال گذشته رکود هم در کشور حاکم شده، اکثر کارخانه‌ها با مشکلات متعدد فروش مواجه شده‌اند. این بدان معناست که نقدینگی در سیستم مالی‌شان تزریق نمی‌شود. قاعدتا با مشکل خرید مواد اولیه مواجه می‌شوند و چرخه تامین، تولید و توزیع با مشکل مواجه می‌شود. البته عوامل دیگری هم در فضای کسب وکار حاکم است مثل مالیات و بیمه که کار را برای تولیدکننده سخت کرده است.
موضوع دیگر عوامل درونی مثل مدیریت بنگاه‌هاست. بخش زیادی از بنگاه‌های ایران آمادگی وفق دادن خود با شرایط متفاوتی که اقتصاد در هر چند سال دارد را ندارند. یعنی وقتی رکود حاکم می‌شود نوع مدیریت کاملا فرق دارد با زمانی که اقتصاد در شرایط رونق است. در سه سال اخیر۳۰‌درصد مشکلاتی که حادث شده، می‌تواند به درون بنگاه‌ها برگردد. علتش هم باید در درون بنگاه‌ها پیگیری و بررسی شود.
از چند سال قبل نظام اقتصادی کشور به سمت شفاف‌سازی پیش می‌رود که یکی از ارکان شفاف‌سازی افزایش وصول مالیات است. طبق آمار ۷۰هزار میلیارد تومان، درآمد مالیاتی دولت در سال گذشته بوده در حالی که این رقم در ۳ سال گذشته ۴۰هزار میلیارد تومان بوده است. ولی مشکل این جاست که بخشی از این مالیات فشار مضاعفی است که روی بنگاه‌های شناسنامه‌دار می‌آید. نظام مالیاتی و تامین اجتماعی مثل دو لبه قیچی عمل می‌کنند و هر دو به موازات هم فشار را روی بنگاه‌های شناسنامه دار می‌آورند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *